Do sledování TV sportu zdarma promlouvá DAZN. Co vysílá?

čtvrtek, 15. února 2024, 07:15 TV Lukáš Polák

Sportovní přenosy mohou sledovat čeští diváci zdarma nejen na ČT sport. Popisujeme programovou nabídku streamera DAZN pro Česko.

DAZN nabízí jako jedno z hlavních lákadel fotbalovou UEFA Ligu mistrů žen. Foto: Pixabay

DAZN nabízí jako jedno z hlavních lákadel fotbalovou UEFA Ligu mistrů žen. Foto: Pixabay

V posledních letech už prakticky bez výjimky platí, že za atraktivní sportovní přenosy si musí divák zaplatit. Stálicí v bezplatném vysílání je pouze veřejnoprávní kanál ČT sport, ke kterému má od března přibýt v jednom z DVB-T2 multiplexů Českých Radiokomunikací komerční stanice Sporty TV. Před několika měsíci se zavřela hladina za tematickým kanálem Sport 5. Pryč jsou doby, kdy se díky dnes již neexistujícím programům Slovak Sport objevila anglická Premier League dokonce i v pozemním vysílání. Kdo má zájem o sport, musí v řadě případů sáhnout do své peněženky.

Ač to tak možná nevypadá, existuje ale ještě celá řada sportů, které je možné sledovat zcela zdarma. Ta tam jsou doby, kdy bylo nutné sportovní přenosy hledat na neatraktivních zahraničních satelitech nebo prostřednictvím přenosových kanálů, které se daly naladit pouze na speciálních přijímačích. Několikametrové paraboly s rotátorem, případně weby s parametry těchto dočasných programů, nahradilo zcela jednoduché řešení – jsou jim televizní aplikace. Danou službu pak stačí buďto pouze nainstalovat, případně se ještě zaregistrovat. A právě do této kategorie patří i aplikace DAZN.

Bonusový obsah z NFL, boxu i ženské fotbalové ligy

Ve službách tohoto typu nemůže divák čekat zdarma ty nejatraktivnější soutěže. Není tu k dispozici anglická Premier League, mužská verze fotbalové Ligy mistrů nebo třeba závody Formule 1. Aplikace DAZN ale toho přesto našinci nenabízí málo. Nejvíce obsahu mu poskytne z ženských fotbalových soutěží. Po nutné registraci může zájemce zdarma sledovat zápasy Ligy mistryň UEFA, Bundesligy žen, španělské Ligy F, SAFF Women's Cup nebo Saudi Women's Premier League. V rámci vysílaného přenosu je možné se pohybovat na časové ose a vracet se tak k vybraným momentům.

Ve fokusu diváků by měla být i Saudi Pro League, která od loňského léta budila rozruch přestupy světoznámých hráčů, mezi kterými nechyběl ani Cristiano Ronaldo. Saudi Pro League je tak v nabídce pro Česko jedinou soutěží, která zastupuje mužský fotbal. Diváci mohou sledovat i část obsahu věnovaného Národní fotbalové lize (NFL), tedy nejvyšší soutěži amerického fotbalu. V rámci bezplatného NFL Game Pass tu nechybí mj. highlighty z posledního Super Bowlu včetně vystoupení amerického zpěváka a tanečníka Ushera nebo dokument Road to Super Bowl. Zpřístupněny jsou i některé formáty věnované boxu – DAZN Boxing Show nebo Beyond The Bell.

Sledování bez registrace a instalace

Pro část diváků může být cesta k obsahu streamingové platformy DAZN problematická a právě pro ně je tu řešení – bezplatný tematický kanál DAZN Women's Football, který je v Česku exkluzivně dostupný ve službě Rakuten TV. Tu mohou mít diváci spojenou zejména s videotékou plnou filmů buďto na zapůjčení nebo rovnou prodej. Rakuten TV (lze naladit na televizorech od předních výrobců starých 4-5 let) má také záložku Živá TV, která se poměrně nedávno rozšířila i do multimediálních center Apple TV, kde ovšem pro změnu nefunguje VOD část. DAZN Women's Football funguje na bázi klasických FAST kanálů.

DAZN Women's Football nabízí opět kombinaci ženských fotbalových lig, ale nechybí ani pohledy do jejich zákulisí nebo dokumenty věnované nejlepším hráčkám těchto soutěží. Program je k dispozici pochopitelně v angličtině.

Obsah DAZN také na satelitu Astra

Od 1. ledna byl spuštěn na satelitu Astra, pozice 19,2 stupně východně, nový německý nekódovaný kanál DF1. Právě díky tomu je tato stanice, která nahradila vysílání programu Servus TV Deutschland, k dispozici i českým divákům, jež mohou tento příjem kombinovat se sousední Astrou 3B, kde působí operátor Skylink. K obsahu DAZN se tak mohou díky DF1 dostat i ti diváci, kteří z nějakého důvodu stále ještě preferují klasické distribuční cesty.

Co konkrétně DF1 ve svém programovém schématu nabízí? Ženský a mužský fotbal a také házenkářské duely nebo futsal. Z nabídky si nová televizní stanice „vyzobla“ právě vybraná utkání Ligy mistryň UEFA nebo Bundesligy žen, z mužského fotbalu pak Saudi Pro League. Házenou budou ve vysílání zastupovat Final4 z Ligy mistrů EHF a Evropské liga EHF. DAZN používá nový tematický kanál jako součást své obchodní strategie a postarala se u našich západních sousedů také o jeho komunikační aktivity. Program je z družice k dispozici pochopitelně ve vysokém rozlišení.

Nový YouTube kanál s 1,5 milionem odběratelů

Začátkem února oznámila sportovní online platforma také spuštění nového mezinárodního YouTube kanálu DAZN Sport. Ten se má podle tiskové zprávy stát domovem pro originální formáty týkající se vyprávění o špičkových sportovcích během jejich soutěží i mimo ně. Kanál DAZN Sport má být důležitou součástí globální strategie DAZN, protože jeho obsah je přizpůsoben pro distribuci prostřednictvím sociálních sítí. Svou premiéru si tu například odbyla originální série No Days Off věnovaná profesionální horolezkyni Shauně Coxsey.

„Zaznamenali jsme úspěch o obsah, který ukazuje autentické vyprávění příběhů ve středních i krátkých formátech. Cílem je spojit publikum s jejich oblíbenými sportovci a baviči. YouTube kanál bude i nadále zaplňován dokumentárními filmy vlastněnými DAZN a dalším obsahem, na který drží globální práva, a také původními krátkými filmy, které zahrnují vyprávění příběhů a následné virální reakce," uvedl Dustin Fleischman, výkonný viceprezident Team Whistle, která je producentem nového formátu.