Co nahradí QR kódy?

pátek, 17. února 2012, 18:46 Internet & Mobil MediaGuru

QR kódy mají za sebou už nějakou tu historii, většinou jsou do nich vkládány velké naděje do budoucna. Ale poslední dobou zaznívají i opačné názory.

S kódovaným sdělením ve čtvercovém rámečku se již zajisté setkali všichni, ať už v tisku, v outdooru, nebo v televizi. Z poslední doby můžeme jmenovat jako příklad známou QR drogerii v pražském metru od Mall.cz nebo intenzivní kampaní Fotolabu.

Výhoda QR kódu (Quick Response) spočívá v tom, že se do něho dá uložit velké množství informací, tedy například až 7 000 číslic nebo text o délce 4 300 znaků. K jejich přečtení je zapotřebí pouze chytrý telefon s fotoaparátem a aplikace, kterou QR kód přečteme.

QR kód tedy nabízí snadný a rychlý způsob interakce s uživatelem, a proto se velmi rychle stal moderním a módním nástrojem marketingové komunikace.

Nicméně QR kódy nepřinášejí jen výhody. Stále se totiž jedná o výrazně menšinovou záležitost, takže možnost nějakého masivnějšího cílení tímto způsobem odpadá. Například v USA podle posledního průzkumu agentury ComScore (červen 2011) využívá QR kódy pouze 5 % mobilní populace.

Navíc většina QR kódů nezajistí to, aby se uživatelé po první naskenování na stránku někdy vrátili. Na vině je zajisté dost nepropracovaná stránka, kde není kromě základních informací vesměs nic zajímavého.

A nakonec nevzhledný QR kód nemá moc šanci v lidech vzbudit zájem, či dokonce ovlivnit jejich náladu, chování či spotřebitelské návyky.

Proto na scénu přicházejí nové technologie. Velký potenciál má v současné době MVS (Mobile Visual Search) neboli mobilní vizuální vyhledávání, kterým je možné identifikovat prostřednictvím mobilního telefonu určitý objekt a vyhledat o něm příslušné informace. Možné je například díky MVS při procházce městem poznat neznámé pamětihodnosti, najít nejbližší knihkupectví, nechat si doporučit dobrou restauraci aj. Tuto technologii nabízí například Google Goggles.

Díky MVS může dostat marketingová kampaň nový rozměr. Například vytvořit na základě printové kampaně a MVS technologie zajímavou soutěž nebo hru. Navíc MVS nabízí bohaté možnosti ke sdílení na sociálních sítích a získávání benefitů v podobě voucherů, slevových kupónů a stahování hudby.

V neposlední řadě je MVS technologie mnohem bezpečnější. QR kódy jsou totiž velmi častým terčem kyberkriminálníků, které tak přímo napadají chytré telefony. Ve chvíli snímání kódu nikdo nemůže vědět, kam přesně ho kód nasměruje, jestli na oficiální stránky nebo na ty zavirované. Případně mu také zavirovaný QR kód může nenápadně stáhnout aplikace, která se významným způsobem podepíše na měsíčním vyúčtování. Oproti tomu MVS zaměřují pouze reálné objekty, kde žádný počítačový virus nehrozí. Tedy prozatím.

-kch-