Podle odhadů Sdružení komunikačních a mediálních organizací (SKMO) v letošním prvním čtvrtletí mírně klesly čisté rozhlasové investice do reklamy, meziročně o půl procenta na 262 milionů korun. Ve druhém čtvrtletí se očekává naopak procentní růst. Čísla založená na expertním odhadu se liší od jiných průzkumů, které pracují s ceníkovými informacemi.
-čtk-
Petra Paroubková definitivně prohrála soudní spor, v němž požadovala omluvu za karikaturu v časopisu Reflex. Její stížnost odmítl Ústavní soud (ÚS), který v usnesenízdůraznil právo na svobodu projevu. Soud připomněl, že veřejně činní a mediálně známí lidé musejí akceptovat větší míru kritiky, a zmínil také důležitost smyslu pro humor. Komiks Zelený Raoul zobrazil Paroubkovou v manželském loži s bývalým premiérem za ČSSD Jiřím Paroubkem, nyní předsedou strany Národní socialisté - levice 21. století. Paroubkovi se chtějí obrátit na Evropský soud pro lidská práva.
Podle ústavní stížnosti justice nerespektovala ochranu práva těhotné ženy a jejího soukromí. Komiks podle Paroubkové činí z početí jejího dítěte frašku a veřejnou věc. ÚS připustil, že karikatury vskutku nejsou k oběma protagonistům příliš laskavé. "Posuzované vyobrazení však nelze považovat za hrubě pornografické či vulgárně zesměšňující počátek stěžovatelčina těhotenství, jak ona tvrdí," stojí v usnesení senátu se zpravodajkou Ivanou Janů.
Paroubek ČTK řekl, že po poradě s právníkem se hodlá s manželkou obrátit na evropský soud. "Pokud chce (ÚS) celoevropskou ostudu, tak my mu ji dopřejeme. Vím, že existují precedenční rozhodnutí, která bude soud zcela jistě respektovat. Ústavní soud nemá ani tolik slušnosti, aby měl kontinuitu ve svých rozhodnutích. V případě ministra Březiny rozhodl tak, že se muselo médium omluvit," dodal.
Že karikatura někoho zesměšňuje, to je podle soudu dáno její povahou a účelem. "Ani karikatura jistě nepožívá absolutní ústavní ochrany, ústavní meze tohoto žánru jsou však samozřejmě mnohem širší než meze, které je nutno vztáhnout například na fotografie, zejména pokoutně získané, různě kašírované či fotomontáží upravované a pak zveřejňované v bulvárním tisku, často spolu s vymyšlenými historkami, které se však tváří jako skutečné," napsali soudci. Zdůraznili, že ochrana osobnosti u veřejně činných lidí převáží nad právem na svobodu projevu jen v mimořádně závažných případech.
Paroubková žádala omluvu od vydavatelství Ringier. U Městského a Vrchního soudu v Praze ale neuspěla, stejně jako u Nejvyššího soudu. Sporný díl komiksu Zelený Raoul nazvaný Paroubkovy erotické fantazie podle justice nebyl pornografií a Paroubkovu ženu před čtenáři neznevážil.
Paroubková v komiksu vypráví svým kamarádkám o sexuálním styku s manželem. K jeho svedení využije situace, kdy politik přijde domů vzrušený z toho, že se mu podařilo svrhnout vládu. Paroubkové vadilo zejména to, že komiks měl znázorňovat početí jejího dítěte. Označila jej za "nevkusnou pornokarikaturu".
Ringier u soudů argumentoval tím, že karikatura operuje s nadsázkou a všichni čtenáři vědí, že příběh není pravdivý. Paroubková byla podle vydavatelství zároveň veřejně známá osoba, která vystupovala na podporu manžela i sociálních demokratů. Nemohla tedy očekávat, že se na ni média nezaměří. O svém těhotenství sama informovala.
ÚS se komiksem Zelený Raoul zabýval také v kauze bývalého ministra a politika ČSSD Karla Březiny. V Březinově případě se Reflex musel omluvit, následnou stížnost v roce 2010 ústavní soudci odmítli. Březina se v komiksu objevil nahý.
-čtk-
Skupina ČEZ přichází s novou image kampaní představující standardy zákaznického servisu, které chce firma garantovat. Vysoká úroveň nabízených služeb má naplnit aktuální ideu značky: „Vaše energie je na prvním místě“, představenou loni na podzim. Pro zákaznicky orientovaná kampaň poběží v průběhu letošního května a června, v televizi, tisku, outdooru a na internetu.
Kampaň navazuje na strategický program „Orientace na zákazníka“, v rámci kterého Skupina ČEZ měří zákaznickou zkušenost a zavádí novinky v produktech a službách, aby zvýšila spokojenost svých zákazníků. Ke konkrétní měřitelné úrovni služeb se firma zavazuje vydáním Zákaznického kodexu.
