Odesílání hromadných e-mailů přes Gmail se zpřísňuje

čtvrtek, 1. února 2024, 18:15 Internet & Mobil, Marketing MediaGuru

Od 1. února 2024 se na Gmailu zpřísňují požadavky na odesílatele hromadných e-mailů.

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay


Od 1. února 2024 se zpřísňují požadavky na odesílatele hromadných e-mailů. Jejich cílem je omezit rozesílání nevyžádané pošty a zvýšit bezpečnost schránek. Týká se všech, kteří odesílají elektronickou poštu na více než pět tisíc adres na Gmailu najednou.

Firmy tak od února 2024 musí:

  • Umožnit snadné odhlášení odběru. Gmail chce, aby hromadní odesílatelé poskytovali příjemcům možnost odhlášení jedním kliknutím. Všechny žádosti o odhlášení musí být zpracovány do dvou dnů.
  • Ověřovat pravost e-mailu: Hromadní odesílatelé musí své e-maily ověřovat pomocí zavedených protokolů, jako jsou SPF, DKIM nebo DMARC.
  • Odesílání chtěných e-mailů: Gmail bude vyžadovat, aby nebyl překračován jím stanovený práh „míry nevyžádané pošty“.

„Primární důsledek těchto opatření bude jednoduše znamenat nutnost nastavit si DMARC záznam. To povede k zabezpečení důvěryhodnější e-mailové komunikace, většímu přehledu o tom, kudy e-maily ‚tečou’. Zároveň tím vznikne i potřeba sledovat DMARC reporty a na základě toho pak jednat. K tomu u nás v Ecomailu připravujeme přehled, kde budeme našim klientům doporučovat, jak mají v případě nesrovnalostí v reportech jednat,“ uvedl na dotaz MediaGuru.cz Jan Tlapák, CEO & co-owner společnosti Ecomail.

Firma podle jeho slov očekává, že se výše zmíněné opatření nakonec dotkne úplně všech firem, které posílají hromadné e-maily a které využívají pro odesílání e-mailů třetí strany (jako např. aplikaci Ecomail, SmartEmailing apod.). Do budoucna předpokládá zavedení kontroly DMARC záznamu i u dalších ESP, jako je například Seznam.cz a případně další směřování k zabezpečení důvěryhodné komunikace.

Jan Tlapák, zdroj: Ecomail

Jan Tlapák, zdroj: Ecomail

„Každá firma, nehledě na její velikost nebo velikost databáze příjemců hromadných sdělení, by si měla DMARC záznam nastavit. Poté doporučujeme sledovat z toho vyplývající reporty a statistiky a upravit svoji komunikaci tak, aby splňovala požadavky pro bezpečnost a důvěryhodnost odesílaných e-mailů,“ doporučuje postup v aktuální situaci Jan Tlapák.

-mav-

Za pět let narostly hromadné e-maily o třetinu

čtvrtek 27. dubna 2023