České mediální firmy podle obratu

pondělí, 08. července 2013, 07:20 Internet & Mobil, Rádio, Tisk, TV MediaGuru

Provozovatel skupiny Nova, společnost CET 21, zůstává obratově největším českým médiem před skupinou Mafra a Ringier Axel Springer CZ.

V žebříčku mediálních firem sestaveného serverem MediaGuru.cz podle obratu za rok 2011 (poslední dostupná data) se mezi nejsilnější mediální firmy řadí CET 21, Mafra a Ringier Axel Springer CZ. Žebříček zohledňuje firmy, které se podílejí na vytváření mediálního obsahu. Nejsou v něm zařazeni operátoři ani distributoři.

Provozovatel vysílání skupiny Nova, společnost CET 21, zůstává s náskokem obratově nejsilnějším tuzemským médiem s ročním obratem v roce 2011 přes 5 miliard korun. Mediální skupina Mafra se podle posledních dostupných údajů pohybovala se svými aktivitami na úrovni 3 mld. Kč ročně. Vydavatelské společnosti Ringier Axel Springer CZ pomáhají k souhrnnému, téměř tří miliardovému obratu, tiskárenské aktivity.

Pořadí mediálních firem také zohledňuje akvizice v uplynulých měsících, a to i přesto, že se uskutečnily až po roce 2011. Vyplývá z něj např. posun společnosti Economia v žebříčku díky akvizici Centrum Holdings, kdy se souhrnný obrat dostává na úroveň 1,2 mld. Kč. Projekce ročního obratu se týká také společnosti Bauer Media a zakoupených vydavatelství Stratosféra a Hearst-Stratosféra, jakož i akvizic na outdoorovém trhu (BigBoard) a rádiovém trhu (FTV Prima).

TOP mediální firmy podle obratu v roce 2011, tis. Kč

Pozn.:

*Obrat se vztahuje k roku 2010, v důsledku fúze s Europrint Bohemia nejsou údaje za 2011 k dispozici.

**Souhrnný obrat společností Radio Investments, MII Praha, Broadcast Media, Country Radio, Delta Media Broadcasting, provozovatele rádií Kiss, Radio Twist Praha, Agentura TRS, Star Promotion.

***Souhrnný obrat společností Stratosféra a Hearst-Stratosféra.

****Predikce obratu pro rok 2013. V důsledku fúzí nejsou údaje za 2011 k dispozici.

Zdroj: účetní uzávěrky 2011

-mav-