ČT asi přijde o reklamu, karta se obrací

pátek, 17. června 2011, 05:00 TV Martina Vojtěchovská

Politickou podporu získává návrh na ukončení reklamy na ČT s výjimkou ČT2 a ČT4. ČT má přijít i o teleshopping a o reklamu na webu.

Po jednání sněmovního volebního výboru je jasnější, že poslanci budou v příštím týdnu brát jako výchozí návrh ten, který počítá se zachováním reklamy pouze na kanálech ČT2 a ČT4 v rozsahu 0,5 % a s příspěvkem financování komerčních vysílatelů české kinematografii ve výši 2 % jejich reklamních příjmů. Na tom, že tento návrh poslancům doporučí, se usnesli po čtvrtečním večerním jednání.

Vzhledem k tomu, že k tomuto návrhu se kloní většina členů volebního výboru, lze usuzovat, že uvedené znění návrhu novely zákona o České televizi a dalších mediálních zákonech pravděpodobně najde potřebnou podporu politickým spektrem. Znamenalo by to, že by reklama po 11. listopadu 2011 úplně zmizela z kanálů ČT1 a ČT24. Česká televize by navíc přišla o možnost umísťovat reklamu na své internetové stránky a získávat příjmy z teleshoppingu.

Politici, včetně ministra kultury Jiřího Bessera a senátora Jiřího Oberfalzera, se nakonec přiklánějí k této variantě spíše než k tomu, aby na České televizi, zejména na jejím prvním kanále, setrvávala reklama ještě do roku 2013. Původně se přitom zdálo, že senátní návrh na prodloužení reklamy na České televizi o další dva roky má velmi slušnou naději na to, aby prošel. Situace se ale změnila v posledních dnech a v tuto chvíli mají navrch komerční stanice. Právě TV Nova přišla minulý týden s nabídkou, že by za jistých podmínek akceptovala reklamu na kanálech ČT2 a ČT4 a že je připravena podporovat českou kinematografii částkou odpovídající jejímu tržnímu podílu. To návrh, pro který volební výbor ve čtvrtek zvedl ruku, v zásadě obsahuje.

Z reakcí politiků vyplynulo, že uvedený návrh podporují také kvůli obavě z možné arbitráže, kterou naznačovala právě nejsilnější komerční stanice. „Tento návrh je kompromisní a neohrožuje Českou republiku případnou arbitráží,“ konstatoval například ministr kultury Besser, který jej považuje také za přínosný pro financování české kinematografie do budoucna, protože příspěvky komerčních televizí nejsou ohraničeny rokem 2013.

Ivan Hyžák, generální ředitel společnosti Media Master, která zajišťuje prodej reklamy pro Českou televizi a TV Barrandov, upozorňoval, že zrušením reklamy na kanále ČT1, který je z hlediska reklamních příjmů ČT klíčovým kanálem, může dojít i ke snížení reklamních příjmů kanálů ČT2 a ČT4. Tím by tak podle Hyžáka mohly být ohroženy i příspěvky na rozvoj kultury ČR a výrobu sportovních pořadů.

Generální ředitel TV Prima Marek Singer považuje za důležité, aby novela zákona jasně definovala parametry pořadů vysílaných na kanálech ČT2 a ČT4. Obává se totiž toho, že by mohlo dojít k záměně kanálů a že by se druhý kanál ČT následně přeměnil v kanál první. Požaduje proto, aby zákon vymezil, jaké typy pořadů patří na jaký kanál. Možné přeměny kanálů se obává také TV Nova.

Zástupci České televize byli na čtvrtečním jednání posledním vývojem zaskočeni. Chtějí ještě prosadit, aby z novelizací zákonů byla vyjmuta novela zákona o televizním a rozhlasovém poplatku. Usiluje totiž z platby poplatků osvobodit ty případy, ve kterých primárně nedochází k využití TV přijímače pro příjem TV a rozhlasového vysílání (např. displej monitory). ČT se totiž obává toho, že tím přijde o významnou část příjmů z koncesionářských poplatků. 

Druhé a přitom klíčové čtení novely zákona o ČT a jiných zákonech je na programu již příští týden. Je možné očekávat, že stávající návrh ještě dozná dílčích změn, ale ty už zřejmě nebudou zásadní.