Zepter: Je dobře, že se ochrana zákazníka hlídá

pondělí, 29. dubna 2024, 12:55 Marketing Kateřina Straková

Lidé naši značku sice stále znají, ať už přímo, nebo od rodičů či prarodičů, ale už jim schází ochota ke koupi, říká Vojtěch Matýs ze společnosti Zepter.

Vojtěch Matýs, Marketing & E-Commerce Manager společnosti Zepter International

Vojtěch Matýs, Marketing & E-Commerce Manager společnosti Zepter International

Švýcarská firma Zepter si zakládá na přímém prodeji produktů, které si sama vyrábí i distribuuje. Nabízí nádobí, čističky vzduchu, brýle s patentovanou technologií fullerenového filtru či zdravotnické přístroje pro terapii světlem, lampy Bioptron, a to prostřednictvím svých obchodních reprezentantů nebo e-shopu.

Stěžejním prodejním kanálem jsou pro Zepter předváděcí akce neboli praktické ukázky produktů, kterým se však v době nedávno minulé dostalo kvůli šmejdům značně negativní publicity. „Kvůli šmejdům dostaly ony tak zvané předváděcí akce obrovskou ránu, ale jen v Česku. Nikde jinde podobná situace nenastala,“ popisuje Vojtěch Matýs, Marketing a E-Commerce Manager společnosti Zepter International na českém a slovenském trhu, s tím, že dnes se musí každá akce dopředu nahlásit na ČOI, včetně toho, jaké produkty na ní budeme prezentovat.

Kromě šmejdům měla na přímý prodej nepříznivý dopad i pandemie covidu a také současná inflace. Zepter tak nyní musí posílit povědomí značky a také omladit svou cílovou skupinu. „Lidé naši značku sice stále znají, ať už přímo, nebo od rodičů či prarodičů, ale už tam chybí ta ochota ke koupi,“ přibližuje Matýs. Z tohoto důvodu se původem švýcarská značka věnuje digitálnímu marketingu, testuje si i reklamu v televizi a ráda by na tuzemském trhu navázala sportovní partnerství

Zepter rovněž spustil nový e-shop a pracuje i se zákaznickým klubem. Více o marketingové strategii a plánech značky na tuzemském trhu se dočtete v našem rozhovoru. 

Zepter si zakládá na přímém prodeji. Jak přímý prodej funguje v současné době, kdy jsou předváděcí akce pod značně přísným dohledem?  

Zepter působí na českém a slovenském trhu 30 let a za tu dobu se proměnili zákazníci i přístup k prezentacím výrobků. Kvůli šmejdům dostaly předváděcí akce obrovskou ránu, ale jen v Česku. Nikde jinde podobná situace nenastala. Bohužel se zde objevily nekalé praktiky, které byly navázány na obchodní model, jenž však sám o sobě špatný není. Přímý prodej a osobní vztah se zákazníkem mají v sobě mnoho výhod. Díky předváděcím akcím je možné lidem ukázat, jak se daný výrobek používá ještě předtím, než ho koupí, a pro mnohé návštěvníky je to kolikrát i forma společenského setkání. Navíc tento model umožňuje i značnou flexibilitu, kdy se po domluvě se zákazníkem může obchodník věnovat jen jemu například na showroomu, nebo u zákazníka doma. 

Dnes musíme pro pořádání předváděcích akcí splňovat širokou škálu legislativních náležitostí. Za nás je jen dobře, že se ochrana zákazníka hlídá, protože tím je krytý nejen zákazník, ale i my. Každou akci musíme dopředu nahlásit na ČOI, včetně toho, jaké produkty na ní budeme prezentovat. Zároveň je nutné zasílat pozvánky poštou nebo emailem a velmi pečlivě nakládat s osobními údaji.

Jak s touto neblahou historií předváděcích akcí pracujete, aby byla značka Zepter vnímána lépe? 

Pro nás je dobré, že jsme se šmejdy nikdy nebyli spojeni a že je naše značka silná, i když jsme se v době, kdy se o šmejdech v médiích nejvíce psalo, trochu stáhli. Následně však přišla rána v podobě pandemie covidu, která velmi negativně zasáhla celý přímý prodej, a to napříč trhy.

Z průzkumu od Nielsen Admosphere víme, že značka Zepter mezi lidmi stále rezonuje v pozitivním smyslu slova, a to jak na českém, tak slovenském trhu. Nicméně stojíme před potřebou věnovat se více brand awareness marketingu. Lidé naši značku sice stále znají, ať už přímo, nebo od rodičů či prarodičů, ale už tam chybí ta ochota ke koupi. Náš multilevel obchodní model stojí na doporučení zákazníků, kteří nám pomáhají šířit dobré jméno naší značky ve svém okolí. 

