ČT art uvádí od čtvrtka cyklus o českém animovaném filmu

čtvrtek, 21. března 2024, 12:15 Aktuality, TV MediaGuru

Historii českého animovaného filmu představí nový cyklus České televize Kroky a skoky české animace. První díl přinese ČT art ve čtvrtek 21. března.

Kroky a skoky české animace, zdroj: Česká televize

Kroky a skoky české animace, zdroj: Česká televize

Dokumentární cyklus o české animované tvorbě zmapuje její historii, poodhalí vznik filmů a seriálů a nahlédne do ateliérů současných animátorů. První ze šesti dílů série Kroky a skoky české animace s průvodcem Sašou Michailidisem uvede ČT art ve čtvrtek 21. března od 20:15 hodin.

„Kulturní kanál České televize za deset let své existence prozkoumal a nahlédl do historie mnoha oborů a žánrů. Logicky musela přijít chvíle, kdy podobným způsobem uchopí fenomén, který má u nás nejen obrovskou tradici, ale i světovou proslulost,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl

Historie českého animovaného filmu sahá do 20. let minulého století, kdy se první animace začaly využívat převážně v zakázkových reklamách. V jedné z nich si zahrál i tehdy ještě kreslený Hurvínek. Prvním českým animovaným počinem světové úrovně, který nastartoval éru české animace, pak byla Svatba v korálovém moři z roku 1944.

Nový cyklus Kroky a skoky české animace má celkem šest dílů. V prvním z nich, nazvaném Poetika animace, představí tvůrci nejtradičnější formu: techniku klasické animace. Druhý díl V zajetí plošky se věnuje pohádkám, večerníčkům a fantazijním příběhům. Třetí díl Ze života loutek se vrací do zlaté éry loutkového filmu a k legendárním tvůrcům, jako byli Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Břetislav Pojar či Jiří Brdečka. Ukáže ale i mladé tvůrce. Další díl Třetí rozměr rozebere animované snímky, které se nebojí vážných témat a reflektují současnost podobně jako hrané nebo dokumentární filmy.

Předposlední díl nazvaný Svět fantazie ukáže české tvůrce, kteří kombinují techniky a propojují různá média, a stírají tak hranice mezi tradičním animovaným, hraným i dokumentárním filmem. Poslední díl – Světy současnosti – se podívá na animaci ve videohrách. 

-mav-