Čeští vydavatelé tisku hrají o 800 milionů korun

pondělí, 07. března 2011, 08:00 Tisk MediaGuru

Zvýšení DPH by pro české vydavatele znamenalo nárůst nákladů o 800 milionů Kč. Takovou zátěž by sami vydavatelé nést nemohli a pro některé by byla existenční.

Stejně jako před několika lety hrozí vydavatelům tisku, že se jejich náklady citelně zvýší. Zatímco v roce 2003 se nakonec podařilo návrh na přeřazení periodického tisku do vyšší sazby DPH odvrátit, aktuální situace zatím příliš nadějně nevypadá.

Posun DPH ze současných 10 % (tiskoviny jsou v současnosti v nižší sazbě DPH) na 20 % by přitom při odhadované roční velikosti tiskového trhu 8 mld. Kč (výnosy z prodaného nákladu) znamenal zvýšení nákladů o dalších 800 mil. Kč, zjistil Mediaguru. To je významná částka, která by se citelně promítla do nákladů vydavatelů.

Například v případě vydavatelství Mafra by se roční rozpočet hrubým odhadem zatížil o dalších 100 milionů korun, v případě vydavatelství Ringier o více než 150 mil. Kč a v případě vydavatelství Vltava-Labe-Press o cca 90 mil. Kč.

V kontextu klesajících inzertních objemů do tištěných médií, stále neexistujícího perspektivního obchodního modelu pro nová média a klesajících prodaných nákladů by zvýšení DPH vydavatele velmi podstatně zatížilo. Je zřejmé, že zvýšení nákladů by se muselo promítnout do nárůstu prodejních cen, což by ale mohlo mít negativní dopady na prodané náklady. Proto může být zvýšení DPH v kombinaci s uvedenými vývojovými faktory pro některé ekonomicky slabší vydavatele existenční záležitostí.

Profesní sdružení vydavatelů však zatím zbraně nesložilo a vyvíjí aktivity, kterými se snaží získat pro tiskoviny výjimku ze sjednocené DPH. Unie vydavatelů však už ve svém prohlášení avizovala, že zdražení tisku by bylo nevyhnutelné, což by se odrazilo ve zhoršené dostupnosti tištěných produktů pro veřejnost a zejména pro mládež, obává se profesní organizace.