Autor textu MediaGuru
Vysoká koncentrace vlastnictví v tradičních i onlinových mediálních
sektorech představuje pro pluralitu českých médií vysoký stupeň rizika,
vyplývá z letošní zprávy Monitoru plurality médií v EU.
Nejvážnějším problémem českých médií zůstává vysoká koncentrace vlastnictví a nedostatečná transparentnost, které posilují vliv velkých hráčů na mediálním trhu. Vyplývá to z aktualizované zprávy Media Pluralism Monitor 2025.
Právě ohrožení tržní mediální plurality vychází ze sledovaných oblastí jako nejvyšší riziko českých médií (78 %). Naopak na středně nízké úrovni rizika se pohybuje základní ochrana médií (32 %) a politická nezávislost (36 %). Střední až vysokou míru rizika vykazuje podle zprávy sociální inkluze (62 %). Celkové skóre českých médií vychází ve sledovaných parametrech na 52 %, což znamená, že ve srovnání s jinými státy EU se Česko řadí zhruba doprostřed žebříčku (17. místo z 32).
Podrobnější analýza jednotlivých indikátorů odhaluje, že nejkritičtější problémy se nacházejí v Pluralitě mediálních poskytovatelů a Pluralitě digitálních trhů, které obě vykazují velmi vysokou úroveň rizika – především kvůli vysoké koncentraci vlastnictví jak v tradičních, tak i online mediálních sektorech. Redakční nezávislost na komerčních a vlastnických vlivech zůstává rovněž ve vysokém pásmu rizika, což odráží pokračující střety zájmů spojené s podnikatelskými aktivitami mnoha vlastníků médií. I když došlo oproti předchozím rokům k určitým zlepšením, transparentnost vlastnictví médií nadále představuje podle zprávy výzvu kvůli přetrvávajícím legislativním nedostatkům.
Media Pluralism Monitor (MPM) je nástroj zaměřený na evaluaci potenciálních rizik pro mediální pluralitu v členských a kandidátských státech Evropské unie. Bere v úvahu právní, politické a ekonomické proměnné, které jsou relevantní pro analýzu různých stupňů plurality mediálních systémů v demokratické společnosti. Monitor plurality médií je implementován Centrem pro pluralitu a svobodu médií na pravidelné bázi od roku 2013/2014.
Celá zpráva je k dispozici zde nebo v dokumentu, který je k dispozici níže.
-mav-
# žurnalistika # Evropská unie # Media Pluralism Monitor # mediální trh # svoboda médií # novináři # mediální pluralita # Centrum pro pluralitu a svobodu médií
Autor textu MediaGuru
O zákaznické zkušenosti mezi firmami často rozhodují krizové situace a způsob jejich řešení. Podle studie KPMG založené na průzkumu mezi
370 českými podniky mají největší vliv na hodnocení dodavatelů
schopnost řešit problémy a důvěryhodnost, zatímco personalizace hraje
menší roli než v segmentu koncových zákazníků.
AI asistenti se rychle stávají dalším zdrojem objednávek pro české
e-shopy. Podle dat Marketing Mineru se počet objednávek přivedených z AI od
začátku roku zdvojnásobil, přičemž u nejviditelnějších e-shopů už
jejich podíl dosahuje až pěti procent.
Žebříček nejznámějších českých influencerů nadále vede Kovy, jehož
si jako prvního vybaví 12 % mladých lidí. Největším skokanem aktuální
vlny výzkumu Influencer monitor je David Luu, který se během roku posunul
mezi pětici nejčastěji zmiňovaných tvůrců.