Zdeněk Šámal bude od ledna ředitelem Náprstkova muzea

středa, 6. prosince 2023, 08:05 Aktuality, TV, Lidé MediaGuru

Zdeněk Šámal se z televizní branže přesouvá do vedení Náprstkova muzea.

Zdeněk Šámal, zdroj: Česká televize

Zdeněk Šámal, zdroj: Česká televize

Bývalý ředitel zpravodajství a sportu České televize Zdeněk Šámal se od 1. ledna 2024 stane ředitelem Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Do této pozice ho jmenoval generální ředitel Národního muzea.

Zdeněk Šámal vystudoval Fakultu sociálních věd a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Archeologie pravěku a středověku. Pracoval jako novinář a mediální manažer, naposledy jako ředitel zpravodajství a sportu České televize. Je členem redakční rady časopisu Historie a vojenství. Působil též jako člen Rady Národního muzea.

Zdeněk Šámal opustil post ředitele zpravodajství ČT letos na podzim poté, co se novým generálním ředitelem ČT stal Jan Souček. S televizí byl spjat dlouhodobě, začínal v polovině 80. let jako asistent kamery. Poté pracoval v televizi od roku 1991 jako redaktor a editor, v letech 1994-1998 působil jako stálý zpravodaj ČT v Rusku a od května od května 1998 byl šéfredaktorem zpravodajství ČT. Z televize odešel v červnu 2000 poté, co odmítl odvysílat reakci vedení na novinový článek o údajném politickém tlaku na ČT. V srpnu 2003 se Šámal do televize vrátil jako ředitel zpravodajství. 

-mav-