Alza zaznamenala v roce 2022 výrazný pokles zisku

pondělí, 15. ledna 2024, 12:05 Aktuality, Retail MediaGuru

Alza vykázala v roce 2022 čistý zisk 654 milionů korun, oproti předchozímu roku poklesl o 1,8 miliardy korun.

Zdroj: Alza.cz

Zdroj: Alza.cz

Největší český internetový obchod Alza.cz v roce 2022 vykázal čistý zisk 654 milionů korun. Oproti roku 2021, kdy zisk společnosti činil 2,5 miliardy korun, to je výrazný pokles. Čistý obrat se meziročně snížil ze 45,9 miliardy na 42,3 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin, na kterou upozornily Seznam Zprávy. Výsledek Alzy předloni ovlivnila zejména vysoká inflace, ale také válka na Ukrajině.

„Již v prvních měsících roku 2022 bylo zřejmé, že rekordní obrat minulých let je historií a společnost musí okamžitě reagovat na změny, které rok 2022 přinesl. Vedení Alza.cz se začalo soustředit na snižování nákladů, a to způsobem, který na svém konci přinesl zlepšení služby zákazníkům,“ vysvětluje ve výroční zprávě předseda představenstva Aleš Zavoral

Firma se Zavorala začala proto soustředit na snižování nákladů. Spustila několik nových služeb, včetně věrnostního programu AlzaPlus+, díky kterému mají jeho členové dopravu zdarma. Rovněž rozšiřovala síť AlzaBoxů, kterých bylo na konci roku 2022 v Česku více než 1300. „Více než 40 procent objednávek zamířilo přímo do nich,“ popisuje Zavoral s tím, že AlzaBoxy jsou otevřená platforma a doručují do nich i Česká pošta, DPD, Zásilkovna nebo WeDo.

„Vliv bezprecedentní inflace, se kterou se zákazníci museli potýkat, Alza omezila snížením cen v celkové hodnotě více než jedna miliarda korun, což se pak projevilo v nižší ziskovosti společnosti,“ dodává Zavoral. Hranici jedné miliardy korun v tržbách překročilo 14 segmentů zboží, mimo jiné elektronika, hračky, sport, konzole a hry, ale také služby.

-stk-