Obecně je pro naši značku spojení se sportem a zdravým životním stylem klíčové, protože na ně přímo navazují naše produkty.

Vojtěch Matýs

Co pro to konkrétně děláte v rámci marketingové komunikace? 

V prvé řadě se věnujeme digitálnímu marketingu, kde dokážeme doměřit každou korunu. Loni jsme si také, díky Mediální agentuře, vyzkoušeli reklamní kampaň na ČT Sport, v průběhu Tour de France, během níž jsme zaznamenali zvýšenou návštěvnost na našem webu, tedy reálný zájem o značku. Letos bychom se tímto způsobem chtěli prezentovat znova, a to v průběhu Mistrovství světa v ledním hokeji a také v průběhu Mistrovství Evropy ve fotbale. Obě akce jsou pro Zepter Česko a Slovensko velmi zajímavé. Nejen, že obou se obě země budou účastnit, a hokej navíc bude v Praze a v Ostravě, ale také proto, že Zepter byl vždy spojován s podporou sportu. Lidé si nás mohou pamatovat zejména z hokeje, ale také jsme byli v roce 2022 partnery Formule 1 v Monaku. Naše brýle Hyperlight Eyewear mohou diváci vidět u některých světových vrcholových tenistů. Zepter Slovensko vybavil slovenské olympioniky osobními ionizátory Myion.

Obecně je pro naši značku spojení se sportem a zdravým životním stylem klíčové, protože na ně přímo navazují naše produkty. Philip Zepter, zakladatel značky, je toho názoru, že Zepter staví na tom, že chce svými produkty lidem dát možnost žít zdravě – od čističek vzduchu Therapy Air, přes zdravý způsob vaření po unikátní Bioptronové lampy. Pokud chce člověk žít zdravě, je Zepter jeho celoživotním partnerem, protože naše produkty jsou vyráběny s vysokou kvalitou, a proto vydrží po celý život. 

Plánujete i oficiální partnerství s lokální sportovní asociací, klubem či další možnosti? 

Rádi bychom, nyní hledáme cesty, jak se k takovému partnerství dostat, Spoluprací s profesionálními sportovci a kluby bychom chtěli oslovit mladé aktivní lidi. Aktuálně jsme v jednání s českým top fotbalovým klubem, který má naše Bioptronové lampy k vyzkoušení pro své hráče. Rádi bychom tyto aktivity rozšiřovali dále.

Naše produkty jsou prémiové a jejich koupě se dá považovat spíše za investici do zdraví než klasický nákup spotřebního zboží.

Vojtěch Matýs

Na koho tedy primárně s marketingovou komunikací nyní cílíte?

Naše cílová skupina jsou lidé, kteří jsou už schopni si sami naše produkty pořídit, jedná se tedy o ty pracovně aktivní. Naše produkty jsou prémiové a jejich koupě se dá považovat spíše za investici do zdraví než klasický nákup spotřebního zboží. Zároveň chceme oslovovat ty spotřebitele, kteří naši značku znají ze svého domova od rodičů či prarodičů. A co lepšího může být, než vlastní zkušenost? Rodiče mohou mladší generaci do začátku s nákupem pomoci, když už naše produkty sami znají.

Chceme naši zákaznickou bázi trochu omladit, a to samé platí i pro náš obchodní tým. Rádi bychom do něj přivítali nové mladé obchodníky. Mladí lidé se dneska běžně pohybují v online prostředí a umí využít jeho výhod při oslovování nových zákazníků, například díky síle svých sociálních sítí. Zařadit se do našeho obchodního týmu, nebo také možnost vytvořit si svoji vlastní strukturu obchodního týmu s vlastními zákazníky, by měla být pro šikovného obchodníka velmi lákavá nabídka. Zepter je navíc známý tím, že obchodníky, kteří o své zákazníky pečují, velmi aktivně v jejich práci podporuje a odměňuje. 

Využíváte na sociálních sítích i sílu influencerů? 

Na českém a slovenském trhu jsme to zatím nezkoušeli. Influenceři mají velký zásah a je možné s jejich pomocí velmi přesně zacílit určitou cílovou skupinu. Pro nás je však velmi těžké najít ty správné influencery. Potřebujeme, aby našim produktům skutečně věřili, měli je vyzkoušené a věděli, jaké benefity přináší. Právě osobní zkušenost s kvalitou produktů Zepter je to, co je pak prodává dál. Na druhou stranu, Zepter, díky svému obchodnímu modelu, je i pro dnešní influencery velmi zajímavou možností spolupráce. Pokud sami chtějí žít zdravě a pomoct nám tento trend dál šířit, jsme otevření těmto spolupracím.  

