ČT zachová počet kanálů, otevře archiv a zváží dva přístupy k iVysílání
Rada ČT zveřejnila Memorandum pro roky 2026–2030: zachovává počet
kanálů ČT z roku 2022, posiluje původní českou tvorbu a prostor pro
děti, seniory či menšiny. iVysílání by se mohlo částečně omezit pro
anonymní uživatele.
Rada Česká televize zveřejnila Memorandum o způsobu naplňování veřejné služby v oblasti televizního vysílání pro období 2026–2030, které schválila na svém středečním zasedání.
Po dobu platnosti Memoranda se ČT zavazuje provozovat nejvýše takový počet terestrických programů, který nabízela v roce 2022 (tj. včetně dnes nevysílajícího ČT3), a zachová jejich programovou strategii, strukturu i profil. Současně bude věnovat dostatečný prostor pořadům a tématům reflektujícím potřeby a zájmy dětí, seniorů, osob zdravotně znevýhodněných, občanů v obtížné sociální situaci, mladých rodin a národnostních či etnických menšin. Minimálně 30 % celkového kvartálního vysílacího času ČT1 a ČT2 bude vyhrazeno pro obsah orientovaný na tyto cílové skupiny.
ČT stanovila také kvóty pro animovanou a dokumentární tvorbu: animované pořady budou tvořit minimálně 6 % kvartálního vysílacího času, dokumentární tvorba 12 %. Specializovaný program ČT:D bude obsahovat minimálně 30 % původní české tvorby, přičemž podíl animovaných pořadů zde bude činit alespoň 50 %.
V oblasti zábavy ČT zdůrazňuje kvalitu a přínos pro vzdělanost a kulturní rozvoj diváků. Nové zábavní formáty mají mít obsahový přesah a počet premiérových pořadů v prime time nemá přesáhnout úroveň roku 2024.
Česká televize bude na hlavním programu ČT1 zařazovat minimálně dvakrát týdně zahraniční film nebo seriál v hlavním vysílacím čase, a to jak v české verzi, tak v původním znění se skrytými titulky.
Regionální a zahraniční zpravodajství bude v hlavním vysílacím čase a na specializovaném programu pokrývat minimálně 50 % kvartálního vysílacího času zpravodajských pořadů, s výjimkou mimořádných celospolečenských událostí. Zpravodajské relace se rovněž zaměří na kulturu a vědu.
V oblasti sportu zůstává maximální roční podíl výdajů na práva ke sportovním pořadům 17 % z rozpočtu Výrobního úkolu, s možností navýšení na 27 % v roce konání olympijských her.
Co se týče digitálních služeb, ČT nebude provozovat nové služby s převážně textovým obsahem, které nebyly zpřístupněny do 1. 9. 2025. Do 30. června 2027 ČT provede analýzu možnosti dvouúrovňového přístupu k iVysílání – anonymní uživatelé nebo ti se základním přihlášením by mohli mít omezený přístup, zatímco plátci televizního poplatku či jejich domácnosti by měli zachován plný obsah s přidanými benefity. Zavedení takového přístupu ale není striktně stanoveno, ČT se může rozhodnout od jeho zavedení upustit.
Podíl investic do dramatických, dokumentárních a animovaných pořadů vyrobených nezávislými producenty bude činit minimálně 30 % finančního objemu Výrobního úkolu, přičemž nabídka projektů od nezávislých producentů musí minimálně dvojnásobně převyšovat poptávku ČT.
Česká televize rovněž otevře svůj archiv dramatické tvorby pro další televizní vysílatele a online platformy prostřednictvím transparentního obchodního procesu. Archiv je rozčleněn do tří kategorií: A – Československá televize 1953–1992, B – Česká televize od roku 1993 do R-5 (aktuální kalendářní rok minus 5 let), C – tvorba z období za posledních pět let. Z kategorií A a B lze pořady licencovat na 6–12 měsíců, zatímco Zlatý fond původní dramatické tvorby zůstává výhradně pro ČT. Licence k archivním pořadům budou dostupné komerčním streamovacím platformám, přičemž každý titul bude prodán maximálně třem subjektům, vždy s dostupností v iVysílání. Pořady z kategorie C a pořady zařazené do „zlatého fondu” nebudou pro televizní vysílání obchodovány vůbec.
