Plánování venkovní reklamy

sobota, 30. září 2017, 09:11

Venkovní reklama stále nemá jednotné měření, které by respektovali všichni hráči.

Foto: Mezinárodní hudební festival Pražské jaro

Foto: Mezinárodní hudební festival Pražské jaro

Outdoorový trh nemá svou „jednotnou měnu,“ kterou by respektovali všichni hráči na trhu (outdoorové společnosti), a podle které by bylo možné porovnávat kvalitu jednotlivých ploch. Bohužel to znamená, že výběr billboardů nelze dělat zcela objektivně, je třeba mít zkušenosti a expertní odhad. Pro dosažení účinného oslovení se prakticky nabízejí dvě cesty:

  1. Nakoupit co nejvíce ploch a doufat, že mezi nimi budou i ty kvalitní, které zajistí přenos sdělení k cílové skupině. Nelze doporučit, jelikož v rámci „výhodného balíčku“ koupíte i nekvalitní plochy – a těch je v ČR opravdu dost. Je třeba projít alespoň zběžně kmenové listy jednotlivých ploch a vyřadit zjevně nekvalitní plochy. Nicméně v okamžiku, kdy není dostatek času, se patrně jedná o jedinou možnost. Do této skupiny patří i nákup „last-minute ploch“ – využití těchto levných nabídek se dá doporučit v letním období, kdy klesá poptávka a k dispozici jsou i celkem kvalitní plochy za přijatelné ceny.
  2. Pečlivě vybírat jednotlivé reklamní plochy tak, aby kampaň splnila svůj cíl. Tato metoda vyžaduje dostatek času, znalost životního stylu a denního režimu cílové skupiny a v optimálním případě i znalost míst, ve kterých mají být reklamy umístěny. Pak vybíráme plochy, kde je největší pravděpodobnost kontaktu cílové skupiny s reklamou. Tak se šetří peníze (zadavatelů reklamy) a dostáváme se s reklamou přesně na ta místa, kde chceme být. Další nevýhodou může být vyprodanost kvalitních ploch, tedy těch nejžádanějších, nejatraktivnějších, nejlépe viditelných, nejblíže supermarketům, poblíž hlavních dopravních cest, dobře osvětlených a hlavně se slušným poměrem výkon/cena.