TikToku zase hrozí zákaz, objevují se první možní kupci

neděle, 17. března 2024, 07:25 Internet & Mobil MediaGuru

Ve Spojených státech postupně získává podporu zákon, který by mohl vést až k zákazu působení čínské aplikace na tamním trhu.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

TikToku po letech zase reálně hrozí plošný zákaz ve Spojených státech. Návrh legislativy, podle které by čínská platforma nemohla bez zásadních vlastnických změn nadále působit na americkém trhu, prošel Sněmovnou reprezentantů, získal si podporu prezidenta Joea Bidena a míří do Senátu USA. Zastánci návrhu sice podle serveru TechCrunch odmítají mluvit vysloveně o „zákazu“, v praxi by nicméně k němu mohl vést. Tedy za předpokladu, že by TikTok nepřetrhal vazby se svou čínskou matkou ByteDance. Pokud by se své aplikace úspěšné na západních trzích odmítla vzdát a prodat ji, z TikToku by se stal ilegální program, který by nesměly nabízet platformy jako App Store nebo Google Play, odkud si většina majitelů chytrých telefonů aplikace stahuje.

Navzdory dosavadnímu postupu při schvalování zákona ale není jeho osud v senátu jistý. Část senátorů proti němu brojí za použití podobných argumentů, které používá sám TikTok. „Nemyslím si, že by se měl Kongres snažit připravit miliony Američanů o svobodu projevu,“ řekl podle listuWashington Post Rand Paul zastupující v horní komoře stát Kentucky. „Doufáme, že senátoři budou brát v potaz fakta, naslouchat svým voličům a uvědomí si možný dopad této legislativy na ekonomiku, sedm milionů malých firem a 170 milionů obyvatel USA, kteří naši aplikaci používají,“ zní oficiální stanovisko TikToku.

Proti návrhu se paradoxně postavil ve vysílání CNBC také Donald Trump, který chtěl ke konci svého prezidentského mandátu v roce 2020 nařídit pomocí exekutivního příkazu TikToku jeho prodej americkým zájemcům. Tento záměr ale vyšuměl s koncem Trumpa v Bílém domě. „Jenže díky konci TikToku by se Facebook stal ještě silnějším hráčem. A podle mě je Facebook spolu s médii nepřítelem lidu,“ popsal exprezident důvody své nynější averze vůči představě vynuceného konce sociální sítě ve Spojených státech. Trump nicméně uznává, že TikTok představuje kvůli svým čínským vazbám bezpečnostní riziko. Takovou nálepku by nicméně mohla aplikace ze sebe ve Spojených státech sloupnout změnou vlastníka. I když by případně šlo o zákonem vynucený prodej, ani tak by nešlo o levnou záležitost.

Drahá hra

Jenže zatímco nebyl „zákaz TikToku“ ještě ani schválen, v amerických médiích už se objevily informace o možných zájemcích o případný odkup čínské aplikace. Podle listu Wall Street Journal mezi ně patří bývalý šéf obřího herního vydavatelství Activision Blizzard Robert Kotick. Ale nejen on. Ve čtvrtek se nechal ve vysílání CNBC slyšet bývalý ministr financí USA z doby Trumpova prezidentského úřadování Steven Mnuchin, že dá dohromady skupinu investorů za účelem akvizice populární aplikace. Na detaily o personálním složení takové skupiny nebo částce, za kterou by byla ochotna za TikTok utratit, byl ovšem skoupý. Podle WSJ by se však cena transakce pohybovala v řádu stovek miliard dolarů. Ty by šlo s trochou fantazie přirovnat k ceně za budoucnost. I když už čínskou síť zdaleka nepoužívají jen teenageři, publikum TikToku je stále relativně mladé, a tedy i v některých ohledech z pohledu marketingu perspektivní. Budoucnost platformy ale v letošním roce amerických prezidentských voleb ovlivní spíš marketing s přívlastkem politický.

-riv-