T-Mobile spouští doručování ve vratných obalech

pátek, 8. března 2024, 10:35 Aktuality, Marketing, Udržitelnost MediaGuru

Zásilky z e-shopu doručuje T-Mobile od 7. března ve vratných obalech. 

T-Mobile začíná doručovat zásilky z e-shopu ve vratných obalech, zdroj: T-Mobile.

T-Mobile začíná doručovat zásilky z e-shopu ve vratných obalech, zdroj: T-Mobile.

Od 7. března T-Mobile doručuje zákazníkům zásilky z e-shopu ve vratných obalech. Navazuje tak na úspěšný pilotní projekt, který proběhl na podzim loňského roku. V první fázi budou vratné krabice využity pouze při doručení kurýrem, později se rozšíří i na výdejní místa. 

Pilotní projekt, na němž si T-Mobile ověřil vhodnost tohoto způsobu balení a doručování svých zásilek, probíhal během září a října minulého roku ve spolupráci se start-upem ReKrabice, kdy bylo českým zákazníkům doručeno 2484 objednávek. Díky pozitivní zpětné vazbě nyní spouští T-Mobile projekt naplno. „Náš zákaznický průzkum ukázal, že více než 95 % zákazníků bylo z vratných obalů nadšeno a přes 80 % ocenilo také možnost ihned ho vrátit kurýrovi,“ uvádí Martin Zmeškal, manažer retailové logistiky v T-Mobile.

Pilotní provoz probíhal ve stejné době také ve Slovak Telekomu s firmou Corplex, která byla na základě zkušenosti z pilotního provozu vybrána jako jednotný výrobce jak pro Česko, tak pro Slovensko. Nabídne tři typy obalů – menší na mobily a drobná zařízení, větší na tablety či chytré hodinky a pak také obálky na SIM karty a dokumenty. To vše pro koncové i firemní zákazníky. Dodavatelem boxů pro Česko je společnost PJ Expedis zajišťující také veškerou logistiku a čištění krabic. V další fázi projektu se doručování rozšíří i na výdejní místa. 

Doručení ve vratných krabicích proběhne obdobně jako v pilotním projektu. Objednávka bude zabalena v centrálním skladu a opatřena speciální bezpečnostní páskou, která zaručí neporušenost balíčku. Unikátní je i způsob předání, kdy si zákazník nejprve ověří, že je zásilka kompletní, v pořádku a dostává neporušené zboží v originálním balení. Kurýr pak zajistí vrácení obalu zpět na sklad, kde je obal odborně vyčištěn, jsou z něj odstraněny přepravní štítky a je připraven k opětovnému použití. 

Vratné obaly jsou vyrobeny z materiálu Akylux, dutinkového polypropylénového archu, a jejich životnost je několik let. Po skončení životního cyklu krabice odkoupí zpět výrobce, který zajistí jejich recyklaci ve vlastní recyklační lince.

 Zavedení vratných obalů je dalším krokem T-Mobilu ke klimatické neutralitě, jíž se společnost zavázala dosáhnout nejpozději do roku 2040. Již nyní je 80 % zásilek doručováno na výdejní místa a zásobování prodejen využívá znovupoužitelné obaly. Na území Prahy je doručování zásilek koncovým zákazníkům, ale i zásobování prodejen a techniků realizováno elektrododávkami společnosti PJ Expedis. 

-stk-