Autor textu MediaGuru
Novinářské ceny, které se ve čtvrtek předávaly v Havlíčkově Brodě,
uděluje Nadace Český literární fond.
Novinářskou Cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2018 získal David Klimeš z týdeníku Ekonom a Hospodářských novin. Odbornou porotu vedenou Martinou Riebauerovou přesvědčily jeho věcné a trefné komentáře k dění v ekonomice. Novinářské ceny, které se ve čtvrtek předávaly v Havlíčkově Brodě, uděluje Nadace Český literární fond. Ocenění Novinářská křepelka, udělovaná novinářům do 33 let, patří Andree Procházkové z Respektu a Jankovi Rubešovi z Televize Seznam.cz.
Podle porotkyně Jany Klímové dokáže Klimeš na první pohled nezajímavá čísla předložit čtenářům v pozoruhodných kontextech. Ekonomickým zprávám tak díky svým trefným analýzám dává úplně jiný rozměr.
U Procházkové porotci ocenili její mimořádný rozhled, preciznost a schopnost jít k podstatě věci. Rubeš je podle nich odvážným investigativním novinářem, který dlouhodobě odhaluje špinavé praktiky pražských taxikářů, směnárníků a dalších takzvaných šmejdů.
Už posedmé byla udělena Cena Opus Vitae. Za špičkovou novinářskou práci a prosazování hodnot svobody a demokracie před rokem 1989 i po něm ji získala Lída Rakušanová, která je zřejmě nejznámější českou exilovou publicistkou. Od roku 1975 působila v rádiu Svobodná Evropa.
Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové zasedli Jan Bumba, Lukáš Jelínek, Jana Klímová, Josef Klíma, Jiří Pehe, Jaroslav Spurný a Jan Šmíd a Jaroslav Veis. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 korunami. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun.
Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila podvaadvacáté. Od roku 2000 se slavnostní předávání koná v Havlíčkově Brodě.
-čtk-
Autor textu MediaGuru
YouTube rozšiřuje nástroje pro rodiče a dospívající uživatele. Nové
funkce mají umožnit lépe regulovat sledování krátkých videí,
zpřehlednit správu dětských účtů a upravit pravidla pro doporučování
obsahu.
Nová kampaň značky české kimchi Beavia „Tak si mě vem!” startuje
15. ledna.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se vyjádřil ke své
schůzce s ministrem kultury Otou Klempířem.