Obsah Memoranda veřejné služby pro roky 2026–2030
1. Zásady fungování:
Česká televize (ČT) bude v souladu se zákonem o ČT a Kodexem ČT naplňovat principy nezávislosti, nestrannosti, transparentnosti, férovosti, udržitelnosti, zodpovědného a hospodárného využívání prostředků. Hlavním cílem je poskytovat obsah, který doplňuje nabídku komerčních médií a reflektuje duální mediální systém.
2. Mise a vize:
ČT má jednat ve veřejném zájmu a sloužit všem divákům bez rozdílu věku, vzdělání či politického přesvědčení. Prioritou je informování, vzdělávání a zábava v tomto pořadí. Důraz je kladen na kvalitu, relevanci a srozumitelnost obsahu, respekt k lidské důstojnosti, lidským právům, kulturnímu dědictví a vědeckému poznání.
3. Tvorba obsahu:
-
Podpora původní české tvorby ve všech žánrech (drama, animace, dokument, publicistika, dětský obsah).
-
Žánrová pestrost a inovace, rozvoj nových formátů.
-
Podpora domácích talentů a nezávislých producentů.
4. Programová strategie:
-
Stabilní počet terestrických programů (max. stejný jako v roce 2022).
-
Pokrytí širokého spektra diváckých skupin a menšinových žánrů.
-
Minimálně 30 % kvartálního vysílacího času ČT1 a ČT2 pro vybrané cílové skupiny (děti, senioři, zdravotně znevýhodnění, sociálně znevýhodnění, menšiny).
-
Animace: min. 6 %, dokumenty: min. 12 % kvartálního vysílacího času.
-
Podpora zahraničních projektů a cizojazyčné tvorby s titulky, i pro iVysílání.
5. Zpravodajství a publicistika:
-
Nestranné a nezávislé zprávy založené na ověřených informacích.
-
Pluralita názorů a prostor pro diskusi i s menšinovými pohledy.
-
Regionální a zahraniční zpravodajství minimálně 50 % kvartálního vysílacího času zpravodajských pořadů.
-
Dodržování Kodexu ČT a principů nestrannosti.
6. Sport:
-
Důraz na rozmanitost sportů a méně mediálně pokrytých odvětví.
-
Max. 17 % ročního rozpočtu na sportovní práva, 27 % v olympijském roce.
7. Digitální služby:
-
Adaptace obsahu na digitální platformy a nové technologie, se zvláštním ohledem na mladé publikum.
-
Omezení textově zaměřených služeb, které nebyly zpřístupněny do 1. 9. 2025.
-
Analýza možnosti dvouúrovňového přístupu k iVysílání pro anonymní uživatele a plátce poplatku do 30. 6. 2027.
8. Regionální studia:
-
Posílení role regionů, spolupráce s místními institucemi a zapojení lokálních tvůrců.
9. Distribuce a archiv:
-
Lineární vysílání v plném HD rozlišení.
-
Archiv ČT zahrnuje kompletní historickou tvorbu, s kategoriemi pro obchodování s externími partnery, přičemž „Zlatý fond“ dramatické tvorby zůstává exkluzivně pro ČT.
-
Transparentní licencování pro online platformy, max. tři platformy pro konkrétní titul, vždy dostupné i v iVysílání.
10. Výroba obsahu:
-
Minimálně 30 % investic do dramatických, dokumentárních a animovaných pořadů s nezávislými producenty.
-
Podpora udržitelných pracovních postupů a greenfilmingu.
-
Spolupráce s profesními organizacemi v audiovizuální oblasti.
11. Investice a technika:
-
Dlouhodobé investice do technologického zázemí a regionálních studií (Brno, Ostrava).
