Po AP se na spolupráci s OpenAI dohodl i Axel Springer

neděle, 17. prosince 2023, 08:20 Internet & Mobil, Tisk, Aktuality ČTK

Axel Springer se dohodl na spolupráci s firmou OpenAI, po AP jde o druhou významnou zpravodajskou instituci.

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Globální vydavatel zpráv Axel Springer se dohodl na spolupráci s firmou OpenAI, v rámci které bude její chatovací robot ChatGPT poskytovat shrnutí obsahu mediálních značek skupiny Axel Springer. Cílem dohody, která je první svého druhu, je posílit nezávislou žurnalistiku v době umělé inteligence (AI), uvedla firma Axel Springer v prohlášení.

V rámci dohody bude ChatGPT při zadání dotazu poskytovat uživatelům shrnutí relevantních zpravodajských článků mediálních titulů patřících do skupiny Axel Springer, včetně značek Politico, Business Insider, Bild a Die Welt. Shrnutí budou obsahovat i materiály z článků, k jejichž přečtení by jinak uživatelé museli mít předplatné. Souhrny budou uvádět vydavatelství Axel Springer jako zdroj a také odkaz na článek, který shrnují.

Souhrny budou k dispozici na ChatGPT, jakmile bude článek zveřejněn, uvedl šéf OpenAI pro duševní vlastnictví a obsah Tom Rubin. ChatGPT by měl začít poskytovat tento obsah v prvním čtvrtletí příštího roku. Finanční podmínky dohody firmy nezveřejnily. Podle Rubina je dohodla na několik let a není exkluzivní.

Dohoda umožňuje OpenAI také využívat obsah mediálních značek firmy Axel Springer, včetně archivního zpravodajství, k trénování rozsáhlých jazykových modelů. Oznámení přichází v době, kdy řada vydavatelů zvažuje žaloby na technologické společnosti kvůli porušování autorských práv, protože bez povolení používají jejich obsah k trénování velkých jazykových modelů. Zpravodajský obsah je žádoucím zdrojem tréninkových dat pro firmy zabývající se AI.

Dohoda s Axel Springer je již druhou dohodou s významnou zpravodajskou společností, kterou OpenAI uzavřela, upozornila agentura Reuters. V červenci se dohodla s agenturou Associated Press (AP), že jí poskytne licenci na část svého archivu zpravodajských článků. AP pak získá přístup k technologiím a odborným znalostem OpenAI. Tato dohoda se ale netýkala zobrazování obsahu.

Vydavatelé zpravodajství se zatím staví vlažně k technologii generativní AI. Důvodem jsou obavy z její tendence generovat věcně nesprávné informace a také kvůli problémům s rozlišováním mezi obsahem vytvořeným lidmi a počítačovými programy.

Evropská unie se v pátek předběžně dohodla na přelomových pravidlech upravujících používání AI. Dohoda zahrnuje nové povinnosti týkající se transparentnosti základních modelů, jako jsou ty, které pohánějí ChatGPT, včetně zveřejnění toho, jaké materiály používají k trénování svých modelů.

Média brání svůj obsah před umělou inteligencí

neděle 3. prosince 2023