Obrat LN z iPadu a iPhonu už může mířit k 1 mil. Kč

pondělí, 12. září 2011, 07:30 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Lidové noviny jsou prvním deníkem, který začíná získávat příjmy z prodeje obsahu přes iPad a iPhone.

Dlouho diskutovaná otázka, nakolik mohou tištěné deníky nahradit výpadky příjmů z poklesu prodaného nákladu a inzerce, začíná dostávat konkrétní podoby u Lidových novin, které jako první tuzemský deník zpoplatňují svůj obsah přes chytré telefony (konkrétně přes iPhone) a tablety (iPad).

Jak v neděli zveřejnil internetový server Lidových novin, aplikaci deníku pro iPhone a iPad si už stáhlo 11 tisíc majitelů těchto zařízení.

Z dřívějších informací, které MediaGuru.cz poskytl šéfredaktor LN Dalibor Balšínek, přitom vyplynulo, že procento uživatelů, kteří si aplikaci stáhli a zároveň si deník předplatili, se pohybuje na úrovni 10 %. To by znamenalo, že se Lidovým novinám podařilo prolomit hranici 1 tisíce předplatitelů přes nové platformy. Ta je přitom považována v tuzemských podmínkách za relativně zajímavou, přestože stávající výpadky vydavatelům zatím nahradit nemůže.

Výrazně větší procento předplatitelů se rekrutuje z řad majitelů iPadu (72 %) spíše než majitelů iPhonu.

Protože Lidové noviny zveřejnily i strukturu předplatitelů (viz graf), můžeme alespoň hrubým odhadem kalkulovat, jaké příjmy LN z prodeje obsahu pro chytré telefony a tablety v tuto chvíli plynou. Jestliže největší procento předplatitelů se rekrutuje mezi odběrateli měsíčního předplatného (45 %), při uvažovaném počtu jednoho tisíce předplatitelů to představuje obrat necelých 4 500 eur. Připočítáním dalších předplatitelů podle délky předplatného (roční, čtvrtletní, kusové) zjistíme, že obrat z prodeje přes iPad a iPhone mohl k dnešnímu dni orientačně dosáhnout necelých 35 tisíc eur, tj. cca 860 tis. Kč při projekci na 1000 předplatitelů. Z toho je nutné odečíst 30% provizi Applu za distribuci, což znamená příjem lehce nad 600 tis. Kč.

Pro srovnání: při uvažované průměrné prodejní ceně tištěného vydání 15 Kč, odpovídá příjem z prodeje obsahu přes iPad nebo iPhone 40 tis. prodaných výtisků novin. To už může kompenzovat pokles prodaného nákladu tištěného vydání za necelý jeden měsíc, pokud vycházíme z průměrného 8% poklesu prodaných nákladů.

Placenou aplikaci spustily LN na konci června. V aplikaci je použit koncept 2v1: v aplikaci je možné prohlížet si obsah Lidových novin v klasickém PDF formátu (tedy v podobě, v jaké se tisknou na papír), ale i v nativní úpravě přizpůsobené tabletu, případně telefonu.

Struktura předplatitelů Lidových novin v iPadu a iPhonu

Zdroj: Lidové noviny

Vývoj počtu stažení aplikace LN

Zdroj: Lidové noviny

-mav-