Placeného obsahu na internetu přibývá

pátek, 04. ledna 2013, 14:10 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Ve Spojených státech své stránky uzamyká již polovina deníků. K omezování volného obsahu dochází také v Německu.

Německé vydavatelství Axel Springer na konci loňského roku zredukovalo počet článků, které si může návštěvník deníku Die Welt zdarma přečíst, na dvacet měsíčně. Podobné restrikce se během roku dočkají i čtenáři v Německu nejčtenějšího tabloidu Bild.

V USA, kde The New York Times vloni měsíční počet bezplatných článků omezily z 20 na 10, se zase spekuluje, že svůj obsah brzy zpoplatní další z velkých deníků – The Washington Post.

Pokud se tak stane, přidá se stejnojmenné vydavatelství k 48 % amerických vydavatelů, kteří přístup na své stránky již omezují. Celkem je zde tak platba nutná ke čtení více než 300 denních titulů, jejichž počet se v posledním roce zdvojnásobil.

Přehled o vývoji množství placeného obsahu na internetu přinesla americká kancelář ověřování nákladu tisku AAM (dříve ABC). Kromě deníků svůj obsah ve Spojených státech pak dle aktuálně zveřejněné studie uzamykají především ekonomická periodika.

Navíc 44 procent tamních vydavatelů, kteří platební zeď na svých webech dosud nemají, plánuje její zavedení v následujících dvou letech.

Nejčastějším způsobem, jak vydavatelství přístup ke svému obsahu omezují, je již zmiňovaný počet článků nabízených zdarma (39 %). Veškerý kontent uzamyká 17 procent médií. Kombinaci obojího pak aplikuje třetina vydavatelů.

-lmr-