Na českém Facebooku se nejvíc mluví o parfémech

pátek, 14. října 2011, 07:30 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Brand engagement na sociální síti Facebook se daří zejména Xparfémům, O2 či Slevomatu.

Komunikovat skrze sociální sítě tuzemské značky již zvládají. Nakolik jsou však u svých fanoušků s vytvořeným obsahem úspěšné, je na Facebooku možné zjistit až od minulého týdne. MediaGuru.cz proto připravil přehled českých brandů, jejichž facebookový profil uživatelé nejčastěji komentují či doporučují svým přátelům.

Po zohlednění uživatelské aktivity se přitom pořadí první dvacítky tuzemských značek dle celkového počtu fanoušků výrazně promění. První příčka sice stále patří Xparfémům.cz, tedy zadavateli s největší českou fanouškovskou základnou, zbytek žebříčku však již počet příznivců nereflektuje.

Ač za svou konkurencí v počtu přívrženců zaostává o téměř 50 tisíc, brand engagement umí nejlépe v Telefónice O2. Podobně se daří i Slevomatu a pražské zoologické zahradě.

Význam, který marketéři přikládají komunikaci na sociálních sítích, přitom roste. Naznačuje to i trend přesouvání firemních profilů od agentur ke správě in-house, jež v zahraničí odhalilo již několik průzkumů. Naposledy ve Velké Británii uskutečněné zkoumání komunikační skupiny Havas.

Podle zmiňované analýzy respondenti sice stále vyhledávají pomoc agentur, spíše než operativu však hledají pomoc s designem a komunikační strategií.

Devět z deseti manažerů také od sociálních sítí neočekává okamžité výsledky; vnímá jej spíše jako dlouhodobou investici do budování značky.