Kooperativa měří s Teads pozornost u online reklamy

středa, 3. ledna 2024, 17:00 Aktuality, Reklama MediaGuru

Kooperativa ve spolupráci s platformou Teads a mediální agenturou PHD začala měřit pozornost uživatelů v online reklamní kampani. 

Zdroj: Kooperativa

Zdroj: Kooperativa

Reklamní mediální platforma Teads a pojišťovací společnost Kooperativa, ve spolupráci se svou mediální agenturou PHD, realizovaly v rámci své lokální spolupráce v České republice měření pozornosti uživatelů v online reklamní kampani

V říjnu a listopadu loňského roku Kooperativa spustila reklamní kampaň na Teads zaměřenou na pojištění vozidel, kde byla pozornost spotřebitele jedním z klíčových mediálních ukazatelů monitorovaných po celou dobu. Nejlepších výsledků dosáhly video formáty, zejména pak sociální video. Nejvyšší skóre pozornosti dosáhly sportovní weby. 

Díky měření pozornosti lze zjistit, zda je daná reklama účinná nebo je třeba u ní provést změny, aby se lidé na digitální reklamu více soustředili. Zatímco viditelnost (Viewability) vypovídá o tom, zda mají reklamy možnost být zobrazeny, pozornost (Attention) vypovídá o tom, zda jsou reklamy sledovány skutečně reálnými uživateli. Jak vyplývá z předchozího výzkumu provedené společností Teads, výsledkem je, že pozornost předpovídá výsledky brandingu 3x lépe než viditelnost. Zároveň je o 180 % více korelována s ROI ve srovnání s metrikami viditelnosti. V rámci platformy Teads je měření pozornosti zajišťováno technologickou společností Lumen Research, vycházející z použití modelu a algoritmu LAMP, strojového učení a sledování očí. 

U Kooperativy bylo během měření zjištěno, že 70 % impresí bylo spotřebiteli skutečně sledováno, což znamená, že zaznamenalo pohled uživatele trvající alespoň 100 ms (% Viewed). Průměrná doba kontaktu s reklamou, na kterou bylo alespoň jednou fixováno oko, byla 3,16 sekundy. Průměrná doba pozornosti spotřebitele na tisíc impresí byla 2205 s, přičemž výsledek překonal celosvětový benchmark společnosti Teads (2026 APM) o 8 %. Z celého seznamu použitých webů dosáhly nejvyššího pozornosti sportovně zaměřené stránky. Nejlepší výsledky měly video formáty, zejména sociální video, které v metrice APM předčily display formáty až o 6 procentních bodů. Měření kampaně se nezabývalo pouze pozorností, ale zaměřila se i na oblast ekologické šetrnosti a doporučila, jak snížit uhlíkovou stopu. 

„Zajímavá byla také zjištění ohledně uhlíkové stopy. Kromě srovnání celkové uhlíkové stopy naší kampaně například s počtem ujetých kilometru elektromobilem, teď také víme, jaké formáty jsou k přírodě šetrnější, a jaké méně. Asi nikoho nepřekvapí, že ne všechny formáty s vysokou pozorností mají nízkou uhlíkovou stopu a naopak. V budoucnu tak mohou doznat naše kampaně ještě značných změn,“ komentuje zjištění Daniel Časar, Head of Marketing Communication společnosti Kooperativa. 

-stk-