Profesní organizace tuzemských vydavatelů, Unie vydavatelů, bude i v roce 2012 odebírat data z monitoringu investic od společnosti Kantar Media. Kantar Media je pro Unii vydavatelů dlouholetým partnerem a unie tak nezměnila dodavatele dat z monitoringu ani poté, co většina mediálních agentur začala v předcházejícím roce pracovat s konkurenčními daty od společnosti Admosphere.
Unie vydavatelů vstupuje do nového roku také s novým vedením. Podle zvyklostí se v čele organizace střídají zástupci časopiseckých a deníkových vydavatelů. V letošním roce nahradí v pozici prezidenta Unie vydavatelů, kterou zastával Jaromír Skopalík, předseda Sekce časopisů a generální ředitel Bauer Media, Petr Marek, předseda Sekce deníků a člen představenstva mediální skupiny Mafra.
-mav-
Společnosti Mediafax, Jyxo a Blog Internet jsou s účinností od 1. ledna 2012 součástí CET 21. Fúze byla k 31. prosinci 2011 zapsána u Městského soudu v Praze, samostatné společnosti Mediafax, Jyxo a Blog Internet tak zanikly k 31. prosinci 2011. Fúzí sloučením došlo ke kompletnímu propojení těchto společností na úrovni personální, produktové a administrativní.
Integrované společnosti mají podle oficiálního vyjádření CET 21 pokračovat v budování vlastní pozice a značky na trhu. „Očekávanými přínosy jsou vedle úspor režijních nákladů zejména zefektivnění činností především v sekci zpravodajství a sekci internetu, lepší propojení stávajících produktů a jejich vyšší atraktivita pro uživatele i inzerenty,“ informovala Marie Fianová z tiskového oddělení TV Nova.
Tisková agentura Mediafax se zapojuje do zpravodajského týmu TV Nova a vytváří s ním společné news centrum. V rámci integrace má dále rozvíjet vlastní značku a pozici a oslovit nový segment klientů, kteří zatím agenturního zpravodajství nevyužívali. Plánuje se také rozšíření palety nabízených služeb o audio a video zpravodajství, 3D grafiku. CET 21 chce pak i nadále rozvíjet značky Joxo a Blog Internet (Blog.cz).
-mav-
Přestože kanál Prima family oficiálně odstartuje 1.1. 2012 v 6:00, společnosti FTV Prima se ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi podařilo s předstihem zprovoznit pozici tohoto programu v multiplexu 2.
Diváci, kteří přijímají televizní signál prostřednictvím pozemního vysílání, tak už mohou naladit na svých televizorech či set-top boxech novou pozici Prima family a nemusejí čekat až na zahájení vysílání prvních pořadů v neděli 1. 1. 2012 v 6.00 hod.
Na pozici, která je rezervována pro Prima family, běží již servisní informace, která diváky upozorňuje na tuto skutečnost. Stačí tedy pouze přeladit set-top boxy či televizory (ty, jež jsou již vybavené příjmem digitálního signálu).
„Nadále ale samozřejmě platí, že máme v provozu naši nonstop konzultační linku 266 700 800,“ řekl generální ředitel TV Prima Marek Singer.
-mav-
Redaktor domácí redakce Hospodářských novin Radek Kedroň se podle informací MediaGuru.cz stane novým vedoucím onlinového zpravodajství Lidových novin, serveru lidovky.cz. Vystřídá tak Kamilu Klausovou, která se přesouvá na pozici editorky v rámci tištěného vydání Lidových novin. Lidovky.cz navštívilo v letošním listopadu podle měření NetMonitoru v průměru 775 566 reálných uživatelů.
-mav-
Konec roku je časem bilancování úspěchů, ale i chyb. Proto představujeme
desítku největších letošních reklamních omylů. MediaGuru přeje všem
čtenářům do nového roku co nejméně nevydařených rozhodnutí!
Městský soud v Praze zamítl žádost Regionální televizní agentury (RTA) o přístup do vysílání televize Prima od 1. ledna. Informoval o tom server Euro.cz s odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje. Vyjádření soudu se serveru nepodařilo získat.
RTA dosud vysílala na společných frekvencích s Primou. Prima se ale rozhodla toto uspořádání ke konci roku zrušit tím, že svou dosavadní licenci nahradí novou pro stanici Prima family. RTA kvůli tomu podala žalobu na protiprávnost takového kroku a zároveň požádala o předběžné opatření, aby jí byl přístup do vysílání nového programu umožněn.
