CRIF vyvinula hodnotící platformu pro reporting ESG

čtvrtek, 14. prosince 2023, 16:20 Aktuality, Udržitelnost MediaGuru

Doposud se povinnost reportingu ESG týkala zhruba 25 firem v Česku. Nastává ale období, kdy bude povinná pro přibližně dva tisíce firem.

Ilustrační foto, zdroj: Freepik

Ilustrační foto, zdroj: Freepik

Společnost CRIF, poskytovatel informačních systémů, vyvinula pro vykazování udržitelnosti formou ESG reportingu platformu  Synesgy, která disponuje několika službami – od strukturovaných dotazníků přes kalkulačku uhlíkové stopy až po výpočet skóre udržitelnosti podle poskytnutých odpovědí a rámce GRI a doporučených aktivit.

ESG reporting se pro firmy stane postupně povinným. Směrnice CSRD nařizuje firmám veřejného zájmu (banky, pojišťovny a firmy kótované na burze) povinnost sdílet nefinanční data v rámci jejich výroční zprávy. Povinně zveřejňovat je budou poprvé nejpozději v první polovině roku 2026 za roky 2024 až 2025. Od ledna 2024 tak firmám veřejného zájmu nastává nová kapitola v reportingu. Ostatní firmy mají o tři roky více času se těmto novým pravidlům přizpůsobit. Nová pravidla požadují, aby stále více firem zveřejňovalo, jaký mají jejich aktivity dopad na životní prostředí a společnost.

Šest významných českých bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a ING Bank) zvolilo platformu Synesgy pro získávání klíčových dat o udržitelnosti od svých korporátních klientů. Firmám má přinést zjednodušení při plnění bankovních požadavků.

Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CRIF, zdůrazňuje, že ESG reporting se bude postupně týkat téměř všech firem. „Synesgy je tu, aby firmám pomohla porozumět a splnit klíčové požadavky. Firmy mohou sdílet své ESG údaje s partnery, klienty a dodavateli, což zvyšuje jejich transparentnost a důvěryhodnost. Dá se předpokládat, že některé firmy ještě nebudou chtít vyplňovat dotazníky pro zjištění ESG faktorů. Pro takové případy jsme připraveni poskytnout firmám ESG data týkající se aktivit jejich obchodních partnerů a jejich ESG hodnocení formou skóre, a to i bez součinnosti hodnocených subjektů," uvedl. 

-mav-