„Kampaň představuje čtyři atraktivní služby, které zákazníkům zajišťují rychlé, pohodlné a vstřícné vyřízení jejich požadavků. Jde o dostupnost zákaznické linky, rychlost odstraňování poruch, možnosti pohodlné online samoobsluhy a pomoc zákazníkům v nesnázích. Deklarujeme, s jakou úrovní servisu mohou zákazníci počítat, a zavazujeme se tak k dodržování těchto standardů,“ uvedla Šárka Samková, manažerka marketingové komunikace Skupiny ČEZ.
Jednotlivé služby představují čtyři spoty, které nejprve poběží ve 30vteřinové stopáži, v druhé polovině kampaně budou nasazeny 10s spoty. Skupina ČEZ využila pro tuto kampaň příběh adopce z podzimu, který je doplněn o tag-ony.
Inzerce v tištěných médiích obsahuje kromě běžných formátů i méně standardní floaty či post-ity. Kampaň bude k vidění i v tramvajích a autobusech nebo na lavičkách u zastávek MHD, online v podobě bannerů, videí a PPC reklamy.
Kampaň připravila agentura Lowe.
-kch-
Ministerstvo dopravy vyhlásilo veřejné výběrové řízení na zajištění informační kampaně, jejímž cílem bude zvýšit povědomí o pomoci z evropských fondů na dopravní infrastrukturu České republiky. Zakázka je vypsána v hodnotě 8,6 milionů korun.
Předmětem veřejné zakázky je poskytování služeb v oblasti komunikace pozitivního dopadu realizace Operačního programu Doprava (OPD) a přípravy a realizace nového programového období. Cílovou skupinou komunikačních aktivit bude široká a odborná veřejnost. Jak vyplývá z Komunikačního plánu OPD kampaň by měla využívat jak PR aktivity, tak reklamu.
-kch-
Nejsledovanějším úterním večerním pořadem zůstává Ordinace v růžové zahradě (TV Nova), jejíž další díl zhlédlo necelých 1,8 mil. diváků starších 15 let. Šlo o jediný pořad, jehož sledovanost v úterý po 20. hodině překročila hranici 1 mil. diváků.
Sledovanost vybraných pořadů po 20. hodině, úterý 6.5. 2014
pořad
TV
začátek
tis. 15+
rating 15+ (%)
share 15+ (%)
share 15-54 (%)
Ordinace v růžové zahradě 2
Nova
20:25:17
1763
20
44
40
Víkend
Nova
21:40:12
882
10
30
28
Vyprávěj
ČT1
20:08:40
664
8
17
23
Dobrodružství kriminalistiky
ČT1
21:02:39
537
6
14
17
Lovci zločinců II
Nova
22:34:09
398
5
21
20
Princ Bajaja
Prima
20:15:47
354
4
9
8
Ano, šéfe!
Prima
22:00:49
311
4
13
15
Nejlepší Bakaláři
ČT1
21:55:08
306
4
12
11
Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti
Nova
23:20:39
258
3
26
24
Velká vlastenecká válka II.
ČT2
20:01:14
243
3
6
4
Novodobí Robinsoni
Nova Cinema
20:03:42
181
2
5
6
Podíl TV stanic v %, úterý 6.5. 2014, celý den, D15+/D15-54
Zdroj: ATO-Mediaresearch
-mav-
Upozornění: Provozovatel MediaGuru.cz, společnost PHD, je řádným odběratelem dat ATO. Přejímání těchto dat a jejich další šíření bez souhlasu PHD je výslovně zakázáno.
Skupina ViVaki Czech Republic jmenovala ke konci dubna další jednatele. Stali se jimi Tomáš Lauko, Matthew Scott Blackborn a Nicole Prüsse. Doplnili tak stávající jednatelku Martinu Říhovou.
ViVaKi je stoprocentně vlastněná komunikační skupinou Publicis Groupe. V důsledku fúze sloučením přešlo na ViVaKi jmění zanikající společnosti ZenithOptimedia Prague.
-mav-
Mobil.cz, virtuální operátor mediální skupiny Mafra, spustil 2. května novou nadlinkovou kampaň, v níž představuje volání s balíčkem Třicítka. Nový balíček, jenž je zákazníkům k dispozici od 24. března, nabízí 30 minut volání do všech sítí v České republice za 57 korun, což představuje minutovou sazbu 1,90 korun.
Kampaň bude k vidění do 15. června v televizi na TV Nova, na kanálech skupina Prima a hudební stanici Óčko, jež je součástí Mafry. Doplní ji komunikace v rádiu, tisku a na internetu.
Kampaň připravila agentura Scholz & Friends.
-kch-