Hachette Filipacchi 2000: Změny letos nečekejte

čtvrtek, 03. února 2011, 19:24 Tisk MediaGuru

Prodej mezinárodních časopisů Lagardère, které u nás vydává Hachette Filipacchi 2000, nebude mít podle generálního ředitele HF Bronislava Kvasničky letos žádný dopad na chod vydavatelství.

Přestože se závazná nabídka, kterou předložila Hearst Corporation společnosti Lagardère ohledně mezinárodního magazínového portfolia na začátku týdne týká rovněž českého trhu, neměla by se v letošním roce odrazit v žádných významných změnách v chodu vydavatelství Hachette Filipacchi 2000.

HF 2000 spadá do aktivit francouzské skupiny Lagardère, když v tuzemské pobočce drží 51% podíl. „Až do konečného podpisu smlouvy, který se předpokládá v průběhu 3. kvartálu, je v HF 2000 majitelem 51 % akcií Lagardère,“ říká generální ředitel HF 2000 Bronislav Kvasnička. Proto se podle jeho slov nedají letos očekávat žádné změny v chodu redakce, inzerce či dalších jiných týmů v rámci vydavatelství. To, jakým způsobem bude vyřešeno uspořádání Lagardère v České republice, se má rozhodnout během jednání s Hearstem na nejvyšší úrovni. „V tuto chvíli je předčasné hovořit o budoucím uspořádání. Ještě jsem neměl možnost setkat se se zástupci Hearstu osobně, ale ústy generálního ředitele Lagardère Active jsem byl ujištěn, že Hearst nehodlá s výjimkou USA a Velké Británie na uspořádání na trhu nic měnit,“ přibližuje Bronislav Kvasnička. Dodává ale, že bude záležet na potenciálních většinových společnících Hearst a na menšinovém společníku Burda Eastern Europe, která v Hachette Filipacchi vlastní 49 %.

Právě spolumajitel Hachette Filipacchi 2000, Burda Eastern Europe, která kromě 49 % v HF ovládá vydavatelství Burda Praha, může mít důležité slovo na případné změně akcionářské struktury HF 2000. Je pravděpodobné, že Burda Eastern Europe má vzhledem ke svému podílu v HF smluvně ošetřené případné změny akcionářských podílů.

Společnost Hearst má v Česku společně s vydavatelstvím Sanoma 50% podíl ve vydavatelství Stratosféra. Hearst Communication pak drží 50 % ve vydavatelství Hearst-Stratosféra, které vydává magazín Cosmopolitan. Zatím ale není jasné, zda se Hearst rozhodne do budoucna konsolidovat všechny své aktivity v Česku pod jednu střechu, nebo zda zanechá stávající strukturu.

Společnost Lagardère v pondělí 31. ledna oznámila, že od Hearst Corporation obdržela závaznou nabídku v hodnotě 615 mil. euro na odkup 102 časopisů, které vydává v 15 zemích světa. Společnosti předpokládají, že transakci uzavřou do třetího čtvrtletí 2011. V některých zemích ale podléhá obchod souhlasu příslušných úřadů.