Vodafone: Kabelovou televizi zatím nevypneme, přináší stabilitu

čtvrtek, 11. dubna 2024, 07:10 TV Lukáš Polák

Kabelová a internetová platforma Vodafone TV si v březnu připomněla čtyři roky od svého vzniku. Operátor předpokládá, že kabelové vysílání minimálně ještě stejnou dobu zachová, říká marketingový ředitel Milan Raška.

Marketingový ředitel operátora Vodafone Milan Raška. Foto: Vodafone

Marketingový ředitel operátora Vodafone Milan Raška. Foto: Vodafone

Vodafone, který díky akvizici UPC, významně rozšířil své aktivity na poli placené televize, v současnosti poskytuje televizní službu více než 600 tisícům zákazníků. Milan Raška, ředitel marketingu společnosti Vodafone, mluví v rozhovoru i o vysílání programů v SD a HD rozlišení, nenaplněném boomu s Ultra HD vysíláním a vyjednávání o atraktivních sportovních kanálech.

Vodafone TV oslavila letos v březnu své čtvrté narozeniny a patří mezi největší placené televizní služby na trhu, za což vděčí zejména kabelové televizi UPC, kterou v uplynulých letech pohltila. Jste tedy dnes z pohledu televize spíše kabelovým nebo IPTV operátorem, případně už je to vlastně úplně jedno?

Rozdíl mezi těmito dvěma technologiemi postupně zaniká. Když jsme před čtyřmi lety spustili Vodafone TV, UPC byl pouze kabelový operátor. Tím, že se nám zvýšila zákaznická báze o mobilní zákazníky, kterým můžeme televizi nabízet, začali jsme penetrovat i tento segment. Také jsme rozšířili bázi o internetové zákazníky, kteří využívají jiné technologie než původní HFC internet od UPC (Hybrid Fiber Coax network, pozn. red.). Odpověď na otázku, jestli je Vodafone kabelová nebo IP televize, už v současné době není úplně klíčová. Služby stále mají nějaké rozdíly, co se týká technologických parametrů, ale není to něco, co by pro nás bylo zásadní, když nabízíme službu zákazníkovi. Naším cílem je poskytovat službu v nejlepší možné technické kvalitě, kterou danému odběrateli můžeme nabídnout.

Vodafone je jedním z operátorů, který kombinuje více služeb včetně mobilních nebo televize. Nabízíte tedy zákazníkům v základu už placenou televizi, podobně jako například O2?

Držíme se toho, že televize, kterou nabízíme, má svým obsahem hodnotu. Chceme, aby zákazník tuto hodnotu vnímal, proto zatím kromě původní internetové služby od UPC nabízíme televizi placenou a nedáváme ji nikomu zdarma. Výjimku tvoří již zmíněná síť a služba TV Start, poskytující základní televizní kanály.

Vodafone už v České republice nereportuje počet zákazníků televizní služby. Můžete tedy prozradit, kolik máte řádově zákazníků? Kolik z nich je v dosahu pevné sítě a kolik z nich využívá internetovou TV?

V současné době poskytujeme službu více než 600 tisícům zákazníků. Co se týká rozdělení, už to pro nás není tak podstatné. Zákazník, který využívá kabelovou televizi, kromě toho využívá i mobilní aplikaci nebo používá sekundární obrazovku s naší aplikací, takže pro nás už tato čísla nejsou důležitá. Každý zákazník má navíc možnost využívat aplikace, které jsou v telefonu, notebooku nebo chytrých televizích.

Původním byznysem operátora UPC byla kabelová televize, spolu s Vodafonem ale dostala velký prostor právě interaktivita a vaše služba zamířila i mimo síť operátora. Počítáte do budoucna i nadále s tím, že budete nabízet i televizi přes pevnou síť, nebo se soustředíte pouze na internet, jako to dnes dělá většina poskytovatelů?

Do budoucna máme určitě v plánu nějakým způsobem víc a víc transformovat službu do IP, ale současně jsme si vědomí, že jsou kanály, které dává smysl držet v DVB-C, například sportovní kanály. Pokud má zákazník tuto možnost, tak responze a kvalita je díky datovému toku o něco vyšší.

Takže je to i kvůli zátěži sítě?

Ano.

Nechci vás nějakým způsobem srovnávat s konkurencí, ale napadla mě logicky otázka, že toto rozhodnutí de facto nějakým způsobem řeší i problémy se zátěží sítě během sportovních přenosů.

Je to tak. Výhodou DVB-C je i oddělené pásmo, které je nezávislé na možném přetížení internetových serverů poskytovatele obsahu.

