Uživatelů streamovacích služeb v Česku přibylo, vede Netflix

úterý, 13. února 2024, 15:35 Aktuality, TV ČTK

Podle údajů společnosti Axocom se počet uživatelů streamovacích služeb v Česku loni zvýšil asi o sto tisíc.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Počet Čechů s přístupem ke streamovacím video službám se loni zvýšil zhruba o 100 tisíc na 2,6 milionu lidí. Největší podíl má stále Netflix, mezi významné hráče na českém trhu patří také HBO Max, SkyShowtime a Disney+ a rovněž domácí služby Voyo a Prima+. Vyplývá to z analýzy distribuční společnosti Axocom.

„Největší na trhu je Netflix. Tomu pomohlo omezení sdílení hesel. Přičemž celkově stále platí, že i přes toto opatření Češi i nadále ve velkém hesla sdílí, zejména tedy u dalších služeb. Tam se počty uživatelů různě mění a přelévají, nejčastěji v závislosti na marketingových akcích a nabídkách," uvedla ředitelka Axocomu Erika Luzsicza.

Podle údajů mediálního zastupitelství Atmedia celé dvě třetiny uživatelů předplacených video služeb využívaly Netflix. S určitým odstupem se pak na žebříčku sledovanosti umisťují Voyo, HBO Max, Disney+ a Prima+. „Například u SkyShowtime, Amazon Prime Video, FilmBox+ nebo Canal+ podíl diváků nepřekračuje jednu desetinu všech uživatelů placených VoD služeb," uvedla mluvčí Michaela Němečková.

Zatímco Netflix a další zahraniční služby počty uživatelů nesdělují, platforma Voyo podle televize Nova měla na konci minulého roku v ČR a na Slovensku 650.000 předplatitelů a Prima+ rok po svém spuštění dosáhla na 125.000 předplatitelů a celkem jeden milion lidí službu využilo.

„První rok fungování Prima+ počtem registrovaných uživatelů i předplatitelů předčil naše očekávání. Věříme, že podobně úspěšný bude i letošní rok, proto připravujeme celou řadu prémiového lokálního obsahu, který je klíčový pro naše uživatele, a v tomto směru bychom rádi výrazně rozšířili svou nabídku," uvedl ředitel VOD skupiny Prima Josef Beneš.

Podle Axocomu jsou Češi citliví na cenu předplatného. Pokud by služba zdražila, nebo omezila sdílení hesel, až třetina by uvažovala o jejím zrušení nebo přechodu ke konkurenční nabídce.

-čtk-