Česká finanční skupina uvedla dárcovskou aplikaci VakoVako

pondělí, 15. ledna 2024, 19:05 Aktuality, Internet & Mobil, Udržitelnost MediaGuru

Aplikace cílí na globální trh a odstraňuje nejčastější překážky, proč lidé nedarují.

František Bostl, zdroj: Starteepo

František Bostl, zdroj: Starteepo

Česká finanční skupina Starteepo spustila v lednu po dvou letech vývoje mobilní dárcovskou aplikaci VakoVako. Ta odstraňuje nejčastější překážky, proč lidé nedarují. Aplikace cílí na globální trh a v současnosti je dostupná ke stažení více než miliardě uživatelů po celém světě.

Projekt má za cíl zjednodušit pomoc globálním i regionálním neziskovým projektům a organizacím, a to především těm lidem, kteří s darováním nemají žádné či pouze minimální zkušenosti, anebo v něj nemají důvěru. „Vakovakocílí na úplně nový trh. Chceme pro neziskový sektor lovit nové dobré duše, které se dodnes bojí či neví jak a kde pomáhat. Náš svět se každý den pere s mnoha závažnými problémy, které chceme racionální a efektivní cestou přiblížit široké mase lidí, a dát tak všem možnost se o těchto problémech pravidelně dozvídat a finančně pomáhat při jejich řešení,“ popisuje projekt jeho zakladatel a majitel skupiny František Bostl.

Projekt odstraňuje bariéry jako je např. minimální výše daru, a darovat tak lze již od 1 koruny. Uživatel může vybírat rovnou z pěti globálních oblastí pomoci a z 15 ověřených globálních neziskovek, které může podpořit jednorázovým darem či pravidelným příspěvkem. 

Pro uživatele, kteří nechtějí přemýšlet nad jednotlivými organizacemi, ale pouze nad oblastmi pomoci, přináší aplikace automatizované řešení, které za uživatele jeho dary automaticky přerozděluje.

Ochrana přírody a zvířat je dominantním zaměřením aplikace, kdy samotný název Vakovako odkazuje na vyhynulého vakovlka tasmánského, jehož osud nyní hrozí dalším tisícům ohrožených druhů živočichů a rostlin. Kromě pomoci deštným pralesům aplikace cílí dále i na ochranu oceánů, podporu biodiverzity nejdůležitějších světových ekosystémů, a na ochranu a obnovu nejohroženějších zvířecích druhů. Pomáhat však lze i samotnému lidstvu, a to při řešení těch nejzávažnějších humanitárních krizí.

Vakovako je od svého spuštění globálním projektem a aplikace je dnes dostupná pro více než 1 miliardu lidí. Primárním jazykem je angličtina a darování je podporováno v eurech, americkém dolaru, britských librách, ale také v české koruně. Právě Česko je zároveň takovým pokusným inkubátorem pro regionální škálování projektu.

„Postupně hodláme rozšiřovat jazykové verze a nabalovat na sebe další globální i regionální organizace v Evropě a ve světě tak, aby každý člověk mohl skrze naší aplikaci pomáhat globálním, ale i pro něj domácím projektům,“ nastiňuje blízké plány Bostl. 

-mav-