ČT: Návrhem zákona se RTVS posouvá ke státnímu médiu

středa, 13. března 2024, 14:30 TV, Aktuality MediaGuru

Česká televize na čele s generálním ředitelem Janem Součkem vyjádřila obavy nad návrhem zákona, kterým se má změnit RTVS.

Jan Souček, foto: Česká televize

Jan Souček, foto: Česká televize

Vedení České televize na čele s generálním ředitelem Janem Součkem je znepokojeno návrhem zákona, kterým se má změnit fungování veřejnoprávní slovenské RTVS. Za nejrozpornější ustanovení obsažené v návrhu zákona považuje Česká televize explicitní možnost odvolání generálního ředitele bez udání důvodu. Uvádí se to ve stanovisku České televize, jehož celé znění přinášíme níže.

Vedení ČT se domnívá, že návrhem zákona se výrazně posouvá slovenské veřejnoprávní médium k charakteru média státního. Některá ustanovení navrhovaného zákona jsou navíc v přímém rozporu s Evropským aktem o svobodě sdělovacích prostředků (EMFA), který ve středu schválil Evropský parlament.

Obavy o další vývoj slovenského veřejnoprávního vysílatele vyjádřil už v úterý také generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral

Návrh slovenské vlády Roberta Fica ohledně RTVS počítá mimo jiné s výměnou vedení, silnějším vlivem státu na tuto instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem. Proti připravovaným změnám se na Slovensku dříve vyslovily opoziční strany a záměry kritizovala i samotná RTVS, která je označila za snahu podřídit veřejnoprávní média politické moci.

Stanovisko vedení České televize

Vedení České televize v čele s generálním ředitelem Janem Součkem sleduje aktuální situaci na Slovensku v souvislosti s návrhem zákona o vzniku Slovenské televize a rozhlasu (STaR).

Tato chystaná právní úprava výrazně posouvá slovenské veřejnoprávní médium k charakteru média státního. Některá ustanovení navrhovaného zákona jsou navíc v přímém rozporu s Evropským aktem o svobodě sdělovacích prostředků (EMFA), který je v současnosti projednávaný v Evropském parlamentu. EMFA stanoví společný rámec pro mediální služby na vnitřním trhu EU a zavede opatření zaměřená na ochranu novinářů a poskytovatelů mediálních služeb před politickým vměšováním a zároveň jim usnadní působení přes vnitřní hranice EU. Jeho cílem je zavést záruky pro boj proti politickému vměšování do redakčních rozhodnutí pro soukromé i veřejnoprávní poskytovatele mediálních služeb, chránit novináře a jejich zdroje a zaručit svobodu a pluralitu sdělovacích prostředků. Nová rada STaR je koncipována spíše jako orgán správní než kontrolní a je zároveň obsazovaná podle politického klíče, zčásti přímo jmenováním členem vlády. Je tedy nejasné, proč je podle obdobného politického klíče vytvářený další správní orgán, jehož pravomoci směřují do programové oblasti. Za nejrozpornější ustanovení obsažené v návrhu zákona považuje Česká televize explicitní možnost odvolání generálního ředitele bez udání důvodu. Všechny výše uvedené skutečnosti považuje za znepokojující.

Radikální změny ve struktuře i řízení žádné instituci neprospívají, a to zvlášť v tak obtížné době, jakou právě všichni prožíváme. Bez ohledu na osobní vazby se slovenskými kolegy je nutné zdůraznit, že současná RTVS je respektovaným členem Evropské vysílací unie (EBU) a podle průzkumů Reuters Institute patří také k nejdůvěryhodnějším zdrojům informací na Slovensku. Další osud návrhu zákona, který zatím vstupuje do mezirezortního připomínkového řízení, budeme stejně jako ostatní kolegové z EBU pečlivě sledovat.

René Zavoral podpořil vedení RTVS, z vývoje má obavy

úterý 12. března 2024