Startuje MS v hokeji, konečně má i vlastní VOD
Hokejoví fanoušci netrpělivě odpočítávají poslední hodiny, kdy začne jejich každoroční sportovní svátek. Letošní rok přináší Mezinárodní hokejová federace konečně vlastní streamovací platformu.

Oficiální grafika ke spuštění streamovací služby IIHF.TV. Zdroj: IIHF
Mezinárodní hokejová federace (IIHF) spustila minulý měsíc novou streamovací platformu IIHF.TV, která umožní fanouškům po celém světě sledovat živě i ze záznamu všechny turnaje pod hlavičkou IIHF – od mistrovství světa mužů, žen, juniorů až po nižší divize. Platforma nabídne až 600 zápasů za sezónu a obsah bude dostupný na základě předplatného. Přenosy budou díky tomu dostupné i v zemích, kde není držitel televizních práv.
IIHF.TV přináší fanouškům možnost sledovat své oblíbené týmy a hráče během celé sezóny, a to jak živě, tak zpětně. Platforma je navržena tak, aby byla snadno dostupná a přehledná. Na základě teritoriálních podmínek služby je jasné, že samotné MS v hokeji (mužů) nebude u nás k dispozici, což platí i pro ženský hokej nebo MS v hokeji Divize I, Skupina A a MS v hokeji mužů do 18 let. Online má být tak možnost sledovat v Česku celkem šest soutěží.
Technologické inovace
Zahájení každé sportovní události je spojeno s očekáváním technologických inovací. Není tomu jinak ani u MS v hokeji, byť nejde vyloženě o milníky, které by znamenaly revoluci, ale „pouze“ evoluci. Inovací se tentokrát podle IIHF dočkají senzorické systémy přinášející přesnější statistiky hráčů. Senzory jsou integrovány přímo do dresů nebo chráničů. Technologický vývoj zažívají i puky, které spadají do takzvané třetí generace, nebo pochopitelně prvky využívající umělou inteligenci.
Senzorické systémy třetí generace, jako jsou chytré puky s infračervenými LED diodami, umožňují přesné měření rychlosti a trajektorie puku s prostorovou přesností 2 cm, což poskytuje i trenérům detailní přehled o herních situacích. Současně nositelné senzory v dresech a bruslích sledují biomechanické parametry hráčů v reálném čase, včetně srdeční frekvence (plus mínus dva údery za minutu), zrychlení během bruslařských manévrů a úhlu náklonu těla při střelbě. Tyto statistiky mohou být zajímavé i pro samotné sportovní fanoušky, pokud jim budou k dispozici.
Nové nástroje pro rozhodčí
Rozhodčí, kteří jsou pro každý zápas jedním z klíčových prvků, budou mít k dispozici nové nástroje pro zvýšení přesnosti, respektive svého rozhodování. Na světových šampionátech se již od roku 2018 používají helmové kamery (tzv. RefCamy) – malá odolná zařízení připevněná na helmě sudího, která přenášejí záběr z jeho pohledu. Kamera na helmě sudího umožňuje zachytit emoce hráčů a porozumět tomu, co rozhodčí na ledě vidí. Tento prvek je dobře známý i divákům z placené televize O2 TV (nyní Oneplay).
Jednou z možností je i nasazení takzvaných VAR Light systémů, které by bylo možné v českém jazyce označit jako podporu videorozhodčích. Tato technologie, která již byla použita například při nejvyšší hokejové lize ve Francii, integrovala osvětlenou signalizaci upozorňující rozhodčího na možnou chybu ve hře a rychlé řešení dané situace. Kromě toho IIHF zkoumá i budoucí nasazení speciálních brýlí s dvěma kamerami: jedna snímá dění na ledě, druhá pohyb očí rozhodčího. Díky tomu by divák mohl porovnat, co se na ledě aktuálně děje a čemu se arbitr skutečně věnuje.
Bezpečnost hráčů na prvním místě
Nositelné senzory a inteligentní výstroj představují také výrazný posun v hokejovém tréninku a prevenci zranění. Nejnovějším příkladem je senzor CUE+ integrovaný do helmy, který okamžitě detekuje sílu nárazu na hlavu a upozorňuje zdravotní personál. Tato technologie navazuje na dřívější řešení jako ústní chrániče se senzory či nalepovací jednotky. Hlavním cílem je rychlá identifikace potenciálně nebezpečných situací a minimalizace následků otřesů mozku.
Modernizace však probíhá i v oblasti tréninkových nástrojů. Například chytré hokejky sledují parametry střely a pomáhají hráčům zlepšit techniku. Simulátory s virtuální realitou (VR) pro změnu umožňují bezpečně trénovat reálné herní situace. Kombinace datové analýzy a nositelné elektroniky proto mění způsob, jakým se hráči připravují na svůj výkon. Týmový personál díky těmto údajům může lépe reagovat na rizika, plánovat zatížení a prodloužit aktivní kariéru hráčů.
Na poli televizního vysílání pro českého diváka se nic nemění: všechny zápasy z hokejového MS přinese jako v minulosti kanál ČT sport a webový kanál ČT sport Plus.