Interaktivní TV reklama: formát budoucnosti

středa, 22. června 2011, 08:07 Internet & Mobil, TV Martina Vojtěchovská

Globální ředitel pro strategii a plánování mediální agentury PHD Mark Holden očekává do 5 let růst interaktivní TV reklamy s objemem 15 mld. USD.

Mobilní přístroje urychlily přístup k informacím a jejich rychlost přenosu, což ovlivňuje nejen společenský a politický vývoj, ale i vývoj ekonomický. „Zatím jsme ale jen na půli cesty. V následujících pěti letech začneme značně využívat sílu sociálních médií,“ řekl na právě probíhajícím reklamním festivalu v Cannes Mark Holden.

Očekává, že technologie budou dále konvergovat a že ten, kdo technologie táhne dopředu, jsou samotní uživatelé. „Je to stav hojnosti, který nás pobízí dopředu. Můžeme být všude a můžeme být spojeni s kýmkoli.“

Jaké technologie se budou v následujících pěti letech pravděpodobně nejvíce rozšiřovat? Mark Holden předpokládá, že do roku 2016 se významně rozšíří FTTH (fibre to the home, umožňující přenos vysokorychlostních broadbandových služeb). V současnosti se tato technologie nejvíce rozšiřuje v asijských zemích, konkrétně v Jižní Koreji a v Japonsku. „Mimo Asii je zatím její penetrace na úrovni asi 5 %, ale do roku 2016 očekáváme, že dosáhne 50 %“.

Pro přenos dat pak budou důležité sítě 4G. „Obě technologie budou klíčové,“ očekává Holden s tím, že podstatný bude také rozmach organických LED obrazovek. „Televize budou v pětiletém horizontu přecházet na OLED obrazovky. Protože ale budou drahé, rozšířené ještě příliš nebudou. To co ale lidé budou využívat, bude televize s připojením na internet. Zhruba polovina televizí na rozvinutých trzích bude do roku 2016 připojených“. To podle jeho názoru otevře dveře např. YouTube, který tak bude moci soutěžit o cenná vysílací práva jako je třeba britská Premiere League, dodal Holden.

Postupně se samozřejmostí bude stávat i zabudovaný obsah, který budou moci diváci vyvolat „kliknutím“ podle zájmu a který umožní i nákup produktů. „Otvírá se tak nová forma reklamy T-commerce, která v roce 2016 může dosáhnout velikosti 15 miliard dolarů,“ uvedl Mark Holden.