Evropská komise souhlasí, Omnicom může koupit IPG

pondělí, 24. listopadu 2025, 13:30 Reklama MediaGuru

Evropská komise schválila bez dodatečných podmínek transakci, kterou Omnicom Group kupuje konkurenční Interpublic Group.

Ilustrační foto, zdroj:

Ilustrační foto, zdroj:

Evropská komise schválila podle pravidel EU o spojování podniků plánovanou akvizici společnosti Interpublic Group of Companies (IPG) skupinou Omnicom Group. Regulátor dospěl k závěru, že transakce nevyvolává obavy z narušení hospodářské soutěže na trzích Evropského hospodářského prostoru (EHP).

Obě americké skupiny působí v oblasti reklamy, marketingu a komunikačních služeb. Zabývají se zejména marketingovými komunikačními službami, tedy tvorbou reklamních kampaní, a službami v oblasti mediálního nákupu, tedy nákupem reklamního prostoru pro klienty. Spojením může vzniknout největší reklamní holdingová skupina s odhadovanými tržbami kolem 25,6 mld. USD.

Komise zkoumala dopady spojení na národních trzích a v řadě zemí EHP. Podle jejího stanoviska nově vzniklý subjekt bude mít pouze střední tržní podíly, na trhu zůstane dostatek konkurenčních agentur, včetně velkých globálních skupin, jako jsou WPP, Dentsu, Publicis či Havas, klienti budou mít i nadále možnost relativně snadno přejít ke konkurenci díky výběrovým řízením, krátkým smluvním periodám a nízkým nákladům přechodu. Mediální domy si podle stanoviska komise zachovají dostatečnou vyjednávací sílu, a to i v případě, že by se nový subjekt pokusil využít své velikosti při jednáních o nákupu médií.

Omnicom vlastní značky jako BBDO, TBWA, OMD nebo PHD. Společnosti Interpublic patří mimo jiné McCann, Weber Shandwick a Mediabrands. Obě skupiny sídlí v New Yorku a působí i na českém trhu.

Evropská komise tak rozhodla podobně jako většina světových regulátorů, které transakci posuzovaly v uplynulém půl roce. Spojené státy (FTC) transakci povolily s menšími podmínkami zaměřenými na transparentnost a férové jednání, zatímco Spojené království, Austrálie, Brazílie, Nový Zéland či Mexiko spojení bezvýhradně povolily. 

Potvrzeno: Omnicom převezme skupinu Interpublic

pondělí 9. prosince 2024

-mav-

Pozn.: Web MediaGuru.cz provozuje mediální agentura PHD, která je součástí skupiny Omnicom