Spotřebitelé jsou z naleštěného obsahu už unaveni

úterý, 6. února 2024, 13:05 Marketing MediaGuru

Spíše než dokonalost oceňují uživatelé sociálních sítích v dnešní době autenticitu, zábavu a uvěřitelnost.

Zdroj: Unsplash

Zdroj: Unsplash

68 % spotřebitelů se dnes cítí obtěžováno množstvím sponzorovaného obsahu na sociálních sítích, 65 % spoléhá na inspiraci módních influencerů méně než v předchozích letech. Dokonalost a naleštěnost prezentovaného životního stylu už tolik neláká a více se cení autenticita, zábava či uvěřitelnost. Vyplývá to ze zprávy The State of Fashion 2024 od společnosti McKinsey & Company

Přilákat a udržet pozornost spotřebitelů je v přemíře obsahu, který je každý rok v online prostoru produkován, stále těžší. Například generace Z ztrácí pozornost již po 1,3 s, což je rychleji než u starších věkových skupin. Vyplývá to z globální studie Yahoo a OMD Worldwide. Podle reportu společnosti RivalIQ poklesla navíc v roce 2022 míra engagementu na Instagramu zhruba o 30 %, přičemž se zásah jednotlivých příspěvků snížil. Vůči tradičnímu influencer marketingu, jenž se vyznačuje propagací produktů, se cítí v současnosti spotřebitelé už unaveni.

I tak influenceři zůstávají pro značky zajímavým marketingovým kanálem. Podle McKinsey & Company u nich spotřebitelé nejvíce oceňují důvěryhodnost a autentičnost, a to mnohem více než třeba status celebrity. Exekučně vyladěná videa či fotografie byly loni i nadále efektivní, nicméně lidé dávali přednost obsahu zábavnému a autentickému. Ceněná je výstřednost, humor, ale i přiznání zranitelnosti. Například na TikToku se daří tiktokerovi Khaby Lame, jenž se ve svém obsahu omezuje pouze na tiché komentáře některých poněkud směšných videí na sítích. Počet jeho sledujících se blíží 162 milionů. 

Co spotřebitelé upřednostňují u influencerů, zdroj: McKinsey & Company.

Co spotřebitelé upřednostňují u influencerů, zdroj: McKinsey & Company.

Právě důraz na autentičnost dnes nahrává TikToku, který se zejména u mladších cílových skupin těší velké oblibě. U generace Z je to rovněž platforma číslo jedna pro sledování influencerů a propagaci produktů. Podle studie z března loňského roku strávili dospělí Američani na TiKToku v průměru denně téměř 56 minut, na YouTube skoro 48 minut, zatímco na Instagramu jen 30 minut.

Je vidět, že i v rámci influencer marketing je nutné hledat nové cesty spolupráce. Luxusní módní značky Loro Piana a Audemars Piguet spolupracují s tiktokerem Gstaad Guy, jenž paroduje vkus a postoje ultrabohatých lidí. Oblékají ho a také ho zvou na své eventy. Prodejce oblečení Revolve zase s tiktokerkou Remi Bader vytvořil kolekci v její velikosti. Již zmíněný Khaby Lame se za téměř půl milionu dolarů prošel na módní přehlídce značky Hugo Boss na Milan Fashion Week. 

@gstaadguy Big Production = Big Distraction 👗👀 #GstaadGuy #FashionWeek ♬ original sound - Gstaad Guy

Značky tak musí ke spolupráci s celebritami a tzv. megainfluencery začít hledat i ty, kteří mají sice menší publikum, za to ho dokáží zaujmout po svém. Místo jen nabízení produktů k propagaci či sponzorování příspěvků by se měly zamýšlet i nad inovativními způsoby, jak se podílet na tvorbě obsahu. Značka Gucci se například spojila s tiktokerem Francisem Bourgeois, jenž se svými sledujícími sdílí svou vášeň pro vlaky. Ve vlaku tak pro značku například odkomunikoval začátek její kampaně Gucci Gift. 

@francis.bourgeois This is the Majestic Imperator — one of the most luxurious trains in Europe and the setting of @gucci ‘s new campaign! #advertisement #GucciGift ♬ original sound - Francis Bourgeois

-stk-