Seznam rozšíří Mapy.cz o 3D a o Panorama

středa, 24. dubna 2013, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Seznam.cz pracuje na nové podobě své služby Mapy.cz, která chce více konkurovat Googlu.

Internetový portál Seznam.cz hlásí, že rok 2013 bude rokem velkých změn na službě Mapy.cz. K leteckým a šikmým snímkům letos přibudou 3D mapy, a to konkrétně u 180 měst, které mají v současné době šikmé snímky. 3D mapy totiž Seznam.cz vyrábí z kombinace leteckých a šikmých snímků. Každé místo si tak budou moci lidé prohlédnout a otočit z kterékoliv strany. Seznam.cz počítá s tím, že bude postupně 3D mapy rozšiřovat i na místa mimo města – například horské terény a turistické cíle. Nicméně tyto operace zaberou více času a na Mapy.cz se objeví nejdříve příští rok.

Seznam.cz dále představí novinku nazvanou Panorama. Půjde o reálný pohled, který vychází z toho, co vidí chodci. Panorama umožní průchod vybranou trasou a pohledy na dané místo z různých stran. Pokud tedy někomu pro pohled například na vybraný dům nestačí šikmé letecké snímky, bude si jej moci prohlédnout z úrovně ulice, jako by před ním nebo v jeho okolí sám stál.

„Pro Panorama na Mapy.cz budeme sbírat zcela nová data. Máme vybrané dva dodavatele, jde o Geodis a GIS Stavinvex. Hned v květnu nasadí do terénu tři až čtyři auta, která pro nás začnou fotit města,“ uvedl generální ředitel Seznam.cz Pavel Zima s tím, že Seznam se bude chtít dostat i na místa, kam se za normálních okolností auta nedostanou. Praha by měla být vyfotografována za dva měsíce. Cílem je mít do dvou let nafotografovanou celou republiku.

Během června dostanou uživatelé také možnost aktualizovat data přímo v mapách.

Novinkou jsou také off-line mapy pro mobilní telefony. Pro telefony s operačním systémem iOS a Android nabídne Seznam.cz na přelomu června a července novou službu. Při jejím stažení si mohou rovnou lidé nahrát veškeré mapové podklady pro Českou republiku přímo do svého telefonu.

-mav-