Autor textu MediaGuru
O osudu transakce bude muset rozhodnout soud, protože Musk se v létě
rozhodl od převzetí Twitteru ustoupit.
Akcionáři americké internetové společnosti Twitter schválili v úterý převzetí firmy miliardářem Elonem Muskem za 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Musk se však v létě rozhodl od dohody o převzetí odstoupit, takže o osudu transakce bude muset rozhodnout soud.
Musk se na koupi Twitteru dohodl letos v dubnu. V červenci však oznámil, že se rozhodl dohodu ukončit, protože mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. Společnost Twitter následně Muska zažalovala. Obvinila ho z porušení podmínek dohody a požádala soud, aby nařídil dokončení transakce za sjednanou cenu.
Musk podal protižalobu a požaduje, aby mu soud kvůli údajnému porušení podmínek Twitterem umožnil odstoupit od dohody bez zaplacení sjednaného poplatku ve výši jedné miliardy dolarů. Soudní řízení by mělo začít na podzim.
V srpnu Musk své argumenty pro zrušení dohody rozšířil o tvrzení bývalého šéfa bezpečnosti Twitteru Peitera Zatka, že podnik upřednostňuje růst počtu uživatelů před omezováním spamu a poskytuje nepravdivé informace o svém kybernetickém zabezpečení.
Zatko při dnešním slyšení před právním výborem amerického Senátu uvedl, že sociální síť Twitter má slabou kybernetickou ochranu, nedokáže kontrolovat miliony podvodných účtů a poskytnout ochranu soukromí. Zatko řídil bezpečnostní oddělení firmy, dokud nebyl letos propuštěn. V červenci zahájil kampaň, v níž informuje o nedostatcích ve firmě. Popsal ji jako chaotickou, neřízenou a laxně bojující proti spamům.
Společnost Twitter označuje Muskovy důvody pro zrušení dohody za pouhé záminky; jeho postup podle ní souvisí spíše s poklesem ceny akcií na burze. Podle dohody by měl Musk za každou akcii Twitteru zaplatit 54,20 dolaru. Pondělní obchodování na burze přitom cena akcií Twitteru uzavřela na 41,41 dolaru.
Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 265 miliard dolarů (zhruba 6,5 bilionu Kč).
-čtk-
# Twitter # sociální síť # akcie # vlastnictví # Elon Musk # akcionář
Autor textu MediaGuru
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti Tymeprax Pavla Tykače odkup poloviny mediální skupiny Mafra. Zbylou polovinu si ponechá dosavadní vlastník, skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Skupina Mafra vydává mimo jiné deník Mladá fronta Dnes nebo web iDnes.cz. O transakci mediální skupina informovala loni v listopadu na svém webu, její hodnotu neuvedla. „Úřad ve správním řízení dospěl k závěru, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto transakci povolil. Rozhodnutí je pravomocné," uvedl ÚOHS. Mafru skupina Kaprain koupila v roce 2023 od premiéra Andreje Babiše (ANO) společně s firmou Londa a chemickými závody Synthesia. Hodnota transakce tehdy dosahovala podle neoficiálních zpráv kolem deseti miliard korun. Společnost Mafra je vydavatelem deníků MF Dnes a Metro a řady časopisů jako Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, Chvilka pro tebe, Pestrý svět, Rytmus života, Tina, Týdeník televize nebo Žena a život. Provozuje také zpravodajské servery iDNES.cz a Lidovky.cz. Pod Mafru dále patří například skupina hudebních televizních stanic Óčko či Rádio Impuls. Ke konci srpna 2024 skupina přestala vydávat tištěné Lidové noviny. Tituly Mafry pravidelně osloví téměř 2,5 milionu čtenářů tisku a měsíčně sedm milionů návštěvníků internetu. Finančník Pavel Tykač, který patří k nejbohatším Čechům, podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, je majitelem energetické skupiny Sev.en. Od konce roku 2023 vlastní fotbalový klub Slavia Praha. Tymeprax je nově založená firma, jejímž účelem je právě odkup části skupiny Mafra. Pražákova investiční skupina Kaprain zaměstnává téměř 6000 lidí, hodnota jejích aktiv přesahuje 50 miliard korun. Vlastní průmyslové firmy, nemovitosti i sportovní kluby, například hokejový klub Sparta Praha či fotbalové Pardubice.
# Aktuality # Lidé # TV & video
Pavel Brázda doposud působil na Primě jako kreativní lídr, od dubna se
stává kreativním ředitelem.
ČSOB představuje nový komunikační koncept, chce podporovat lidi
v životních změnách. S maskotem chameleona končí.