Autor textu MediaGuru
Asociace komunikačních agentur (AKA) na jarní valné hromadě schválila
úpravy stanov i doplnění etického kodexu reagující na využívání
umělé inteligence v komerční komunikaci. Letošní setkání se zároveň
výrazně zaměřilo na budoucnost agentur, proměnu pracovních rolí a dopady
AI na fungování oboru.
Asociace komunikačních agentur (AKA) na své jarní valné hromadě schválila změny stanov i doplnění etického kodexu v souvislosti s využíváním umělé inteligence. Setkání, které se uskutečnilo 21. května v resortu Po.spolu v Mokrovratech, se zároveň výrazně zaměřilo na budoucnost agenturního trhu a proměnu rolí v době AI.
Členové AKA odsouhlasili úpravy stanov týkající se fungování Marketingové rady AKA. Nově detailněji upravují její organizační strukturu, podmínky členství, fungování výkonného výboru i způsob zastupování rady. Změny mají posílit její strategickou a odbornou roli v rámci asociace.
Valná hromada zároveň schválila doplnění etického kodexu AKA navazující na připravovaný AI Policy Framework v rámci strategického pilíře Agentura budoucnosti. Nové body kodexu reflektují odpovědné využívání nástrojů umělé inteligence v komerční komunikaci a zdůrazňují nutnost lidského dohledu nad výstupy AI.
Součástí programu byly také prezentace jednotlivých sekcí AKA, pracovních skupin a projektů asociace, mezi nimi například Hodnota oboru, Férový tendr nebo Certifikace.
Odpolední část nabídla sérii workshopů zaměřených na budoucnost agentur, rozvoj dovedností a práci s mladými talenty. Diskuse otevřel workshop „Agentura 2030: Mapujeme budoucnost, nebo ji tvoříme?“, který připravili prezidentka AKA Petra Jankovičová (Triad), Tomáš Jindříšek (DFMG) a Iva Welker (VML). Debata se věnovala změnám pracovních rolí v agenturách, dopadům AI na fungování trhu, budoucnosti oceňování agenturní práce i proměně kompetencí potřebných pro další vývoj oboru.
Do workshopů se vedle manažerů agentur poprvé zapojili také mladší kolegové, kteří vedli pracovní skupiny. Právě propojení zkušeností napříč generacemi podle AKA přineslo konkrétní podněty k proměnám, které už dnes v agenturách probíhají.
„Je čím dál jasnější, že v tak dynamické době potřebujeme nejen reagovat na změny, ale také společně formovat, jak bude naše odvětví fungovat dál,“ uvedla prezidentka AKA Petra Jankovičová. Podle ní dnes technologie, AI i proměna byznysu mění role v agenturách rychleji než kdy dřív, a proto je důležité, aby o budoucnosti oboru diskutovaly různé generace i typy agentur.
V diskusích rezonovala zejména témata redefinice juniorských rolí, vzdělávání mladých lidí pro praxi, práce s AI nástroji, budoucnosti obchodních modelů agentur či většího důrazu na kompetence namísto tradičně definovaných pozic.
# AKA # umělá inteligence # valná hromada # etický kodex # agentury # stanovy
Autor textu MediaGuru
První novinová společnost (PNS) mění po více než sedmi letech vedení.
Z pozice předsedy představenstva odchází Vít Rozsypal, kterého nahrazuje
manažer Ivo Kalík.
Kriminální seriál Specialisté bude na obrazovce TV Nova pokračovat novými
díly. Zahájilo natáčení dvanácté řady.
Od podzimní sezóny se ve vysílání hlavního kanálu TV Nova objeví díly
Ordinace v růžové zahradě, které už byly distribuovány na platformě
Oneplay a dříve na Voyu. Zamířit by měly do večerního vysílání.