Jsou kanály, které dává smysl držet v DVB-C, například sportovní kanály.

Vaši televizní službu je možné sledovat na velké obrazovce buďto prostřednictvím set-top boxu nebo v aplikaci Smart TV. Nedávno jste představili přijímač označovaný jako TV3, kterému stejně jako O2 TV chybí podpora Netflixu. Proč se nepodařilo získat certifikaci?

Vše je odvislé od jednání s daným partnerem. Měli jsme zájem o Netflix, stejně jako už máme službu v nabídce ostatních set-top boxů, ale nepotkali jsme se na komerčních podmínkách.

Kromě ceny tam hrálo roli i něco dalšího?

Vždy se snažíme o to, aby se naše záměry a naše investice do jednotlivých projektů vyplatily jak z pohledu firmy, tak aby tato hodnota byla vnímána zákazníky. V tomto jsme se bohužel absolutně nesetkali s očekáváním naším a očekáváním Netflixu.

Letos jste uvolnili konečně aplikaci Vodafone TV pro televizory značky LG od roku 2020, v nabídce vám ale stále chybí například Apple TV. Kde je problém?

Jako Vodafone Česká republika nejsme tím, kdo vyvíjí aplikace. Vodafone TV je globální platforma. Využíváme benefitů toho, že Vodafone TV mají i ostatní země. Na trhu jsme poměrně silná značka. Když se vrátím úplně do minulosti, tak po spojení s UPC jsme museli ujít poměrně velkou cestu, abychom nabídli zákazníkům úplně tu stejnou službu, na kterou byli zvyklí. Měli jsme tam funkcionality, které zákazníci UPC využívali a ve Vodafone TV nebyly. Můžu uvést například Chromecast nebo AirPlay. Postupně jsme doručili jednotlivé aplikace pro další zařízení. Jako první jsme spustili Android TV, poté Samsung a LG, čímž pokrýváme poměrně velké procento českého trhu, co se týká chytrých televizí. Apple TV je další kandidát na spuštění.

Kandidát?

Kandidát na brzké spuštění. Doufám, že se nám povede brzo. Už na tom pracujeme hodně dlouho. Situace je odlišná od té, kterou jsme diskutovali. Nemáme problém s tím, že bychom se nesetkávali na podmínkách s Applem, ale chceme aplikace spouštět ve formě, kdy zákaznická zkušenost bude perfektní. Musíme doladit veškeré funkcionality a backendy (procesy, které běží na pozadí, pozn. red.), aby to fungovalo.

Je to složitější například i kvůli tomu, že jste globální firma, takže se daná aplikace musí následně ještě přizpůsobit pro daný trh?

Aplikace více méně ne, ale každá země využívá trochu jiné backendy pro fungování televize, což je asi to nejsložitější na daném procesu. To znamená, že aplikace máme stejné, ale některé funkcionality a fungování si musí ladit vždy ta daná země. Zákazníci se například ptali, proč jsme ve Španělsku spustili LG nebo Samsung, proč to není i v Česku, když je to jedna platforma. Ano, je to stejná platforma, ale na pozadí jsou drobné odlišnosti.

Apple TV je kandidát na brzké spuštění. Doufám, že se nám povede brzo. Už na tom pracujeme hodně dlouho.

Zákazníci, kteří jsou na pevné síti Vodafonu, mají výhodu oproti těm ostatním. Některé programy mají k dispozici ve vyšší kvalitě, formátu HD. Proč některé programy v internetové TV vysílají pouze v SD?

Důvod je jeden a je jednoduchý. My postupně všechny SD kanály, které jsou dostupné v HD kvalitě, migrujeme, ale protože technologie, které využíváme, jsou odlišné, tak nemáme úplně sladěné termíny. Naším cílem pochopitelně je, aby nabídka byla jedna ku jedné. Zákazníci se dočkají.

Ptají se například někteří zákazníci, proč jsou stále některé programy k dispozici v SD rozlišení, nebo je to něco, co až tak neřeší? Na českém trhu je poměrně ještě velká skupina zahraničních broadcasterů, kteří nabízejí svoje kanály pouze v SD rozlišení. Jak je to možné?

Hodně znatelná kvalita je například u dětských kanálů, ale co se týká rozhodnutí, v jaké formě poskytovatel bude kanál nabízet, je čistě na něm. Co se týká možnosti ovlivnit kvalitu, tak ta je velice limitní až nulová. Opravdu záleží na tom, v jaké kvalitě má poskytovatel daný kontent a v jaké kvalitě ho nabízí.