"Od 1. ledna vysíláme nový kanál Prima family, zaváděcí kampaň s informací, jak si ho naladit, začala v úterý 27. prosince. S RTA tato stanice nemá nic společného. Podle našich informací předběžné opatření soud zamítnul," sdělil serveru generální ředitel FTV Prima Marek Singer na otázku, zda ponechá regionální vysílání alespoň do vyřešení soudních pří.
Prima počítá s ukončením vysílání původního kanálu Prima 1. ledna 2012 v 05:59, nový kanál Prima family má navázat v 06:00.
Podle výkonného ředitele RTA Pavla Zuny vzniká počínáním Primy agentuře RTA nenávratné poškození. "Budeme se dál bránit soudní cestou a budeme požadovat i odškodnění. Verdikt Nejvyššího správního soudu ze září 2011 je na naší straně," řekl serveru. Zuna již dříve uvedl, že pokud od ledna skončí vysílání šesti redakcí RTA, o práci přijde až 70 lidí. RTA působí v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Zlíně a Hradci Králové.
RTA se obrátila na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, která se sejde nejdříve po Novém roce, na Český telekomunikační úřad i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby zasáhly. Argumentuje zejména tím, že původní celoplošnou licenci získala nejdříve metropolitní Premiéra (dnes Prima) díky spojení s regionálními vysilateli. A že právě tehdejší licenční podmínky zajišťují regionálním televizím přístup do jejího vysílání do roku 2018.
Podle Primy agentura RTA údajně šíří nepravdivá tvrzení o nárocích na připojování do programu Primy až do roku 2018. Prima proto ve sporu s RTA podala trestní oznámení a žalobu.
-čtk-
Tuzemským kinům letos po loňském rekordním roce výrazně klesne návštěvnost i tržby. Do kinosálů v listopadu sice přišel zhruba milion diváků, celková návštěvnost za jedenáct letošních měsíců ale meziročně klesla o 2,16 milionu lidí na 9,935 milionu diváků. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila Unie filmových distributorů.
Kinům zároveň citelně klesají tržby ze vstupného. Zatímco za prvním jedenáct měsíců loňského roku v pokladnách biografů skončilo 1,413 miliardy korun, tak letos do listopadu utržily 1,122 miliardy korun.
Loni tuzemská kina vykázala nejvyšší tržby v historii, které meziročně vzrostly o 246 milionů korun na 1,5 miliardy korun. Návštěvnost kin se loni zvýšila z 12,47 milionu diváků v roce 2009 na 13,537 milionu diváků, což byl nejlepší výsledek od roku 1993. Česká kina loni těžila hlavně z filmového megahitu Avatar.
Letos ale kina evidovala odliv diváků, a to zejména v první polovině roku, kdy biografům klesla návštěvnost i tržby zhruba o třetinu. Zatímco za prvních šest měsíců loňského roku přišlo do kin 6,6 milionu lidí, tak v prvním letošním pololetí se jejich počet snížil o dva miliony na 4,57 milionu lidí, což bylo nejméně za posledních deset let. V pokladnách biografů skončilo 516 milionů korun, tedy o 231 milionů korun meziročně méně.
Letošním statistikám kin pomohl poslední ze série příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera. Film Harry Potter a Relikvie smrti - část 2, natočený ve trojrozměrném formátu, utržil 100 milionů korun. Český film Lidice od premiéry 31. května vykázal tržby přes 50 milionů korun. Mezi úspěšné filmy nyní patří snímek Muži v naději, jehož tržby činí zhruba 100 milionů korun.
Hlavní podíl na tržbách i návštěvnosti mají v posledních letech multikina. Ta loni utržila rekordních 1,294 miliardy korun, což bylo o 206 milionů korun meziročně více.
Návštěvnost multikin se loni meziročně zvýšila o 804.893 lidí na 9,472 milionu diváků. Podíl 26 multikin na celkové návštěvnosti tak loni stoupl na bezmála 70 procent z 69,5 procenta v roce 2009. Kvůli expanzi multikin již v mnoha městech přestala promítat původní kina a zbylé biografy se často neobejdou bez dotací radnic.
Vývoj návštěvnosti a tržeb kin
Rok
Počet diváků
Tržby v Kč
2011*
9,935.828
1.121,790.672
2010
13,536.869
1.497,321.770
2009
12,469.365
1.251,065.375
2008
12,897.046
1.220,237.088
2007
12,829.513
1.200,004.225
2006
11,508.965
1.043,322.604
2005
9,478.632
854,485.624
2004
12,046.139
1.105,869.640
2003
12,139.638
1.084,009.955
2002
10,692.996
946,005.083
2001
10,363.336
817,681.525
2000
8,718.776
593,019.758
*- údaj za leden až listopad
Zdroj: Unie filmových distributorů
-čtk-