CRA chtějí v DVB-T2 otestovat sport v Ultra HD, je to trend

čtvrtek, 25. ledna 2024, 07:00 TV Lukáš Polák

V České republice se již několikrát testovalo pozemní vysílání v UHD rozlišení. České Radiokomunikace (CRA) nyní hledají pro pražskou Regionální síť 4 vhodnou náplň.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

České Radiokomunikace (CRA) na úterní tiskové konferenci s novináři bez bližších detailů potvrdily, že chtějí v DVB-T2 opět testovat vysílání ve 4K rozlišení, tedy čtyřikrát vyšší obrazové kvalitě, než jaké přináší formát Full HD. Situace se za poslední tři až čtyři roky, kdy tyto testy probíhaly naposledy, radikálně změnila – v celoplošných multiplexech už pro ně není místo. Právě proto je vítanou akvizicí metropolitní Regionální síť 4, která v tuto chvíli šíři pouze stanici Praha TV.

„Nemáme obsah, takže se vždy s někým musíme na tomto obsahu domluvit. Jednání probíhají, abychom získali zajímavý obsah v Ultra HD rozlišení a mohl by být i sportovního charakteru. Jednáme s těmi, kdo mají v současné době práva pro sportovní kanály,“ uvedl pro MediaGuru.cz Marcel Procházka, ředitel právního a regulatorního úseku Českých Radiokomunikací. Kdo má být ale dodavatelem daného kontentu, Procházka prozradit nechtěl.

Poskytne tedy obsah pro pozemní UHD vysílání Regionální sítě 4 společnost Warner Bros. Discovery, která bude v jednom z multiplexu ČRA provozovat svůj bezplatný kanál Warner TV? „Co se týká obsahu ve 4K rozlišení, jsme prozatím na začátku a ještě to nějakou dobu bude trvat,“ konstatoval Procházka, možné spekulace nechtěl komentovat.

Od 14. února bude v DVB-T2 multiplexu 23 vysílat nová stanice Sporty TV, která se rozhodla pro vysílání ve formátu HD. Pokud by její provozovatel disponoval záznamovou technickou pro 4K, i ona je případným kandidátem.

Historie Regionální sítě 4 v kostce

  • V období 2012-2023 se v multiplexu vystřídalo postupně 15 televizních a 2 rozhlasové stanice; v rámci projektu placené televize Skylink Anténa to bylo dalších 14 televizních programů.

  • V období 2012-2019 se využitá kapacita multiplexu pohybovala nad 50 % z celkové kapacity sítě; v období 2012-2017 to bylo nad 75 % z celkové kapacity sítě.

  • Lokality Strahov, Ládví a Zelený pruh byly v Praze a okolí v provozu 23 let, po celou dobu na kanále 46.

  • Společnost Prague Digital TV byla v České republice jednou z mála, která modernizovala vysílací technologii regionální sítě pro vysílání ve standardu DVB-T2.

  • Spolehlivost vysílání (SLA) se pohybovala nad hodnotou 99,6% vysílacího času.

  • Firma se nikdy nedostala do platební neschopnosti.

France Télévisions v UHD pro 70 % populace

Sportovní události byly vždy také vhodnou příležitostí pro různé technologické milníky. Nejinak tomu bude i v letošním roce, kdy se na bezplatné vysílání v UHD rozlišení chystá francouzská veřejnoprávní televize. Není to asi žádné překvapení, protože právě Paříž bude hostit letošní letní olympijské hry. Telekomunikační operátor TDF tak má zajistit distribuci kanálů France 2 a France 3 pro 70 procent tamní populace. Signálem pozemní televize je pokryto ve Francii 98 procent obyvatel.

S ohledem na dostupné frekvence na celém území a omezení související s koordinací na hranicích s okolními státy bude France Télévisions vysílat nový terestrický multiplex z přibližně 200 věží po celé pevninské Francii a 15 oblastech v zámoří včetně Korsiky. Jako první budou aktivovány vysílače pokrývající nejvíce zalidněné oblasti, aby došlo k co nejrychlejšímu přijetí nových kanálů. Hlavním cílem France Télévisions je však zpřístupnit Ultra HD obsah všem Francouzům, a to jak v městských tak i venkovských oblastech. Technicky půjde o formát programů HDR10 2160p50.

Pokrytí signálem France TV v UHD rozlišení. Foto: EBU

Pokrytí signálem France TV v UHD rozlišení. Foto: EBU

Bezplatné UHD vysílání také ve Španělsku

Rok 2024 je technologickým milníkem také pro Španělsko. V pozemním vysílání bude příští měsíc ukončena distribuce programů ve standardním rozlišení a otevře se tak další prostor pro veřejnoprávní televizi RTVE, konkrétně pro její UHD kanál se zásahem 98 % populace. Nepůjde už o žádné experimentální vysílání, jako tomu bylo doposud, ale plnohodnotný program v nejvyšší obrazové kvalitě. Základní podmínkou je nabídnout divákům signál všude a zcela bezplatně.

„Jsme si plně vědomi toho, že bude trvat dlouho, než bude RTVE moci nabízet veškerou svou produkci v UHD, protože to vyžaduje dlouhodobé investiční úsilí v průběhu let k přizpůsobení všech našich výrobních a regionálních center. Začneme proto nabídkou veškerého nativního obsahu, který je k dispozici v UHD, a pečlivým upscalováním na obsah UHD, který je dostupný pouze v HD, čímž postupně navyšujeme nabídku nativního obsahu,“ uvedla instituce v tiskové zprávě.

TVP opět obnoví vysílání svého 4K kanálu

Stejně jako v uplynulých letech i letos se mají dočkat pozemního vysílání v Ultra HD rozlišení i diváci polské veřejnoprávní televize TVP. V období fotbalového Eura 2024, tedy v červnu a červenci, by si tak opět měli naladit vysílání bezplatného kanálu TVP 4K. Stanice by mohla nabídnout i další pořady, jako jsou dramata, akční a historické filmy nebo seriály. Také v případě TVP 4K se nabízí otázka, zdali program nabídne divákům OH z Paříže, pokud by měl vysílatel k dispozici stream ve 4K rozlišení. Portál Wirtualnemedia, který zprávu přinesl, ale odpověď nezná.

CRA využije síť Prague Digital TV i pro nelineární reklamu

úterý 23. ledna 2024