Finálová pětice vybrána, nejvíce hlasů měl Dvořák

středa, 07. září 2011, 08:25 TV MediaGuru

Dvořák, Chudárek, Šimek, Bradáč, Svoboda. To jsou kandidáti, kteří postupují do finále volby generálního ředitele ČT.

Rada ČT rozhodla na svém středečním zasedání o tom, že do finále výběrového řízení na obsazení pozice generálního ředitele ČT postupují: Petr Dvořák, Hynek Chudárek, Radomír Šimek, Roman Bradáč a Jan Svoboda.

Nejvíce hlasů (12) získal už v prvním kole Petr Dvořák, bývalý generální ředitel TV Nova. Po osmi hlasech pak obdrželi Hynek Chudárek, dřívější výkonný ředitel TV Óčko, a Radomír Šimek, prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

V dovolbě finalistů se rozhodovalo mezi Romanem Bradáčem (7 hlasů), Janem Svobodou (7 hlasů) a Michalem Klímou (5 hlasů). Nakonec radní rozhodli pro Jana Svobodu, bývalého marketingového ředitele Prima TV a pro Romana Bradáče, ředitele ČT24.

V tendru tak skončili např. kandidáti zevnitř České televize: Alena Müllerová, která od radních získala tři hlasy a Jana Škopková (4 hlasy). Vypadl i Fero Fenič (3 hlasy) a neuspěli ani bývalí redaktoři ČT Milan Šíma nebo Jiří F. Potužník.

Za čtrnáct dní, ve středu 21. září, by tak měli radní vybrat z této pětice generálního ředitele ČT. Ve vedení veřejnoprávní instituce nahradí odcházejícího Jiřího Janečka, který k 31. srpnu ze zdravotních důvodů rezignoval. V tento den pak notářka předala Radě ČT listinu, ve které se Jiří Janeček vzdává své funkce. ČT od té doby řídí statutární zástupce a vedoucí kanceláře generálního ředitele Vladimír Karmazin.

Radní vybírali z 32 kandidátů, kteří se do výběrového řízení přihlásili. Rozhodovali tajnou volbou, když každý z nich navrhl pětici kandidátů, z které by mohl vzejít nový generální ředitel instituce na Kavčích horách.

Finalisté budou muset na veřejném slyšení 21. září předstoupit před Radu ČT s desetiminutovým projevem, po kterém bude následovat půlhodinový prostor pro dotazy radních. Nový generální ředitel bude vybrán ve vícekolové tajné volbě. Do druhého kola postoupí pouze dva finalisté. Zvolen bude ten, kdo od Rady ČT obdrží alespoň 10 hlasů z 15.  

Rada ještě před výběrem musela řešit to, zda kandidát Jan Svoboda, bývalý marketingový ředitel TV Prima, má uzavřené vysokoškolské vzdělání a zda vyhovuje podmínkám výběrového řízení. Svoboda předložil diplom z nottinghamské univerzity, radní nakonec došli k závěru, že podmínky řízení splňuje a v tendru může pokračovat.

Výběrové řízení vypsala Rada ČT v polovině července. Přihlásilo se do něj celkem 36 uchazečů, z nichž čtyři byli vyřazeni z formálních důvodů. To znamená, že nedodali v pořádku podklady, mezi kterými byl například životopis, informace o motivaci ke kandidatuře či projekt dalšího rozvoje televize.

-mav-