Předpokládám, že je to i o tom, zdali je vysílatel pro daný trh ochoten investovat do nějakého upgradu technologií, zdali se distribuce daného programu nevysílá přes satelit apod. Mohlo by to být i proto, že například kanály MTV jsou nabízené na vícero trzích?

Ano, ale asi to nehraje tu hlavní roli. MTV nebo například moje oblíbená česká stanice Rebel vysílají v SD a obsah, který je k dispozici, většinou ani neexistuje v HD. Poskytovatel by musel asi hodně investovat do toho, aby transformoval klipy a pořady do HD kvality.

Před několika týdny ukončil Vodafone po letech vysílání klonů skupiny Nova a Prima v SD rozlišení. Znamená to, že došlo k definitivní migraci všech zákazníků na novou platformu? V provozu už nemáte žádné původní set-top boxy UPC?

Určitě ještě máme zákazníky, kteří využívají starší set-top boxy nebo CA moduly, což ale není relevantní pro SD vysílání. Vzhledem k tomu, že obměna televizí na českém trhu je masivní, tak jsme se rozhodli nabízet naši službu v nejvyšší kvalitě, což jsou HD kanály. Odezva od zákazníků je více méně nulová, takže se nám potvrzuje, že se opravdu doba posunula a pro většinu zákazníků je tento krok v pořádku, protože už nesledují vysílání například na CRT televizích.

Takže migrace, která probíhala už od dob operátora UPC, je za vámi?

Tu už máme za sebou.

Jaké je tedy rozdělení jednotlivých zařízení mezi vaše zákazníky?

Přibližně padesát procent našich zákazníků využívá boxy Vodafone TV, ale máme ještě také zákazníky, kteří využívají CA moduly. Stále je máme v nabídce, která je ale více méně již reaktivní. Po spuštění naší služby ve Smart TV jsme hodně zaznamenali odliv zákazníků s CA moduly do aplikací.

A s CA moduly to tedy vypadá jak? Jaký bude jejich osud?

S CA moduly prozatím počítáme a stále jsou v nabídce, ale není to něco, na čem bychom chtěli stavět. Zákazníky chceme víc a víc dostávat do světa IP, který nabízí mnohem více komfortu pro sledování.

Nicméně kabelovou televizi ve standardu DVB-C ponecháváte.

V současné době ano. Probíhají diskuse o tom, v jak širokém spektru ji ponecháme pro důvody, které jsem již zmiňoval.

Takže do budoucna, pokud by už byl internet natolik stabilní, že migrace by nebyla problém a nedocházelo by k takovým těm medializovaným výpadkům, kdy stovky tisíc diváků byly bez sportovního přenosu, a vy si budete jisti, že to můžete přepnout, tak to proběhne?

Ohledně daleké budoucnosti asi ano, ale v horizontu čtyř až pěti let budeme stále držet v nějakém rozsahu DVB-C.

CA moduly jsou stále v nabídce, ale není to něco, na čem bychom chtěli stavět. Zákazníky chceme víc a víc dostávat do světa IP.

V uplynulých letech se objevila určitá skupina diváků, která očekávala v placené televizi vysílání programů ve 4K rozlišení. Praxe ale ukázala, že operátoři tuto kvalitu buďto nenabídnou vůbec, nebo jen na velmi omezeném prostoru. Proč myslíte, že očekávaný boom nakonec vůbec nenastal?

Vidím tu hodně paralelu s SD kanály. Úplně není k dispozici obsah, který by byl na českém trhu dostupný ve 4K rozlišení. Například Eurosport vysílá ve 4K, ale jde o kombinaci obsahu jedničky a dvojky. Není to tedy unikátní kontent, který by byl opravdu jedinečný a zákazník ho nemohl sledovat nikde jinde. Budou to asi dva roky zpátky, co jsme spustili Love Nature ve 4K a v podstatě v tuto chvíli jsme na nějakých zajímavých číslech sledovanosti, takže je vidět, že poptávka po 4K není úplně masivní, co se týká lineárního obsahu.

Máte statistiky, kolik lidí, jaké procento zákazníků vysílání ve 4K sleduje?

Je to zatím třetina báze. Ve finále jde pouze o jeden program, inUltra si zákazníky nezískal. Ale naopak u Love Nature přesně vidíme, že zájem o 4K versus HD je sedm ku jedné.

Nenahrazují absenci lineárního obsahu ve 4K rozlišení videotéky, jako je například Netflix, Disney+ nebo HBO Max?

Pro zákazníka, který vyhledává obsah ve 4K, je celá řada alternativ v podobě nelineárního vysílání a ve večerních hodinách se po zprávách přesunulo sledování televize hodně právě do nelineární části. V rámci naší nabídky poskytujeme přístup například do HBO Max, kde si mohou zákazníci plně 4K kvalitu vychutnat.

