Klasická média stále marně hledají obchodní model

čtvrtek, 26. července 2012, 18:57 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Jaká budoucnost čeká klasická média? Existuje nějaký funkční obchodní model, který lze na současná média aplikovat?

Kolem těchto otázek se točila panelová diskuse na čtvrteční  konferenci Inspirace & inovace, pořádaná agenturou Dark Side, na které vystoupila zástupkyně šéfredaktora Hospodářských novin a iHned.cz Lucie Tvarůžková a šéfredaktor zpravodajského serveru Aktuálně.cz Jakub Unger.

Zatímco Jakub Unger se domnívá, že média v současné době prožívají sebedestrukci v přímém přenosu, Lucie Tvarůžková si naopak myslí, že nyní zažíváme zlatý věk, který je dán množstvím informací a jejich rychlým sdílením. Jediné, co podle ní zbývá, je vymyslet funkční obchodní model, který zlatého věku patřičně využije.

Jaký obchodní model by to však měl být, ani jeden z řečníků odpovědět nedokázal. Jisté je, že tištěná média postupem času ztrácí své postavení a z jeho podílu ukrajují on-line média. Pokles inzerentních příjmů z tištěných médií se mimo jiné projevuje i vzrůstajícím tlakem inzerentů na obsah. Oba dva mluvčí se však jednohlasně shodli, že podlehnutí těmto tlakům znamená jednoznačnou smrt daného média, způsobenou jednak ztrátou důvěry čtenářů, jednak zklamáním dalších inzerentů.

Placené sekce internetových médií se také nezdají být vhodným monetizačním prostředkem. To dokazuje například případ deníku The New York Times, který zpoplatnil své webové stránky, přičemž příjem z tohoto kanálu doposud nepřesáhl 10 % jeho celkového příjmu. Podle Jakuba Ungera je to především tím, že na internetu se obvykle za obsah neplatí, což by média měla respektovat.

Dnešní média netrpí nedostatkem informací, ale naopak se potýkají s jejich přebytkem. Jak ukázal průzkum tiskové agentury APC, současní čtenáři trpí tzv. zpravodajskou únavou, způsobenou neustálým přísunem informací. Proto je podle Lucie Tvarůžkové dobré někdy některé informace vynechat a více se soustředit na kvalitu a exkluzivitu příspěvků. Výběr zpráv by se však přitom neměl soustředit pouze na mainstreamového čtenáře, ale zprávy by měly být zařazovány podle důležitosti.

Ani jeden z mluvčích si nemyslí, že by tradičně tvořený mediální obsah mohl být nahrazen sdíleným obsahem na sociálních sítích. Za většinou sdílených článků stojí totiž „ruční“ práce novinářů, což by mohl mimo jiné dokázat i sociální experiment navrhovaný Jakubem Ungerem, ve kterém by na jeden den všechna média nevložila na internet ani jeden svůj příspěvek.

-kch-