Chceme naši zákaznickou bázi trochu omladit, a to samé platí i pro náš obchodní tým.

Vojtěch Matýs

Rovněž provozujete i e-shop, jenž nedávno přešel na novou platformu. Jak e-shop funguje? A jak s ním pracují obchodní zástupci? 

Náš e-shop má dvě rozhraní. První je pro koncového zákazníka, který na našem e-shopu může rovnou po příchodu nakupovat. Druhé je pro obchodníka, jenž z něj může svým zákazníkům posílat tzv. affiliate linky. Nakoupí-li jeho zákazník na e-shopu, má z toho obchodník stejnou provizi, jako kdyby mu zboží prodal offline. Provizi obchodník dostane pokaždé, i bez daného affiliate linku, a to pokud zákazník bude obchodníkem zaregistrovaným členem našeho zákaznického programu Zepter BizzClub. Obchodník je tímto motivován k digitalizaci a má rovněž možnost pracovat i z domova, respektive naprosto odkudkoliv. 

Jak podporujete e-shop marketingově? 

Podporujeme ho online. Nyní začínáme spolupráci s novou agenturou Taste, s níž se zaměříme na PPC a SEO. Dále pak budeme rozšiřovat komunikační kanály o e-mail marketing a samozřejmě budeme dále rozvíjet a prohlubovat práci na sociálních sítích.

Rovněž máte i zákaznický klub. Jaké benefity zákazníkům nabízí?  

Klubový program Zepter BizzClub funguje jinak než většina tradičních zákaznických programů. Každý, kdo má zájem, se do něj může zdarma přihlásit a hned od začátku nakupovat za zvýhodněné klubové ceny. Naše nově registrované členy klubu k okamžitému nákupu ale nenutíme, ani po přihlášení, ani později. Je klidně možné stát se členem a do konce života nic nekoupit. U nás neexistují žádné podmínky typu první nákup v minimální hodnotě či první nákup nutný do 6 měsíců… Obvyklou formou registrace nového člena BizzClubu je při kontaktu s naším obchodním zástupcem. V Zepter BizzClub jsou za zvýhodněné klubové ceny nabízené všechny výrobky, nikoliv časově omezené nabídky na vybrané zboží. To je to zásadní, čím se lišíme.

Dalším výrazně odlišným prvkem našeho zákaznického programu je, že čím vyšší je celková hodnota nákupu zákazníka, registrovaného v klubu, tím vyšší je jeho konečné zvýhodnění, a to od 5 do 40 %. Zvýhodnění pro svůj nákup mohou naši zákazníci také získat i za doporučení nových registrovaných členů klubu. Chceme tak zákazníky odměnit za to, že dali důvěru ve značku Zepter a její produkty doporučili také svým blízkým. A zákazníci ocení ušetřené peníze, ne nějaké virtuální body, které mohou propadnout, pokud nesplní nějakou podmínku. Navíc, pokud doporučí nového člena našeho klubu, dostane tento zákazník jednorázovou odměnu až 10 % z prvního nákupu jím přivedeného nového člena Zepter BizzClub. 

Do klubu je možné se přihlásit online, na oficiálním eshopu zepter.cz nebo zepter.sk, a to buď samostatnou registrací, nebo si zákazník vybere produkt a během nákupu potvrdí, že se chce stát členem Zepter BizzClub a nákup dokončí již s klubovým zvýhodněním. Pokud ale má nový zákazník kontakt na obchodního zástupce Zepter, nebo zná někoho, kdo nakupuje produkty Zepter přes obchodního zástupce, je lepší se zapojit do klubu přes našeho reprezentanta, který jej pak bude mít na starosti a poskytne zákazníkovi veškerý potřebný servis a pomoc, poradí s výběrem produktu a také má možnost individuálně pracovat s cenou. V tom je právě ta největší výhoda přímého prodeje, o které jsem hovořil na začátku. Reprezentant zná své zákazníky, jejich potřeby i aktuální situaci.

Po celé České republice a na Slovensku máte také několik poboček. K čemu slouží? 

Naše pobočky jsou vlastně regionální kanceláře, kde působí naši obchodní reprezentanti. Pořádají se na nich předváděcí akce, je možné si tam produkty rovnou zakoupit. V Praze provozujeme také klasický obchod. Na Slovensku máme rovněž regionální kanceláře, ale navíc, tam pracujeme s úspěšným konceptem showroomů. Slovenské showroomy mohou zákazníci navštívit v Bratislavě, Košicích a v Banskej Bystrici. Mimochodem, showroom v Banskej Bystrici vyhrál v roce 2022 prestižní ocenění Zlatá Firma. Toto ocenění dostávají firmy, které poskytují služby na nejvyšší úrovni, kdy právě náš showroom patřil mezi 10 % nejlépe hodnocených míst na základě zpětné vazby zákazníků.

