Češi nejčastěji kupují pod stromeček poukazy či dárkové sady

čtvrtek, 21. prosince 2023, 07:30 Marketing, Výzkum MediaGuru

K nejčastějším dárkům, které Češi kupují letos pod stromeček, patří dárkové poukazy, sady či zážitky. 

Ilustrační foto, zdroj: Freepik.com

Vánoce se blíží a s tím roste intenzita nakupování dárků pod stromeček. Co letos Češi nejvíce kupují, či případně vyhledávají na internetu? Na to odpovídá hned několik průzkumů

Podle průzkumu společnosti Kofola, jež byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos, souhlasí 82 % dotázaných s výrokem, že „máme vše, co chceme, o Vánocích bychom si místo dárků měli věnovat čas“. Pouze čtvrtina lidí kategoricky říká, že si Vánoce bez dárků neumí představit. Pro dalších 65 % nejsou Vánoce bez dárků nepředstavitelné – větší část (37 %) těchto lidí to nevylučuje a další dotázaní (zhruba 25 %) by to dokonce přivítali. Nicméně jen pouhá 2 % lidí si dárky k Vánocům vůbec nedává.

„Spousta z nás si uvědomuje, že nejcennější dárkem je náš čas a zájem. Výzkum jasně ukazuje, že vnitřně to cítíme – ve skutečnosti bychom dali přednost skromnější dárkům, které ale ukazují, že o nás druhá strana stojí. Narozdíl od materiálních dárků mají navíc společné zážitky potenciál naše vztahy prohloubit,“ říká psychoterapeutka Markéta Šetinová.

Společný zážitek by pod stromečkem nejraději našlo téměř 40 % dotázaných, zhruba 36 % by nejvíc potěšil dárek, který pro ně ten druhý vlastnoručně vyrobil. Jen necelé čtvrtině dotázaných by udělal radost tradiční hmotný dárek koupený v obchodě či na e-shopu. 

Zájem o zážitky potvrzuje i další průzkum Ipsosu, jenž byl realizován pro Aquapalace Praha. Z něj vyplývá, že více než čtvrtina Čechů (28 %) jako vánoční dárek pořídí voucher. Nejčastěji se jedná o poukazy na zdravotní a wellness služby (25 %), pobytové vouchery (23 %) a vstupenky na kulturní akce (22 %). Více než 40 % dotázaných vybírá vouchery jako společné rodinné dárky

Dárkové poukazy také Češi vyhledávají na internetu – podle analýzy společnosti Picodi se v prosinci zvýšil oproti předchozím měsícům v roce počet dotazů na ně v Google o 278 %. Největší nárůst zájmu však zaznamenaly dárkové sady (382 %), na třetím místě jsou kávovary (200 %), dále termohrnek (173 %), pyžamo (140 %), svetr (138 %), parfémy (128 %), ponožky (110 %) a kuchyňský robot (88 %). 

Nákup dárků až 15 % nechává na poslední chvíli, z toho 3 % přímo na Štědrý den. Méně zodpovědní jsou v tomto ohledu muži, kdy čtyřicet pět procent dotázaných začíná s nákupy v posledním adventním týdnu.

O samotných Vánocích lidé nejraději sledují vánoční pohádky a další pořady. Druhé místo obsadily rodinné návštěvy, bronz získala společná příprava vánoční výzdoby a zdobení stromečku. Společné zpívání koled se umístilo až na samotném konci, stejně jako půlnoční mše. 

-stk-