Několik let nazpět jste ukončili v kabelové síti UPC vysílání analogového rádia a případní zájemci si mohou naladit vybrané stanice přímo přes set-top box ve standardu DVB-C. Neuvažujete do budoucna ve vaši síti o vysílání DAB+?

Ne. Je to opět o spektru a alokaci spektra. Nejsou to věci, které bychom v tuto chvíli viděli jako top prioritní.

Jak je vůbec využíván poslech rádia v kabelové televizi?

Velmi málo, blíží se nule.

Velkým tématem placené TV začátku letošního roku byl start nových prémiových kanálů Nova Sport 5 a Nova Sport 6. Na začátku dubna je Vodafone spolu se společností T-Mobile stále ještě neměl ve své nabídce. Souvisí jednání o kanálech Nova Sport s nějakou větší dohodou? Nova je opravdu významná mediální skupina, která nabízí neplacené kanály v HD verzi, je tam šest sportovních kanálů a je tam i videotéka Voyo. Budete o tomhle jednat v nějakém větším balíku?

Externí jednání a jeho průběh nebudu nijak komentovat. Mohu ale ujistit, že stále běží a není to pro nás uzavřená věc.

Teď se v podstatě dostáváme k zásadní otázce: Co je Vodafone TV? Proč by si měl zákazník vzhledem k silnému konkurenčnímu prostředí pořídit právě vaši televizní službu?

Vodafone TV je služba, která je pro celou rodinu. Snažíme se zasáhnout úplně celé spektrum domácnosti a jednotlivých členů tak, abychom měli nabídku jak pro rodinu s dětmi, tak i sportovní fanoušky. Chceme také oslovit nabídkou filmové a seriálové fanoušky. V loňském roce jsme proto spustili právě úspěšnou spolupráci s Novou a integrovali jsme aplikaci Voyo do našeho portfolia. U našich zákazníků to mělo pozitivní ohlas a velmi pozitivně to rezonuje. Snažíme se neprofilovat v duchu „Vodafone TV je sport.“, ale jdeme opravdu cestou, abychom oslovili všechny členy domácnosti.

Takže vaším největším konkurentem je Magenta TV, která se také profiluje jako rodinná služba?

Z komunikace Magenty nečtu, že by se profilovali jako rodinná televize, ale může být. O2 je hodně silná i v produkci vlastního sportovního obsahu, v nákupu lokálních fotbalových lig apod. Chceme jít tedy cestou širokospektrálních a filmových nabídek.

Můžete prozradit nějaký další krok, který chystáte v této oblasti? Půjdete například podobnou cestou jako právě Magenta, která zákazníkům nabídla některé exkluzivní kanály?

Naše cesta je spíše v dalším rozvoji naší videotéky, která je mezi zákazníky hodně oceňovanou službou. Každý zákazník získá už v základním tarifu neomezený přístup k videotéce. Cesta, kterou chceme jít, je nebudovat si něco exkluzivního v duchu kanálů Vodafone, ale integrovat jednotlivé populární platformy a kanály do naší nabídky. Ať už zákazník hledá v naší nabídce cokoliv, jsem přesvědčen o tom, že najde obsah, který ho osloví. Z pohledu zákazníka nabízíme nejlepší cenu, pokud zákazník kombinuje více služeb.

Cesta, kterou chceme jít, je nebudovat si něco exkluzivního v duchu kanálů Vodafone, ale integrovat jednotlivé populární platformy a kanály do naší nabídky.

Vodafone TV vstoupila do pátého roku existence, takže tato otázka se přímo nabízí. Chystáte například na rok 2025 nějaký rebranding služby či jinou zásadní technickou novinku?

Nebudu konkrétní k plánům, co chystáme, ale oživení a rozvoj nabídky se vyloženě nesnažíme nechávat na nějaké výročí, ale průběžně nabídku zvětšujeme a ukazujeme její hodnotu. Aniž bych byl konkrétní, tak ve velice blízké době přineseme zákazníkům něco nového, s velmi zajímavou hodnotou pro zákazníky.

Bude to něco nového ve videotéce?

Zatím bych si to ještě nechal pro sebe.

Milan Raška, vedoucí marketingu, Vodafone

Vedoucím marketingu společnosti Vodafone je od srpna 2023. Ve společnosti pracuje přes čtyři roky, řídil i oddělení rozvoje televizní a internetové služby. Před příchodem do Vodafonu strávil šest let ve společnosti UPC ČR. Zkušenosti má i z Raiffeisenbanky (Head of CRM) nebo z marketingu společnosti Telefónica O2 CR