Jakub Unger převezme od Jiřího Kubíka řízení webu Seznam Zprávy

pátek, 31. května 2024, 10:05 Aktuality, Lidé, Internet & Mobil MediaGuru

Jakub Unger se vrací na post šéfredaktora zpravodajského serveru Seznam Zprávy. Dosavadní šéfredaktor Jiří Kubík se bude věnovat novému obsahovému projektu.

Jakub Unger, zdroj: Seznam.cz

Jakub Unger, zdroj: Seznam.cz

Od začátku června povede redakci Seznam Zpráv opět Jakub Unger. V roli šéfredaktora nahradí Jiřího Kubíka, který se bude věnovat rozvoji nového investigativního formátu. Unger bude i nadále působit jako ředitel divize Zpravodajství a rádií a bude stát v čele společnosti Seznam Zprávy.

„O této pracovní změně jsme s Jiřím Kubíkem diskutovali několik posledních měsíců. Umožní nám, abychom přímočaře řešili strategické úkoly, které před redakcí stojí. Páteří Seznam Zpráv jsou kvalitní investigace, byznysové zpravodajství, analýzy, komentáře, podcasty či schopnost obsahových inovací. A proto jsem rád, že jsme se s Jirkou shodli na myšlence nového investigativního formátu. Tento typ žurnalistiky k nám patří od zrodu Seznam Zpráv a je důležité, aby tuto kompetenci u nás rozvíjeli nejlepší čeští novináři,“ říká Jakub Unger, který v Seznam Zprávách působí od jejich vzniku v roce 2016.

Nový projekt Jiřího Kubíka by měl odstartovat v létě a doplnit stávající pilíře autorského obsahu.

„Po pěti letech, kdy se Seznam Zprávy staly jedním z nejrespektovanějších médií v Česku a získaly čtyři Křišťálové lupy a řadu dalších ocenění, cítím, že se moje šéfredaktorská mise naplnila. Děkuji všem kolegům za to, co se nám společně podařilo vytvořit. S velkou chutí a odhodláním se vracím k podstatě novinářské práce, která mi byla vždy velmi blízká. Novým projektem chceme navázat na úspěšné investigativní série, mezi které patří například Novinářskou cenou oceněné Ve stínu Slunečnice. A to na zpravodajské platformě, která ctí svobodu novinářské práce,“ komentuje Jiří Kubík chystaný obsah na Seznam Zprávách.

Seznam Zprávy jsou druhým nejnavštěvovanějším zpravodajským serverem v Česku po Novinkách (jejich majitelem je rovněž Seznam.cz). Podle dat výzkumu NetMonitor za duben 2024 představovala jejich průměrná měsíční návštěvnost 4,3 mil. reálných uživatelů (meziročně -6 %), kteří si zobrazili téměř 147 mil. stránek (meziročně -5 %).

V pátek dopoledne se k zpravodajskému a názorovému zaměření a také k zasahování do obsahu na webech Seznam.cz vyjádřil na platformě Médium.cz (dříve Seznam Médium) Matěj Hušek, člen představenstva Seznam.cz. „Seznam dlouhodobě pozicuje své zpravodajské weby a chce v tom zůstat konzistentní. Tato informace vyvolala u některých uživatelů otázky, zda vedení firmy a majitel neeticky nezasahují do obsahu," napsal. „Ve chvíli, kdy produktů máte několik, nedává žádný smysl, aby se média pod jednou střechou navzájem překrývala. Naopak, je žádoucí, aby pokryla maximum názorových proudů ve společnosti. To demokratické diskuzi (i byznysu) poslouží nejlépe. A to je i důvod rozdílného positioningu webů v Seznamu a proč je důležité jejich nastavení dlouhodobě držet. Je zřejmé, že to nemá nic společného se skutečnými zásahy do obsahu, kterými by mohly být například snaha o ovlivňování konkrétních kauz či články na objednávku atd. To je v Seznamu naprosté tabu," uvedl.

Server Hlídací pes.org cituje v souvislosti se změnami na Seznam Zprávách i tweet od Iva Lukačoviče (tweet už není dohledatelný), majitele Seznamu, ve kterém zmiňuje, že Seznam Zprávy „oddriftovaly ze svého pravicového zaměření jinam“ a že se tím bude představenstvo zabývat. Lukačovič tím reagoval na text na Borovan.cz, podle kterého návštěvnost Seznam Zpráv klesá v návaznosti na příklon webu k „woke tématům".

-mav-