Ukázka showroomu Zepteru v Banskej Bystrici, zdroj: Zepter

Ukázka showroomu Zepteru v Banskej Bystrici, zdroj: Zepter

Pochází všechen sortiment od švýcarské centrály, nebo přidáváte i lokální prvek? 

Lokálně nic nevyrábíme. Ale jinak si jako firma vyrábíme vše sami, v továrnách hlavně v Evropě (například v Itálii, Německu nebo Švýcarsku). Nemáme žádné externí dodavatele. Máme vlastní továrny, z nichž vozíme produkty do českého skladu, odkud je distribuujeme českým a slovenským zákazníkům. Neexistuje přeprodej přes třetí stranu. Tím, že máme pod kontrolou výrobu i celou distribuci, jsme schopni zaručit i kvalitu. I z tohoto důvodu dáváme například na naše nádoby na vaření záruku 30 let. Bioptronové lampy zakoupíte s bezplatnou zárukou na 5 let. A naše čističky vzduchu Therapy Air s bezplatnou prodlouženou zárukou na 5, respektive 7 let. I toto je jednoznačně důkazem toho, že Zepter si je více než jistý kvalitou a funkčností produktů. Všechny produkty našim zákazníkům odborně servisují, naši vysoce kvalifikovaní a certifikovaní servisní technici. I toto nás jednoznačně odlišuje od jakékoliv konkurence.

Ceny našeho zboží jsme nezvyšovali na základě extrémního vývoje inflace. Dopady zdražení surovin a energií jsme si z větší části odtrhli z vlastních marží.

Vojtěch Matýs

Jak na Zepter dopadla inflace a nižší ochota spotřebitelů utrácet? 

Dopad to na nás mělo, ale Zepter si to nevynahrazoval na zákaznících. Ceny našeho zboží jsme nezvyšovali na základě extrémního vývoje inflace. Dopady zdražení surovin a energií jsme si z větší části odtrhli z vlastních marží. Důvodem je, že nechceme, aby lidé, naši zákazníci, kteří chtějí vyznávat zdravý životní styl, na to dopláceli. Zatím se nám nepodařilo vrátit se plně na předcovidová čísla, ale jsme stabilní globální firmou. Naši zákazníci v nás mají jistotu. 

Jaké novinky letos ještě plánujete?

Jednou z velkých novinek v rámci produktové nabídky je nová řada brýlí Hyperlight Eyewear. Čočka brýlí obsahuje molekuly Fulleren C60, stejně jako naše lampy Bioptron. Objev této molekuly byl oceněný Nobelovou cenou. Fulleren C60 aktivně blokuje a filtruje škodlivé UV a modré světlo. Upravuje vlnovou délku světla (denního i umělého). Díky brýlím tak nejsou nadměrně zatěžovány oči ani mozek. Doporučují se nejen pro práci s počítačem, ale i při řízení auta a celkově pro každodenní nošení, protože snižují pocit únavy, a naopak zvyšují schopnost soustředit se. Právě uvádíme 24 nových designů. 

Další novinkou je inovace v naší řadě Quanomed Sleep Smart System. Matrace, toppery a polštáře, které celkově zkvalitňují spánek, se dočkaly inovace v podobě použití biomolekul přidaných do výroby textilní části těchto produktů. Tyto biomolekuly hrají důležitou roli při snižování bolesti, únavy a psychického stresu. Všechna uvedená tvrzení byla prokázána pomocí klinických studií. Řada Quanomed Sleep Smart System tak získala certifikaci jako zdravotnický prostředek třídy I.

Dále, jak už jsem zmínil, plánujeme rozšíření týmu našich obchodníků, který jako v každé velké společnosti s dlouholetou historií, musí projít jistou generační obměnou. Rádi bychom oslovili nové zákazníky, mladší generaci, která nás vlastně celý život zná. Bude to náročné, ale jsem si jistý, že se nám to s našimi produkty určitě povede. Zdravý životní styl je dnes velkým trendem. Ochrana zdraví svého a svých blízkých je velmi důležitá. Motto Zepteru „Live longer, Live better“ je tou správnou motivací pro každého.

Vojtěch Matýs, Marketing & E-Commerce Manager společnosti Zepter International, CZ & SK

V českém a slovenském zastoupení firmy Zepter International pracuje poslední tři roky. Předtím působil téměř 10 let v marketingu cestovní kanceláře Exim Tours a také jako e-commerce manager skupiny DER Touristik Eastern Europe (nově Dertour v rámci skupiny REWE), jako marketingový manažer HyperMedia, v rámci skupiny BigBoard nebo v digitální agentuře Ataxo Interactive.