Google čelí žalobě od skupiny Prima a dalších médií

středa, 28. února 2024, 17:10 Internet & Mobil ČTK

Google čelí žalobě od české skupiny Prima a dalších 31 evropských mediálních skupin. Domáhají se náhrady škody z ušlých příjmů v digitální reklamě.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Americká internetová společnost Google čelí žalobě od české skupiny Prima a dalších 31 evropských mediálních skupin. Firmy po americkém gigantu požadují 2,1 miliardy eur (53,2 miliardy Kč) za to, že podle nich kvůli praktikám Google v digitální reklamě utrpěly ztráty. Vyplývá to z prohlášení vydaném dnes jejich právními zástupci Geradin Partners a Stek.

„Zúčastněné mediální společnosti utrpěly ztráty v důsledku méně konkurenčního trhu, což je přímý důsledek pochybení společnosti Google," uvádí se v prohlášení.

„Nebýt zneužití dominantního postavení ze strany společnosti Google, mediální společnosti by získaly výrazně vyšší příjmy z reklamy a platily by nižší poplatky za reklamní služby. A co je zásadní, tyto prostředky se mohly znovu investovat do posílení evropského mediálního prostředí," dodali právníci.

„Skupina Prima je jednou z více než třiceti mediálních skupin ze sedmnácti zemí, které se zapojily do společné žaloby na společnost Google," potvrdila ČTK mluvčí Primy Gabriela Semová.

Skupina zahrnuje mediální domy z Česka, Slovenska, Rakouska, Belgie, Bulharska, Polska, Dánska, Finska, Maďarska a z dalších zemí. Krok přichází v době, kdy proti podnikání Googlu v oboru reklamních technologií zasahují i antimonopolní úřady.

„Google spolupracuje s evropskými vydavateli konstruktivně. Naše reklamní nástroje, ale i nástroje mnoha našich konkurentů v oblasti reklamních technologií pomáhají milionům webových stránek a aplikací financovat obsah a firmám všech velikostí efektivně oslovit nové zákazníky. Tyto reklamní služby se postupně vyvíjejí a modernizují právě ve spolupráci s výše zmíněnými vydavateli. Tato žaloba je spekulativní a oportunistická a budeme se proti ní důrazně a na základě faktů bránit." uvedl v prohlášení zaslaném ČTK právní ředitel Google Oliver Bethell.

Vydavatelé po celém světě si v posledních letech stěžují na rostoucí dominancí velkých technologických firem v reklamě. Jejich podíl na příjmech od inzerentů kvůli tomu klesá. Podle analytiků je Google nejdominantnější digitální reklamní platformou na světě.

-čtk-