Česká barefoot obuv Ahinsa expanduje do Německa

pondělí, 15. dubna 2024, 06:50 Aktuality, Marketing MediaGuru

Česká značka barefoot značka Ahinsa expanduje do zahraničí, jako první zemi zvolila Německo. 

Zdroj: Ahinsa

Zdroj: Ahinsa

Jako první zahraniční trh pro expanzi si Ahinsa shoes, veganská obuv navržená fyzioterapeuty, vybrala Německo. Česká značka, která si zakládá na udržitelnosti a etické výrobě, vstupuje k západním sousedům s plně lokalizovaným e-shopem Ahinsashoes.de. Vizí do budoucna je také kamenná prodejna v Berlíně

Ručně šité boty stabilně rostou o 20 % ročně a loni atakovala hranici obratu 60 milionů korun. Expanze do Německa představuje pro českou značku investici v řádu pěti milionů korun, přičemž podle predikcí by již v rozmezí jednoho a půl roku mělo dojít ke generování čistého zisku. Plně lokalizovaný internetový obchod Ahinsashoes.de včetně místní zákaznické podpory v německém jazyce se spustil v prvním kvartále roku. Zboží na západní trh bude putovat ze skladů v Česku.

Vstupu na nový trh je zapotřebí uzpůsobit také výrobní kapacity ševcovské dílny, která ručně šije v Chorvatsku. „Kvalita je pro nás zásadní kritérium a abychom ji mohli dodržet, nemůže být změna v produkci skoková. Výroba si žádá svůj čas, stejně tak inovace v podobě nových materiálů, kterými průběžně zlepšujeme vlastnosti bot,“ vysvětluje Lukáš Klimpera, fyzioterapeut a zakladatel Ahinsa shoes. Takovými materiály jsou například pružný Technogel změkčující došlapy, jablečná kůže Mabel tvořená ze slupek nebo podrážky Vibram.

Německý trh barefoot a veganské obuvi je 13krát větší než v Česku, což také v přepočtu na obyvatele představuje o polovinu větší poptávku než u nás. „V Německu je zájem o barefoot a veganskou obuv ohromný a stále roste. Abychom uspokojili poptávku a udrželi vysokou kvalitu produkce, zvolili jsme cestu pozvolné expanze. Po zkušebním provozu od závěru loňského roku nyní naplno spouštíme prodej a letos aspirujeme na více než 2500 prodaných párů bot,“ upřesňuje Lukáš Klimpera

V kontextu globálního působení by měl německý odbyt v horizontu dvou let zaujmout přibližně 30% podíl, přičemž nyní tvoří 14 % tržeb. „Mezi spotřebiteli z Německa také silněji rezonuje výraz ,veganská obuv‘. Důraz na veganství a etickou výrobu prostupuje Ahinsa shoes už od začátku. Ostatně veškerá produkce je zcela veganská,“ dodává Klimpera. 

Ahinsa shoes skrze globální e-shop již prodává do celého světa, kde loni vzrostl počet nových zákazníků o necelých 80 %. V Česku se přitom jejich počet zvýšil o více než polovinu. Německo se nyní staví na druhé místo za USA, první trojici pak uzavírá Velká Británie. „K západním sousedům jsme již úspěšně prodávali zatím bez systematické snahy o expanzi. Tamější spotřebitelé totiž sami organicky vyhledávají zdravou obuv. Nyní v Německu chceme upevnit své postavení a jít zákazníkům naproti,“ říká Lukáš Klimpera.

Poté, co se Ahinsa etabluje v online prostředí, chce otevřít i kamennou prodejnu v Berlíně. Jednalo by se celkově teprve o druhou pobočku, první sídlí na pražských Vinohradech, jež od září do konce roku zaznamenala v meziročním období nárůst o 11 %. Zatím mohou němečtí obyvatelé vyzkoušet zdravou obuv v partnerských prodejnách v severní polovině země (Drážďany, Berlín, Rostock a Erbach). 

V Česku firma dodává rovněž do 10 partnerských prodejen, přičemž obrat zde se zvýšil o čtvrtinu. Dohromady se v uplynulém roce napříč trhy a prodejními kanály prodalo přes 21 tisíc párů zdravých bot.

-stk-