Rádia začala bojovat o televizní rozpočty

čtvrtek, 17. ledna 2013, 07:40 Rádio, TV MediaGuru

Media Bohemia prostřednictvím zastupitelství Media Marketing Services přichází s obchodní nabídkou pro velké televizní zadavatele.

Rádia v současnosti lákají ve větší míře velké televizní zadavatele. Společnost Media Bohemia, prostřednictvím zastupitelství Media Marketing Services, pod kterou patří většina tuzemských komerčních regionálních rádií, přišla s nabídkou právě pro typické televizní zadavatele. Chce tím poměrně agresivně využít situace, která aktuálně zavládla na televizním trhu (více zde).

„Již jsme uzavřeli několik obchodů s klienty, kteří u nás obvykle neinzerují a jednáme intenzivně s řadou dalších, převážně televizních zadavatelů. Připravili jsme pro ně speciální nabídku, jejímž cílem je, aby si klienti, kteří s rádiovou reklamou nemají tolik zkušeností, její efekt vyzkoušeli,“ říká obchodní ředitel a partner Media Bohemia Karel Vágner.

Media Bohemia vychází z toho, že někteří klienti nemohou navzdory aktuálním cenovým podmínkám na televizním trhu ztratit svůj share of voice, což může vést k přelivu investic mezi mediatypy.

Podle Vágnera je speciální nabídka cenově atraktivní a má motivovat nové klienty k okamžitému využití rádiové reklamy. Stávající klienty chce pak povzbudit ke zvýšení investic za speciálních podmínek právě v prvním kvartále. „I přestože to vnímáme jako krátkodobou situaci, probíhající jednání indikují nárůst v řádech desítek milionů korun,“ dodává.

Mimo cenovou atraktivitu chce Media Bohemia přesvědčit klienty především na základě zkušeností s výsledky efektivity rádiové reklamy, které v uplynulých letech potvrdily nejen účinnost reklamy v rádiu a její schopnost přispívat k budování značky, ale především její efektivitu v otázce nákladů a jejich návratnosti.

Jak vysvětluje Karel Friml, ředitel národního prodeje MMS, „výzkum realizovaný např. ve spolupráci se společností Vodafone v roce 2011 zjistil, že reklama v rádiu efektivně doplňuje televizní reklamu, inkrementální reach rádia tvořil 11 %. A přestože podíl rádiové investice v celkovém mediamixu byl jen 8 %, přineslo rádio efekt na povědomí o reklamě na úrovni 18 %. To znamená, že rádio dokázalo přinést největší efekt vzhledem k výši investice. Uvedené podporuje i řada dalších výzkumů, např. se společnostmi Müller nebo Česká spořitelna. Naší strategií do budoucna je ve výzkumu systematicky a dlouhodobě pokračovat.“

-mav-