Mladší teenageři rádi sledují videa na malých obrazovkách

pátek, 12. ledna 2024, 12:20 TV, Internet & Mobil, Výzkum, Aktuality MediaGuru

Děti ve věku 12 až 13 let ve velkém sledují videa na malých obrazovkách, rádi je sdílejí i komentují, ukazuje výzkum Ressolution a Nielsen. 

Zdroj: Freepik

Zdroj: Freepik

Mladší teenageři, ve věku 12 až 13 let, rádi sledují videa na malých obrazovkách.  Na mobilu, tabletu, případně notebooku či počítači je konzumují alespoň jednou týdně 89 % z nich. Na velké obrazovce – tedy televizi – je sledují jen 70 % z nich. Vyplývá to ze studie Děti a nová média 2023, kterou zpracovaly agentury Ressolution Group a Nielsen. 

„Výběr mediální aktivity a zařízení, které k ní dítě využije, závisí kromě jeho nálady i na množství času, který na ni dítě má a také na tom, kde se zrovna nachází. Pokud jsou děti mimo domov, nebo mají málo času, využívají smartphone k jakékoliv aktivitě včetně sledování videí, videa na sociálních sítích jsou na smartphone sledována téměř vždy,“ komentuje výstupy Hana Friedlaenderová z Nielsen. 

Obliba menších obrazovek koresponduje třeba i s tím, že nejvyužívanější sociální sítí mezi 12–13letými je aktuálně TikTok, tedy platforma zaměřená na krátká vertikální videa konzumovaná na smartphonech.

Co mladší teenageři dělají při sledování videa také velmi často, je jejich opakované přehrávání – 73 % z nich uvedlo, že pokud se jim nějaké video zalíbí, zhlédnou ho vícekrát. Také v tomto věku postupně opouštějí roli pouhých pasivních, „neviditelných“ konzumentů, která je typičtější pro mladší děti: 43 % 12–13letých sdílí oblíbená videa s kamarády a skoro třetina dnes videa na platformách, jako je YouTube, TikTok a podobně, komentuje či hodnotí.

Další silnou roli hraje v dětském trávení volného času hraní elektronických her – a u chlapců ještě silněji než u dívek. Hraní her denně věnuje 54 % chlapců ve věku 12–13 let, což je u nich zároveň nejvíce ze všech věkových kategorií, a 31 % dívek. Mezi oblíbené hry patří především ty kreativní či edukativní, jako je například Minecraft (57 %), ale dotahují je i hry proti více hráčům (Fortnite, For Guys apod.; 52 %). Na třetím místě jsou střílečky (43 %).

Děti komunikují hlavně online, ze sítí jsou nejvíc na TikToku

čtvrtek 30. listopadu 2023

-stk-