Redakce zpravodajství ČT se distancuje od kroků GŘ Součka
Redakce zpravodajství a publicistiky České televize se distancovala od
posledních kroků a vyjádření generálního ředitele Jana Součka.
Vedení Redakce zpravodajství a publicistiky České televize (ČT) se na pondělní schůzce s generálním ředitelem ČT Janem Součkem distancovalo od omezení přístupu části médií na Součkův páteční briefing s novináři. Podobné postupy jsou nepřijatelné, odporují základním principům svobodné novinářské práce a poškozují pověst České televize, uvedl na síti X šéfredaktor zpravodajství Michal Kubal. Vyjádření ředitele Součka ČTK zjišťuje.
Redaktoři ve zveřejněném prohlášení odmítli i „spojení s jakýmikoliv náznaky pokusů o vydírání či obchodování se jmény členů redakce nebo jednotlivými pořady". „Takové praktiky jsou naprosto nemyslitelné, zejména v médiích veřejné služby. S podobným jednáním jsme se ani teď, ani v minulosti nesetkali," napsal Kubal.
Nepřímo tím podle Deníku N odkazoval na předchozí Součkovo vyjádření, že čelil pokusům některých členů Rady ČT o vydírání, aby mimo jiné propustil moderátora Václava Moravce. „A také na veřejné vystoupení jednoho ze členů Rady ČT Luboše Veselého, který Součka obvinil, že nedodržel jejich předchozí dohodu z doby před volbou ředitele. Se Součkem se údajně dohodli na třech podmínkách, Veselý nyní tvrdí, že ho ředitel ČT 'podrazil'," uvedl server. Souček údajně Veselému výměnou za jeho hlas slíbil, že na obrazovky vrátí ČT 3, nenechá začerňovat smlouvy televize v registru a nepovede kampaň za zvýšení koncesionářských poplatků.
Česká televize v pátek uspořádala setkání s generálním ředitelem pouze pro několik pozvaných zástupců médií. Podle vedení televize nešlo o tiskovou konferenci, ale osobní setkání Součka s některými novináři. Chyběli na ní například redaktoři Deníku N či Seznam Zpráv. Souček se později omluvil, označil to za výsledek chyby v komunikaci a nesprávného vyhodnocení situace. Přijal podle svých slov opatření, aby se to už nestalo.
Rada České televize bude 6. května na mimořádném zasedání jednat o Součkově odvolání z čela veřejnoprávní televize. Důvodem je podle některých členů rady chaotické rozhodování v personálních i programových otázkách, jež podle nich poškozuje ČT.
Souček minulý týden uvedl, že na něj byl od od začátku roku ze strany některých radních vyvíjený nátlak, aby propustil moderátora Václava Moravce a aby ČT nevymáhala škodu po radních, kteří před pěti lety nezákonně hlasovali pro odvolání dozorčí komise. Za to měl dostat bonus za loňský rok. Souček podle svých slov na vydírání nepřistoupil a dostal jen desetinu bonusu.
Situací v České televizi se dnes mají věnovat i poslanci na zasedání sněmovního mediálního výboru.
-čtk-
# Česká televize # Jan Souček # odvolání # Michal Kubal # nesouhlas # Redakce zpravodajství a publicistiky ČT # vyjádření
Autor textu ČTK
Mohlo by vás zajímat
Studentky z VŠE ovládly 20. ročník Creative Challenge pro Renault
Studentky z VŠE zvítězily v 20. ročníku soutěže Creative Challenge,
tentokrát se zadáním od značky Renault. Porotu zaujaly konceptem, který
propojuje mladé řidiče i jejich rodiče a přináší nový pohled na
testovací jízdy.
Celková přidaná hodnota eventů dosahuje 62 mld. Kč
V eventech pracuje přes 29 tisíc osob, jejich celková přidaná hodnota
dosahuje 62 mld. korun, ukazuje projekt Mapování eventového průmyslu 2023.
Vlny se chtějí z podcastové platformy přeměnit v mediální dům
Z podcastové platformy chtějí Vlny vyrůst v mediální dům nové
generace.