Studie: Zpravodajství se vyhýbá až čtvrtina české populace
Téměř třetina těch, kteří se zpravodajství vyhýbá, to zdůvodňuje
přílišnou negativností zpráv, ukazuje nový ročník pravidelné studie
ResSolution Group a Nielsen.
Výsledky volně prodejné studie Zpravodajství ve věku mediální fragmentace agentury ResSolution Group poukazují na zásadní pokles pravidelné konzumace zpráv od období pandemie. Poměrně významná část publika sleduje zpravodajství spíše sporadicky, nebo se od něj dokonce zcela odklání: až čtvrtina uživatelů se v dnešní době zprávám aktivně vyhýbá.
Část pravidelných konzumentů se podle studie přesunula do segmentu spíše sporadických čtenářů či sledujících, a nebo například snížila počet zdrojů či témat, které vyhledává. Až polovina se pak vyhýbá vybraným zpravodajským tématům. Nejčastějšími důvody jsou, že je aktuální zpravodajství nezajímá nebo nebaví (39 %), často zmiňovaným důvodem (29 %) je ale i to, že jsou zpravodajská témata příliš negativní nebo depresivní.
Denní konzumenti zpráv na elektronických zařízeních stále většinově preferují chodit si pro tento typ obsahu na zpravodajské servery – platí to jak u uživatelů počítačů, tak smartphonů a tabletů. Nainstalovanou aplikaci některého ze zpravodajských webů využívá přibližně desetina uživatelů smartphonů a podobný podíl uživatelů tabletů. Zprávy ze souhrnu zpravodajství v e-mailu čerpá nejčastěji 8 % uživatelů počítačů či notebooků, u smartphonů to jsou 4 % a u tabletů jde o necelou desetinu.
U zpravodajských aplikací má většina jejich uživatelů (62 %) upozornění na zprávy vypnuté. Nejčastěji vyhovuje notifikace ke každé nové či zajímavé zprávě (13 %), zatímco upozornění pouze na zásadní zprávy (breaking news) preferuje 6 % uživatelů. Dalším 10 % nejvíce vyhovují večerní přehledy daného dne.
Důležitou platformou pro šíření zpravodajství jsou také podcasty, jejichž nabídka se na českém trhu v posledních letech významně rozrostla. Nějaký typ podcastu poslouchá denně 11 % internetových uživatelů, týdně pak dalších 20 %. Obecně nejposlouchanější jsou rozhovory (poslouchá je polovina alespoň občasných posluchačů podcastů), následované odbornými podcasty (mezi něž se řadí naučné, profesní a podobné pořady; 39 %) a zábavnými či komediálními podcasty. Z čistě zpravodajsko-publicistických formátů se nejvýše umístily publicistické podcasty na aktuální témata, jako jsou komentáře, politické kauzy a podobně, které poslouchá čtvrtina posluchačů.
O studii
Studii Zpravodajství ve věku mediální fragmentace 2024, kterou realizuje ResSolution Group ve spolupráci s Nielsen, vychází po šestnácté. Kromě časových řad nabízí data z oblasti trendů v konzumaci zpravodajství, využívání sociálních sítí nebo poslechu podcastů, dále segmentaci mediálních publik, hodnocení důvěryhodnosti zdrojů a nechybí ani postoje k fake news. Sběr dat proběhl v roce 2024 na reprezentativním vzorku 1012 online respondentů starších 15 let.
-mav-
# výzkum # média # zpravodajství # Nielsen # trend # konzumace # ResSolution Group
Autor textu MediaGuru
Mohlo by vás zajímat
K MDŽ chtějí ženy kromě květin i čas pro sebe
Květina zůstává symbolem svátku Mezinárodního dne žen. Ženy ale
častěji chtějí i chvíli klidu, pohody a času pro sebe.
Suchý únor byl letos rekordní, přilákal přes dva miliony lidí
Suchý únor letos absolvovalo přes dva miliony Čechů, nejčastěji si
všimli úspory peněz, ukazuje výzkum ResSolution Group.
# Aktuality # Data # Retail # Udržitelnost
V luxusu získává hlavní roli umělá inteligence a udržitelnost
Luxusní sektor míří k uvážlivějším investicím a skutečné hodnotě
pro zákazníky, zásadní roli hrají AI a udržitelnost.