Formáty televizní reklamy

úterý, 3. října 2017, 17:24

Přehled nejpoužívanějších formátů televizní reklamy: od TV spotu po netradiční operace.

Klasické televizní spoty

Nejkratší televizní spot může trvat 5 vteřin, delší než minutové spoty se vyskytují zřídka. Čím je TV spot delší, tím je dražší a naopak. Za měrný kámen se považuje 30vteřinový spot, jehož cena je obvykle v televizních cenících uvedena jako základní. Cena TV spotů jiných délek (stopáží) je dána cenovými koeficienty. Spot o délce 10 vteřin má cenový koeficient 0,5 a stojí tedy polovinu půlminutového spotu. Pro televizní stanice je obtížnější skládat do reklamních bloků spoty různých stopáží, proto zadavatelé TV reklamy vlastně za jiné než 30vteřinové spoty připlácejí právě formou koeficientů. Např. 15vteřinový spot obvykle stojí více než tři čtvrtiny ceny 30vteřinového spotu.

Kratší TV spoty (5 až cca 15 vteřin) jsou obvykle používány pro taktická sdělení (technické informace o produktu, jeho složení, cenové zvýhodnění, akce 2 v 1), delší stopáže umožňují vyprávět obsáhlejší příběh a tedy budovat image inzerované značky či produktu, budovat emocionální vazby atd.

TV sponzoring

Zadavatelé reklamy používají sponzoringy pořadů, časomíry před zprávami či sponzoringy reklamních znělek. Na sponzoringu zpravidla nelze postavit reklamní kampaň, bývá to doplněk komunikace, která prostřednictvím vhodného výběru pořadů dokáže přiblížit značku či produkt cílové skupině. Spojit značku s určitou tematikou nebo prostředím. Sponzory pořadů o bydlení mohou být stavební spořitelny, sponzory sportovních pořadů výrobci pánské kosmetiky atp. Sponzoring je třeba spojit s dalšími aktivitami, např. outdoorovou reklamou či tiskovou kampaní.

Formát: sponzorské vzkazy jsou televizní sekvence o délce do deseti vteřin. Obvykle se ve sponzoringu nesmí objevit výrobek jako takový (tzv. packshot) nebo pobídka k jeho konzumaci. Jedná se o limit daný povahou sponzoringu – pokud by se zde tyto prvky vyskytovaly, jednalo by se vlastně už o televizní spot. Komunikovat lze logo, slogan, název značky a podobně. Někdy se podaří spojit sponzorství pořadu i obsahově.

TV Product Placement

Forma komerční komunikace, kdy se zadavatelé snaží vhodně zakomponovat podporované výrobky či značky přímo do televizního pořadu nebo filmu. Jedná se o perspektivní způsob komunikace, jelikož nenásilně a přirozeně ukazuje výrobek v jeho přirozeném prostředí, kontextu. Product placement je stále ještě novým reklamním formátem, protože oficiální legislativní posvěcení získal až v létě roku 2010.

Teleshopping

Velmi efektivní způsob komunikace, avšak zaměřený spíše na přímý prodej inzerovaných produktů. Zadavatelé reklamy z oblasti FMCG, produktů dlouhodobé spotřeby ani z oblasti služeb jej obvykle nepoužívají.

Injektáž TV pořadů

Speciální podoba sponzoringu. V průběhu některých pořadů, zejména sportovních přenosů, lze na TV obrazovce sledovat komerční vzkazy. Obvykle se jedná o zadavatele, kteří se chtějí spojit s konkrétní sportovní událostí.