Policie šetřila v sídle Savova, později zadržela 9 lidí

pátek, 13. září 2013, 13:01 Tisk MediaGuru

Policie zasahovala v budově, kde sídlí i tiskárna Europrint a deník E15 Františka Savova.

Protikorupční policie v souvislosti se zásahem v pražských Košířích zadržela kvůli krácení daní devět lidí. Prověřovaná škoda je přes 700 milionů korun, řekl ČTK mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Policie zasahovala v budově v Košířích, kde sídlí mimo jiné tiskárna Europrint, redakce deníku E15 a týdeníku Euro z vydavatelství Mladá fronta. Případ ale podle detektivů nesouvisí s novinářskou činností.

„Provedli jsme 14 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor," uvedl mluvčí. Kde všude policie objekty prohledávala, ale nechtěl specifikovat. Více informací prý útvar zveřejní v pondělí. Detektivové si podle Ibeheje přišli do budovy mezinárodní společnosti v Košířích pro některé listiny. Mladá fronta potvrdila, že zásah se jejích titulů netýká, neomezí ani jejich vydávání. Vydavatelství patří podnikateli Františku Savovovi.

„Úkony provádíme v administrativním objektu jedné mezinárodní společnosti, která podle našich informací neprovádí žurnalistické ani tiskařské činnosti. V objektu jsme v žádném případě nezadrželi žádnou osobu," uvedl odpoledne mluvčí na webu. Podle něho policisté žádným způsobem nenarušili práci novinářů ani vydavatelskou činnost. Od rána se prý v budově pohybovalo maximálně šest policistů v civilu.

„Chtěli bychom uvést, že tyto úkony trestního řízení v žádném případě nesouvisí s žurnalistickou ani vydavatelskou činností, ale pouze s podezřením na daňovou trestnou činnost, kdy případem se náš útvar zabývá od loňského roku," zdůraznil Ibehej.

„Vydání pondělních periodik není v žádném případě ohroženo a v budovách a kancelářích vydavatelství Mladá fronta v Modřanech a Košířích k žádným zásahům nedošlo," upřesnila Pavlína Míčová z Mladé fronty. Odmítla tak předchozí informace o tom, že policie zasahovala také na modřanském pracovišti.

Vydavatelství rovněž prohlásilo, že ke společnosti Europrint, která sídlí na stejné adrese jako tituly vydávané Mladou frontou, nemá žádný právní vztah. "Kanceláře vydavatelství Mladá fronta Košíře jsou v pronájmu a nemají s dalšími společnosti zde sídlícími nic společného," doplnila Míčová. Jediným vlastníkem tiskařské firmy Europrint je podle obchodního rejstříku americká společnost Concordia Asset Management. Europrint je součástí aktivit Františka Savova.

Redaktoři titulů Euro a E15 ve čtvrtek dostali pokyn, že dnes dopoledne kvůli přerušené dodávce elektřiny nemají chodit do práce. „V objektu jsme nepřerušili dodávku elektřiny. Jednalo se o plánovanou odstávku el. proudu, kdy upozornění na tuto odstávku bylo vyvěšeno v budově," uvedl Ibehej. Pondělní vydání týdeníku Euro ani deníku E15 ale podle vydavatelství není nijak ohroženo.

Server Týden.cz upozornil, že jedna ze Savovových firem - lounská společnost Legios - vede s Českou republikou spor o zhruba 800 milionů korun odvedených na DPH. Legios je chce po státu vyplatit zpět. Podle serveru se proto objevily spekulace, že příčinou dnešní policejní akce by mohl být právě tento spor. Savov si prý při rozhovorech s obchodními partnery poslední dobou stěžoval na to, že je "ve válce se státem".

V prostorách Legiosu zasahovali před třemi lety policisté v souvislosti s vyšetřováním údajného pokusu o zkrácení DPH se škodou přes 100 milionů korun. Odnesli si mnoho dokumentů, Ústavní soud však loni rozhodl, že policie musí zabavené věci vrátit. Nařízení prohlídek totiž nebylo zákonné. Firma k obvinění uvedla, že je výsledkem konkurenčního boje.

Aktualizováno v pátek 13.9. 2013 v 19:00 o počet zadržených a rozsah škod.