-
Min. 7 % příjmů z televizních poplatků bude určeno na investice do dlouhodobého majetku.
12. Vyhodnocení a účinnost:
-
Roční vyhodnocení plnění Memoranda generálním ředitelem ČT Radě ČT do 31. března, zveřejnění do 30. června.
-
Memorandum nabývá účinnosti 1. ledna 2026.
Plné znění Memoranda zveřejňujeme níže.
-mav-
# TV # Česká televize # Rada ČT # veřejná služba # Memorandum ČT # Memorandum
Autor textu MediaGuru
Mohlo by vás zajímat
Peče celá země vítězí v sobotním večeru i celém dni
Nejsledovanějším pořadem sobotního večera a také celého dne se stal
další díl pořadu Peče celá země, který sledovalo téměř 1,2 milionu
diváků starších 15 let. V odpoledním vysílání bodovaly přenosy ze
ZOH: rychlobruslení a biatlon, které se pohybovaly na hranici milionu
diváků.
Páteční večer patřil Všechnopárty a olympijskému hokeji
Nejsledovanějším pořadem pátečního večera po 20:00 v divácké skupině
starší 15 let byla Všechnopárty. Následovalo utkání Slovensko – USA
na ZOH v Miláně, které mělo zároveň nejvyšší sledovanost v 15–54.
Souček se pokusí dohodnout s ČT, soud odročil jednání na květen
Bývalý generální ředitel České televize (ČT) Jan Souček se pokusí s televizí dohodnout ve sporech o odvolání z funkce a doplacení bonusu, kterými se dnes měl začít zabývat Obvodní soud pro Prahu 4. Soud proto jednání odročil na 11. května, kdy by strany měly sdělit, zda ke smíru dospěly. Souček žaloby na Radu ČT podal loni. Rozhodnutí o odvolání považuje za nezákonné, u odměny za rok 2024 se domáhá doplacení do poloviny její maximální výše. Dnešní jednání Souček komentovat nechtěl. Souček stál v čele veřejnoprávní televize rok a sedm měsíců, ačkoliv zvolený byl na šest let. Pro jeho odvolání počátkem loňského května hlasovalo v tajné volbě 15 ze 17 členů radních. Souček podle rady mimo jiné nevhodně komunikoval s veřejností, rušil publicistické pořady, vyhrožoval zrušením několika kanálů ČT v případě nezvýšení televizního poplatku nebo radu neinformoval o vyvíjeném nátlaku na něj. Souček webu Respekt loni řekl, že s výtkami nesouhlasí, nemohou podle něj obstát před zákonem. Důvody odvolání generálního ředitele se podle něj musí vztahovat k porušení úkolů veřejné služby. V žalobě bývalý ředitel také podle webu uvedl, že na konstatování o porušení zákona mu radní neumožnili reagovat předtím, než ho odvolali. Podle žaloby radní nedostatečně zdůvodnili, v čem konkrétně porušil povinnosti řádného hospodáře a které konkrétní vystoupení v médiích se dotklo dobrého jména veřejnoprávního média. Souček serveru řekl, že v případě, že by u soudu uspěl, neplánuje zneplatnit volbu svého nástupce Hynka Chudárka a nechce se vrátit do ČT. Ve druhé žalobě žádá Souček podle webu žádá doplacení asi 1,3 milionu korun, aby jeho konečný bonus za rok 2024 činil 50 procent maximálního nároku. Upozorňuje přitom na paragraf své pracovní smlouvy, z nějž plyne, že pokud Rada ČT nedospěje do konce června k platnému rozhodnutí o výši bonusu, náleží generálnímu řediteli automaticky 50 procent z maximální částky. Rada Součkovi loni udělila jen desetinu ročního bonusu. Dosavadní ředitel obchodu ČT Chudárek se funkce generálního ředitele ujal loni 1. července. Rada ČT ho zvolila v šestém kole volby, když z tendru odstoupil programový ředitel televize Milan Fridrich.