Investice za sportovní práva se každoročně zvyšují

sobota, 24. února 2024, 07:30 Marketing MediaGuru

Sledování sportovního klání v posledních letech prochází výraznou změnou. A sponzoři s ní musí při přípravě komunikace počítat. 

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Letošní rok je na sportovní akce bohatý. Fotbalové fanoušky čeká Euro – Mistrovství Evropy ve fotbale, na které naváže fotbalová Copa América. V létě se pak budou v Paříži konat Letní olympijské hry, po kterých následuje paralympiáda. Předpokládá se, podle odhadu SportsBusiness, že jen za sportovní práva se celosvětově letos vynaloží 60,9 miliard dolarů, což je o pětinu více než před pandemií. 

Zdroj: SportBusiness

Zdroj: SportBusiness

V době, kdy lineární sledovanost televize klesá, představuje sport výjimku, kterou lidé stále ještě rádi sledují v živém přenosu. Například letošní Super Bowl zhlédlo napříč všemi platformami rekordních 123,4 milionů diváků, což je o 7 % více než loni. 

Zájem o živé vysílání také zesiluje boj jednotlivých hráčů o vysílací práva. Není neobvyklé, že například fotbalové soutěže se dostaly téměř úplně mimo bezplatné televizní kanály a fanoušci si tak musí předplatit jednu, dvě, či dokonce více služeb, aby mohli sledovat všechna utkání v sezóně. Český trh v tom není výjimkou. Na veřejnoprávní České televizi mohou zájemci sledovat český národní tým či česká mužstva v pohárové Evropě, ale na zápasy Ligy mistrů se už zdarma nepodívají. Ty jsou na placených Nova Sport 3 a 4, Premier Sport 1 a 2 či O2 TV.  Fanoušci Premier League musí jít na Canal+ Sport. A tuzemská fotbalová liga je na O2 TV Fotbal. 

„Sportovní práva jsou poslední roky problémem všech veřejnoprávních vysílatelů. Enormní divácký zájem otevírá významné možnosti pro prezentace reklamních a sponzorských partnerů, což ze sportovních práv činí cenný obchodní artikl, který v posledních letech získávají díky svým finančním možnostem stále častěji velké nadnárodní společnosti a nikoli vysílatelé veřejné služby,“ uvedl před třemi lety tehdejší generální ředitel České televize Petr Dvořák, generální ředitel České televize, které se tedy podařilo získat vysílací práva na fotbalové šampionáty UEFA Euro pro roky 2024 a 2028.

Fotbal však není jediný sport, který je takto roztříštěn do různých předplacených služeb. Podobně je na tom i tenis, golf, formule 1 nebo hokej. Do sportu se navíc pouštějí i velké streamovací platformy, jako je Amazon Prime nebo Netflix, jenž si nedávno za pět miliard dolarů pořídil licenci na wrestlingovou show Monday Right Raw. Tímto posunem za paywall, kde většinou není místo pro reklamy, vzniká problém pro sponzory, kteří tak přicházejí o reklamní prostor. 

K tomu je nutné počítat se změnou chování u mladých spotřebitelů. Podle informací serveru WARC, konzumuje až 93 % mladých ve věku 18 až 24 let sport každý týden přes sociální sítě. Často je ale více než soutěže nebo týmy zajímají příběhy sportovců. 

Marketéři značek, které se spojují se sporty, tak musí lépe promýšlet své mediální strategie, aby dokázali oslovit co nejširší publikum, které je však rozeseto do více médií než dřív. „Výzvu dnes představuje i samotné sdělení, a to v tom smyslu, že je jasné, že univerzální řešení nyní nebude tak efektivní,“ říká Silvia-Cristina Marinescu, Strategy Executive Director agentury OMD EMEA, a dodává, že právě stírání hranice mezi jednotlivými kanály a platformami, mezi videem, audiem a sociálními médii, vytváří zároveň neopakovatelnou příležitost pro impersivní, interaktivní a personalizovanou reklamu. 

-stk-